bazarnews

کد خبر: ۱۰۴۸۲۸
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۶
با وجود اینکه عده‌ای منتظر رشد شارپی بورس بودند، اما این روند متوقف شده و کارشناسان ریشه آن را نوسان گیری عده‌ای خاص می‌دانند و سرکوب آر اس آی زیر محدوده ۷۰ هم ادامه نوسان گیری را تایید می‌کند.

وضعیت بورس بر سر دور راهی قرار دارد، زیرا آر اس آی هفتگی زمانی که بالای ۷۰ می‌رود حرکت‌های صعودی هیجانی در شاخص رخ می‌دهد که این اتفاق در صعود هیجانی و شارپ قبلی از سال ۹۸ تا مرداد ۹۹ و صعود‌های دوره‌ای قبل از آن هم اتفاق افتاده است. در شرایط کنونی شاخص ساز‌ها تقریبا در منطقه منفی معامله می‌شوند و شاخص هم وزن هم در حال رسیدن به محدوده مقاومتی است، از این رو تا مادامی که شاخص ساز‌ها فعال نشوند و آر اس آی بالای ۷۰ نرود انتظار حرکتی برگ از بازار بعیده است.

بعد از یک رشد تقریبا شارپ تا محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد بعد از آن به راحتی هم بالای ۷۰ نمی‌رود الان دوباره مثل قله قبلی آر اس آی هفتگی به مرز ۷۰ رسیده و شاهد افزایش عرضه در نماد‌های با بازدهی مناسب بودیم از این رو باید بازار را از دید واقع بینانه بررسی کرد

نباید انتظار داشت بعد از یک رشد تقریبا شارپ تا محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد بعد از آن به راحتی هم بالای ۷۰ نمی‌رود الان دوباره مثل قله قبلی آر اس آی هفتگی به مرز ۷۰ رسیده و شاهد افزایش عرضه در نماد‌های با بازدهی مناسب بودیم از این رو باید بازار را از دید واقع بینانه بررسی کرد و این با موضوع تایید روند صعودی بازار فرق می‌کند. زیرا در حال حاضر سرمایه گذاران به دنبال این هستند که سرمایه خود را بالا ببرند که با خوشبینی معاملات را دنبال کنند این بدین معناست که بازار تثبیت می‌شود و در کوتاه مدت باید بتواند وارد محدوده هیجان مثبت شود.


هیجان مثبت در شاخص جایی است که اگر بازار بتواند وارد آن شود سود‌های خوبی برای اکثر سهامداران می‌تواند به ارمغان بیاورد، ولی اگر وارد آن ناحیه نشود در یک روند نوسانی و بیشتر با رویکرد توجه به تک سهم‌ها فعلا درجا خواهد زد.

در حال حاضر بیشتر از اینکه روند بازار به صورت صعودی در همه گروه‌ها ادامه دار باشد نقدینگی در بین گروه‌های محتلف می‌چرخد و بعد از یک نوسان گیری وارد گروه دیگر می‌شود، این موضوع تا حدودی به ضعق نظارت بر بازار و عدم حمایت دولت بر می‌گردد، زیرا اگر رویکرد بورس این باشد که زیان مردم را جبران کند نباید این فرصت را به نوسان گیر‌ها بدهد که در بازار با گردش سرمایه سود ببرند

عده‌ای مانع رشد بورس هستند
یک اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار بازار با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت بازار بورس با وضعیت اقتصاد همخوانی ندارد، گفت: در حالی که بازار‌های مختلف در سال‌های گذشته رشد عجیبی داشته اند رشد اندک بازار سرمایه چندان منطقی نیست و این مساله حکایت از این دارد که عده‌ای مانع از رشد بازار می‌شوند، زیرا در حال حاضر بیشتر از اینکه روند بازار به صورت صعودی در همه گروه‌ها ادامه دار باشد نقدینگی در بین گروه‌های مختلف می‌چرخد و بعد از یک نوسان گیری وارد گروه دیگر می‌شود، این موضوع تا حدودی به ضعف نظارت بر بازار و عدم حمایت دولت بر می‌گردد، زیرا اگر رویکرد بورس این باشد که زیان مردم را جبران کند نباید این فرصت را به نوسان گیر‌ها بدهد که در بازار با گردش سرمایه سود ببرند.

آلبرت بغزیان با بیان اینکه وضعیت کنونی اقتصاد کشور نشان می‌دهد که نقدینگی هم اکنون وارد بازار‌های موازی بورس شده به همین دلیل نباید انتظار رشد شارپی از بورس داشته باشیم، تصریح کرد: در واقع پس از اینکه خبر‌های ضد و نقیضی در بازار منتشر شد مبنی بر اینکه برجام در هاله‌ای از ابهام فرو رفته و ... عده‌ای شروع به سواستفاده کرده اند، به همین دلیل می‌بینیم در قیمت برخی محصولات همچون گوجه، خودرو و ... قیمت‌ها به شدت بالا رفته است و این به بی توجهی دولت به وضعیت بازار بر می‌گردد که عده‌ای هم از آن سواستفاده می‌کنند.

او افزود: به طور قطع تا زمانی که فرصت برای سواستفاده از بازار برای عده‌ای وجود دارد بازار سرمایه هم رشد چندانی ندارند، زیرا عده‌ای که رانت دارند با ایجاد نوسان در بازار‌های موازی بورس منجر به حرکت نقدینگی‌های سرگردان بازار به آن بازار‌ها می‌شود و شاید یکی از دلایل خروج نقدینگی از بازار سرمایه در چند وقت اخیر همین مساله باشد.


/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: