bazarnews

کد خبر: ۱۰۵۰۹۳
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰

نگاهی به دنیای طراحی و برنامه نویسی وب
در حال حاضر طراحی سایت و دانش برنامه نویسی یکی از مهارت های بارزی است که در صورت رسیدن به سطح قابل قبولی در آن ، میتوان درآمد فعال و همچنین غیر فعال مناسبی داشت .

برنامه نویسی سطوح بسیار گسترده تری دارد اما میتوان با کسب مهارت هایی در سطح متوسط گلیم خود را از آب بیرون کشید . در حال حاضر یادگیری کار بسیار دشواری نیست چرا که مجموعه های آموزشی و مدرسین مجرب ، دوره های آموزشی با کیفیت و پر محتوایی را در اختیار دانشجویان قرار میدهند . تعداد این مدرسین و وب سایت ها و آکادمی های آموزشی در کشور ما بسیار زیاد است . البته در صورت داشتن توانایی درک زبان انگلیسی نیز میتوان از منابع خارجی استفاده کرد .

یکی از بخش هایی که در برنامه نویسی جز قسمت های پردرآمد است ، طراحی سایت و برنامه نویسی وب است . طراحی سایت شامل دو قسمت فرانت اند و بک اند است . در بخش فرانت اند شما با زبان های طراحی و برنامه نویسی همچون زبان نشانه گذاری اچ تی ام ال کار خواهید کرد . برخی از این زبان ها برای طراحی و برخی برای برنامه نویسی هستند . زبان های بخش فرانت اند 90% زبان های طراحی هستند . شما برای کار در قسمت فرانت اند لازم است تا به زبان اچی تی ام ال  آموزش css کار با یکی از فریمورک های واکنشگرایی سایت همچون بوت استرپ کار کنید . ممکن است در بخش فرانت اند کlی با زبان جاوا اسکریپت روبرو شوید که این زبان اساسا برای برنامه نویسی است اما میتوان به کمک کتابخانه هایی همچون جی کوئری این قسمت را نیز تسهیل کرد .

در بخش های برنامه نویسی نیز مسیر شما میتواند متفاوت باشد . زبان های سمت برنامه نویسی وب شامل موارد زیادی هستند اما یادگیری یکی ازاین زبان ها کافی است . برای مثال زبان برنامه نویسی php یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی دنیا است که سیستم های زیادی نیز بر پایه همین زبان توسعه یافته است .

یا برای مثال زبان برنامه نویسی پایتون را میتوان برای برنامه نویسی پلتفرم های سطح وب ، ویندوز و یا حتی موبایل استفاده کرد . یکی دیگر از زبان های برنامه نویس برای سمت بخش بک اند و برنامه نویسی وب زبان Asp.net  است .

هر کدام از زبان های برنامه نویسی بک اند در وب شامل برخی سیستم های توسعه یافته هستند. برای مثال زبان برنامه نویسیphp  دارای فریمورک های مختلف است . فریمورک ها ابزارهایی هستند که کدنویسی بر پایه یک زبان را راحت تر می کنند . در بخش فرانت اند نیز فریمورک داریم . برای زبان برنامه نویسیphp  فریمورک هایی همچون لاراول ، زند و ... وجود دارند که با یادگیری آنها میتوان کد نویسی راحت تری انجام داد و سیستم های اختصاصی بر پایه php را توسعه داد .

همچیین زبان برنامه نویسی میتواند سیستم هایی از پیش برنامه نویسی شده نیز داشته باشد که به این سیستم ها نیز در عموم ، سیستم مدیریت محتوا گفته میشود . زبان برنامه نویسی php سیستم های مدیریت محتوای جذابی همچون وردپرس دارد که از قبل توسط گروهی از برنامه نویسان طراحی شده است تا بتوانیم سریع تر از آن استفاده کنیم .

شما برای یادگیری سیستم های مدیریت محتوایی همچون وردپرس نیاز به دانش برنامه نویسی ندارید اما اگر برای مثال علاقه داشته باشید تا در زمینه طراحی قالب و افزونه نویسی برای اینگونه سیستم ها فعالیت کنید لازم است تا به آموزش طراحی قالب وردپرس تسلط لارم را داشته باشید تا بتوانید قالب هایی استاندارد جهت نصب بر روی اینگونه سیستم ها برنامه نویسی کنید .

مسیر های یادگیری طراحی سایت

اکنون سوال پیش خواهدآمد که برای کسب مهارت در زمینه طراحی سایت و نیز کسب درآمد آیا باید تمامی زبان های طراحی و برنامه نویسی را یادگرفت ؟ در این بخش باید گفت شما  2مسیر را روبروی خود دارید . اول اینکه در زمینه فرانت و یادگیری زبان های فرانت کار کنید که در اینصورت شما یک فرانت اند کار و طراح قالب خواهید بود و یا اینکه در زمینه بک اند فعالیت کنید که در این صورت به شما یک بک اند کار و برنامه نویس وب گفته می شود .

مسیر طراحی بسیار راحت تر از بخش  برنامه نویسی است . شاید با خودتان اینگونه بگوئید که در بخش طراحی باید 5 تا 6 زبان طراحی را یادگرفت اما در بخش برنامه نویسی فقط یک زبان برنامه نویسی کافی است . اما توجه به این نکته ضروری است که در بخش فرانت ، یادگیری زبان ها بسیار راحت تر هستند . زبان های html و یا css زبان هایی برای طراحی هستند وشما با دستورات برنامه نویسی سروکار ندارید . به همین دلیل یادگیری زبان های طراحی بسیار لذت بخش خواهد بود .

از این جهت تعداد افرادی که درزمینه فرانت فعالیت می کنند نیز بسیار بیشتر از جامعه برنامه نویسان وب است . بسیاری از کسانی که قصد ورود به دنیای وب را دارند در ابتدا از بخش طراحی کار خود را استارت می زنند .اگر شما لازم بود تا دربخش های برنامه نویسی نیز فعالیت کنید لازم است تا کمی شناخت به بخش های طراحی نیز داشته باشید .

به این دلیل که در یک کار تیمی ، اول از همه طراح قالب ، پوسته سایت را طراحی خواهد کرد و نهایتا آن را در اختیار برنامه نویس قرار خواهد داد . برنامه نویس باید به ساختار کدهای بخش فرانت و مخصوصا زبان html شناخت داشته باشد تا بتواند قالب را توسط کدهای برنامه نویسی راه اندازی کند .

وب سایت هایی که در انها خبری از کدهای برنامه نویسی نبوده و محتوای آنها بصورت مرتب بروز نمی شود سایت های استاتیک نامیده می شوند . اما وب سایت هایی که توسط زبان های برنامه نویسی توسعه یافته و یا توسط سیستم های مدیریت محتوایی همچون وردپرس بروز می شود سایت های داینامیک هستند .

اما شاید شما علاقه داشته باشید تا ابتدا مسیر فرانت و طراحی را طی نموده و نهایتا وارد بخش های برنامه نویسی هم شوید . این مسیر نیز تماما مقدور است و در اینصورت اگر شما تسلط مناسبی داشته باشید یک فول استک نام خواهید گرفت .

دقت داشت باشید که در گام های اول لازم است تا شما به زبان های ااصلی اشراف داشته باشیید . برخی از زبان ها واقعا در ابتدای مسیر ضروری نیستند و ممکن است تمرکز بر روی آنها ، وقت زیادی از شما گرفته و یادگیری را به تاخیر اندازد .

نکته مهم دیگر این است که از حرکت و یادگیری شاخه به شاخه اجتناب کنید . اگرشما مدام مشغول یادگیری زبان های پراکنده به شکل ناقص باشید در بلند مدت هیچ نتیجه مناسبی حاصل نخواهد شد به این دلیل که حرکت در یک شاخه باعث کسب مهارت های درست در آن زمینه خواهد شد .

یادگیری دست و پا شکسته از هر موضوعی به هیچ عنوان منبع درآمد نیست . چرا که با حضور مشتری در نزد شما ، و یا تقاضای کارفرما در رابطه با یک طرح خاص ، اگر توانایی شما در سطح قابل قبول باشد قادر به انجام پروژه و کسب درآمد هستید در غیر اینصورت مجبور به بازگشت به گام اول و یادگیری از نقطه صفر هستید . امید است که این مقاله مختصر ، مورد استفاده علاقمندان خود واقع شده باشد .

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: