bazarnews

کد خبر: ۱۰۴۷۹۱
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱
صبح دیروز سوم اردیبشهت در پی بروز اختلاف میان مرزبانان ایرانی با نیرو‌های طالبان در مرز‌های شمال شرقی کشورمان با افغانستان، مرز دوغارون موقتاً مسدود شد.

به گزارش بازارنیوز، ناظر گمرکات خراسان رضوی در مکاتبه‌ای، خواستار عدم ارسال کالا‌های ترانزیتی و صادراتی به مرز دوغارون شد.

جواد جعفری، سرپرست حوزه نظارت گمرکات خراسان رضوی و مدیر کل گمرک مشهد در مکاتبه‌ای با معاون گمرک ایران، خواستار عدم ارسال کالا‌های ترانزیتی و صادراتی به مرز دوغارون شد.

در این مکاتبه آمده است، با مشکلات به وجود آمده در مرز دوغارون و توقف موقت فعالیت گمرک دوغارون خواهشمند است دستور فرمایید گمرکات اجرایی کشور تا اطلاع ثانوی از ارسال کالا‌های ترانزیتی و صادرات به خروجی آن گمرک خودداری کنند.

صبح دیروز سوم اردیبشهت در پی بروز اختلاف میان مرزبانان ایرانی با نیرو‌های طالبان در مرز‌های شمال شرقی کشورمان با افغانستان، مرز دوغارون موقتاً مسدود شد. ماجرا‌ها از اقدام طالبان برای جاده‌سازی در نزدیکی مرز آغاز شده بود. مرزبانی ایران و هیات تحقیقات طالبان در این باره گفتگو‌هایی انجام دادند. پس از این تنش‌ها خدمات گمرکی در مرز دوغارون به صورت موقت، متوقف شد.

در همین مورد حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان درباره ماجرای صبح دیروز مرز دوغارون اظهار کرد: طالبان اقدام به جاده سازی بدون هماهنگی قبلی درمحدوده مرز دوغارون و نقض مرز کرد که مرزبانی جمهوری اسلامی ایران مانع شد.

گمرک دوغارون از جمله گمرکات مهم هم مرز با کشور افغانستان است که عمده کالا‌های بازار هرات از مسیر این گمرک تامین می‌شود. عمده فعالیت گمرک دوغارون در حال حاضر در رویه‌های مذکور روزانه بالغ بر ۵۰۰ دستگاه کامیون است که تشریفات گمرکی آن با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته ایکس ری کامیونی در حداقل زمان انجام می‌شود. حجم تردد مسافر ورودی و خروجی این گمرک نیز روزانه در حدود ۴۰۰۰ مسافر است.


/ تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: