bazarnews

کد خبر: ۱۰۴۹۵۳
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۸
همزمان با فصل برداشت سیر در شهداد کرمان، کشاورزان می‌گویند سود اصلی تولید و فروش این محصول به جای آنان به جیب دلالان می‌رود که این امر علاوه بر گلایه بهره‌برداران، سبب گرانی این محصول در بازار نیز شده است.

به گزارش بازارنیوز قیمت کنونی سیر شهداد تا ۲۰ هزارتومان اعلام می‌شود در حالی که کشاورزان می‌گویند حداکثر سه هزار تومان بیشتر نصیب آنان نمی‌شود.

سیر، عمده تولید کشاورزی بخش شهداد از توابع شهرستان کرمان را به خود اختصاص داده به نحوی که بنابراعلام سازمان جهاد کشاورزی، ۶۵۰ هکتار سیر سالانه در این استان کشت می‌شود، در حالی که ۶۰۰ تن از آن مربوط به این بخش است.

سیر شهداد علاوه بر اینکه محصولی صادراتی و ارزآور محسوب می‌شود، سهم قابل توجهی نیز در اشتغال استان کرمان دارد، به نحوی که بنا بر اعلام مسئولان نزدیک به ۸۵ هزار نفر در فصل برداشت اشتغال به کار دارند.

برداشت سیر شهداد از نیمه فروردین ماه امسال آغاز شده و، اما بار دیگر جای پای دلالان در این محصول مشاهده می‌شود که سود اصلی کشاورز را به جیب عده‌ای قلیل و انگشت شمار زده به نحوی که عده‌ای از کشاورزان می‌گویند دیگر کشت نمی‌کنند، زیان ده است، دخل و خرج‌شان با هم نمی‌خواند.

آنطور که کشاورزان می‌گویند مشکل اصلی کشاورزان سیر شهداد از آنجا آغاز شد که عده‌ای دلال این محصول را با قیمت حداقلی از کشاورز خریداری کردند و با فروش این محصول به واسطه‌هایی در دیگر استان ها، سیر شهداد را صادر می‌کنند و این در حالی است که تمامی زنجیره از تولید تا صادرات محصول با همکاری کشاورزان و حمایت دولت در استان کرمان قابل انجام است.

آنگونه که کشاورزان شهداد به خبرنگار ایرنا گفتند سیر شهداد این روز‌ها نیازمند خرید تضمینی، صنایع تبدیلی، بازاریابی و صادرات از گمرکات خود استان کرمان است و در صورتی که هزینه‌های اضافه شده، واسطه‌ها و همچنین دلال بازی‌ها حذف شود، سود اصلی آن عاید کشاورز و مصرف کنندگان واقعی این محصول می‌شود.

همچنین این کار ضمن تشویق کشاورز قیمت‌های بازار را نیز می‌شکند و سبب رضایت مندی عمومی می‌شود.

سهم ۳هزاری از ۲۰ هزار تومان

سیر اکنون در بازار کرمان از ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان در هر کیلو برای مصرف کننده قیمت گذاری می‌شود، اما سهم کشاورز از این رقم چیزی کمتر از سه هزار تومان است.

۸۰ درصد سود کشت سیر نصیب دلال می‌شود

یدالله کدخدایی یک کشاورز سیر در شهداد در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: دلالان سیر را از کشاورز به بهانه‌های مختلف ازجمله ریز و بی کیفیت بودن آن با قیمت ارزان از کیلویی یکهزار تومان تا سه هزار تومان خریداری می‌کنند، اما این سیر تا ۱۵ هزار و ۲۰ هزار تومان در بازار کرمان به فروش می‌رسد.

وی افزود: بیش از ۸۰ درصد سود فروش سیر به مصرف کننده را دلالان می‌برند لذا از جهاد کشاورزی درخواست کردیم وارد بازار شود و روی خرید این محصول قیمت گذاری کند تا همه از قیمت آن مطلع شوند و کشاورز هم ضرر نکند.

کشاورز پشتیبان ندارد

کدخدایی ادامه داد: کسادی بازار سیر به این علت است که کشاورز پشتیبانی ندارد لذا با وضع فعلی کشاورز نمی‌تواند کار را ادامه دهد.

وی ابراز داشت: جهاد کشاورزی سیر منطقه شهداد را به رسمیت بشناسد و به کشاورزان اعلام کند چه میزان از چه نوع بکارند تا این محصول هم بازار فروش داشته باشد.

این کشاورز گفت: جهاد کشاورزی باید کشاورزان را بشناسد، رودررو با آنان صحبت کند و اعلام اینترنتی کشت برخی اقلام با توجه به اینکه بسیاری از کشاورزان دسترسی به شبکه اینترنت ندارند، صحیح نیست.

جهاد کشاورزی پای کار بیاید

مسئولان محلی شهداد معتقدند که در صورت ورود جهاد کشاورزی بسیاری از مشکلات سیر حل شدنی است.

دهیار روستای امیرآباد شهداد در این خصوص می‌گوید: امسال به صورت متوسط در این روستا چهار هکتار سیر زیر کشت رفت و دلالان غیرکرمانی برای خرید محصول می‌آیند که آنان نیز محصول را به شخص دیگری در شهر‌های تبریز، گرگان، آذرشهر و آستارا می‌فروشند می‌رود؛ سیر شهداد از آن طرف به بازار‌های عراق و ترکیه صادرات می‌شود.

حامد شورآبادی تکابی افزود: جهاد کشاورزی پای کار بیاید، زیرا توانایی بازاریابی و صادرات را دارد و می‌تواند با صادرکنندگان قرارداد ببندد؛ اگر جهاد کشاورزی به قیمت مصوب سیر را از ما خریداری کند دیگر دست دلالان کوتاه می‌شود.

وی ادامه داد: جهاد کشاورزی با کلاس آموزشی نیز می‌تواند به تولید سیر با کیفیت کمک کند.

این کشاورز شهدادی گفت: سیر باکیفیت در فروردین ماه تا قیمت هرکیلو ۶ هزار تومان فروش رفته، اما آنچه باقی مانده در حد ۲ هزار تومان خریداری می‌شود در حالی که جهاد کشاورزی با واگذاری کود و آموزش می‌تواند کیفیت کشت این محصول را ارتقا دهد تا صادرات هم افزایش یابد.

وی با اشاره به مشکل صنایع تبدیلی و کمبود نیرو در منطقه عنوان کرد: فروردین ماه امسال اگر کارگر داشتیم می‌توانستیم سیر را با نرخ بالاتر عرضه کنیم.

دهیار روستای امیرآباد شهداد افزود: بازاریابی نیاز امروز سیر شهداد است و اگر صنایع تبدیلی و فراوری در منطقه وجود داشته باشد، اوضاع کشاورزان نیز بهتر می‌شود.

وی ادامه داد: ما امکان نگهداری سیر را هم در شهداد نداریم و پس از خارج کردن محصول از زمین نمی‌توانیم از آن نگهداری کنیم لذا باید بسرعت آن را بفروشیم حتی اگر زیان‌ده باشد.

اقدامات جهاد و راهکار‌ها

مدیر جهاد کشاورزی شهداد در پاسخ به موارد مطرح شده گفت: سیر شهداد صادراتی است و در فصل برداشت و کشت اشتغالزایی خوبی دارد، اما صادرات این محصول به واسطه ورود سیر مصر در این فصل به بازار‌های جهانی افت می‌کند و باید در رقابت با جهان کار کنیم.

محسن دهقان افزود: نمی‌توان گفت سیر شهداد بی کیفیت است، اما رقبای ما در بازار‌های جهانی بازاریابی خوبی دارند و کشاورزان در این خصوص می‌توانند با تشکیل تشکل‌های صادراتی مشکل بازار و فروش خود را خودشان رفع کنند.

وی عنوان کرد: ۲ نوع دلال در شهداد داریم که عده‌ای از خارج از استان کرمان و عده‌ای محلی هستند که محصول سیر کشاورز را به قیمت ارزان می‌خرند تا سود بیشتری کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهداد ادامه داد: متاسفانه برنامه ریزی صحیحی برای صادرات نداریم و در این زمینه علاوه بر راه اندازی تشکل قوی صادراتی، سرمایه گذاری در مکانیزاسیون کاشت، داشت و برداشت سیر شهداد ضروری است؛ فروش خام این محصول به دلالان باعث سود کمتر کشاورز می‌شود که تمامی این‌ها به واسطه نداشتن صنایع تبدیلی و فراوری کافی در شهداد است.

وی یادآور شد: این بخش با وجود سیر صادراتی هیچ صنایع تبدیلی مناسبی امسال نداشت و تلاش‌ها برای راه اندازی یک واحد تولیدی در این بخش امسال بی نتیجه ماند که امیدوارم این واحد تا سال آینده به بهره برداری برسد.

دهقان با بیان اینکه با تاسیس این واحد تولیدی یک گوشه کار گرفته می‌شود گفت:، اما باید فکری اساسی شود تشکل‌ها وارد عمل شوند؛ کشاورزان به شرکت‌ها اعتماد ندارند و هرکدام خودشان محصولشان را جداگانه به فروش می‌رسانند.

وی اضافه کرد: جهاد کشاورزی اکنون کلاس‌های آموزشی مختلفی در همه حوزه‌ها ازجمله بیماری ها، آفات، کشت‌های جایگزین و حفاظت خاک برای کشاورزان برگزار می‌کند که کشاورزان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

بخش شهداد در فاصله ۹۶ کیلومتری شمال شرق مرکز استان کرمان قرار گرفته است.


/ ایرنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: