bazarnews

کد خبر: ۱۰۴۷۸۲
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۹
بعد از گرانی پی در پی گوشت و سایر اقلام خوراکی، حالا نوبت تن ماهی است که از سبد خانوار‌های دهک پایین حذف شود. هرچند تاکنون مصوبه‌ای برای افزایش قیمت کنسرو داده نشده، اما فروشنده‌ها از همین الان گرانی را کلید زده اند.

به گزارش بازارنیوز، در روز‌های اخیر برخی مغازه‌ها قیمت کنسرو ماهی را افزایش داده و این مساله حکایت از این دارد که به زودی تورم این محصول هم زیاد خواهد شد و عده‌ای از مردم که توان خرید ماهی نداشتند، از این پس تن ماهی هم نمی‌توانند بخرند.

عضو هیات مدیر سندیکای کنسرو تن ماهی ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با رد این ادعا که قیمت کنسرو در ماه رمضان افزایش یافته است، گفت: با توجه به اینکه کمبود روغن وجود دارد و سهیمه اسفندماه روغن کنسروسازی‌ها نیز هنوز تحویل داده نشده و از طرف دیگر قیمت مواد اولیه و بسته بندی و... نیز روندی افزایش داشته است، همین مساله روی قیمت کنسرو تاثیر خواهد گذاشت، اما تاکنون مصوبه‌ای برای افزایش قیمت کنسرو داده نشده است.

محمد میررضوی با بیان اینکه قیمت ماهی در چند وقت اخیر تغییری نداشته است، اظهار کرد: تاکنون هیچگونه افزایش قیمت مصوبی برای ماهی یا کنسرو ماهی رخ نداده و سازمان‌های ذیربط وظیفه بررسی و برخورد با گرانی‌های غیرقانونی کنسرو ماهی را دارند.

میررضوی با بیان اینکه اگر روغن مورد نیاز کنسرو ماهی تامین نشود، تولیدکننده‌ها مجبورند با نرخ آزاد بخرند که خود همین مسئله نیز تورم زا خواهد بود، افزود: در شرایط کنونی کارخانه‌های شیشه هم کالا تحویل نمی‌دهند و این مساله به نظر می‌رسد ناشی از گرانی‌های احتمالی آینده باشد و همین موضوع روی محصولات کنسرو‌هایی که در شیشه بسته بندی می‌شود تاثیر گذاشته است.

در هفته‌های اخیر گفته شده که قیمت کالا‌ها در بازار جهانی به صورت میانگین ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و همین جو منجر به بروز گرانی‌های جدید در بازار شده است، زیرا در شرایط کنونی دهک‌های پایین در ایران از محصولات پروتئینی، تنها تخم مرغ و تن ماهی می‌توانند استفاده کنند، به همین دلیل هنوز تقاضا دارد و اگر قرار باشد موج جدیدی از گرانی‌ها اتفاق بیفتد، دیگر دهک‌های پایین جامعه باید با هر نوع محصول پروتئینی در سبد غذایی خود خداحافظی کنند.


/موج

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: