bazarnews

کد خبر: ۱۰۵۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۶
افزایش هزینه خوراک دام در سوئد قیمت تولید تخم‌مرغ را برای تولیدکنندگان بالا برده و باعث کمبود این ماده غذایی اصلی برای مردم این کشور شده است.

تخم مرغ در سوئد نایاب شد/ افزایش قیمت نهاده دامی، عامل اصلی کمبود

گروه کشاورزی بازارنیوز؛ خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری شینهوا چین، گزارش را منتشر کرده است که در آن این گونه موضوع این گونه مطرح شده است که دلیل تورم به‌وجودآمده ناشی از بحران اوکراین و تحریم‌های غربی علیه روسیه، هزینه غذای مرغ‌های تخم‌گذار در سوئد برای تولیدکنندگان تخم‌مرغ افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است.


جنگ بین روسیه و اوکراین به بازار‌های کالا در سراسر جهان آسیب رسانده است. صنعت تخم‌مرغ سوئد جدیدترین صنعتی است که تحت فشار این بحران قرار گرفته، چون تا حد زیادی وابسته به غلات برای تغذیه دام است، این در حالی است که این صنعت از قبل تحت تأثیر بالا رفتن قیمت سوخت هم قرار داشت.


درواقع، تولیدکنندگان تخم‌مرغ در سوئد نمی‌توانند دخل‌وخرج خود را با هم برابر کنند، از یک طرف با افزایش هزینه تولید مواجه هستند و از طرف دیگر نمی‌توانند قیمت‌های خرده‌فروشی را بالا ببرند.


این تولیدکنندگان نگرانند اگر قیمت تخم‌مرغ افزایش پیدا نکند مجبور باشند کسب‌وکار خود را کنار بگذارند.تحلیلگران عقیده دارند این واقعیت که قیمت تخم‌مرغ به‌اندازه افزایش هزینه‌های تولید آن افزایش پیدا نمی‌کند باعث نابودی این صنعت خواهد شد.


متوسط قیمت تخم‌مرغ در سوئد ۲.۵ کرون معادل ۲۵ سنت است که ۰.۸۰ کرون آن برای کشاورزان است، اما امروز کل این ۰.۸۰ کرون برای خرید غذای مرغ‌ها هزینه می‌شود.

تولیدکنندگان تخم‌مرغ در سوئد اعلام کرده‌اند افزایش قیمت شدیدی خواهند داشت. اما بالا رفتن قیمت تخم‌مرغ که یکی از غذا‌های اصلی مردم سوئد محسوب می‌شود، فشار مضاعفی بر مصرف‌کنندگانی وارد می‌کند که همین حالا هم در تمام بخش‌های زندگی درگیر تورم هستند.


آنچه بر تمام این نگرانی‌ها می‌افزاید بالا رفتن قیمت پلاستیک در سوئد است که از آن برای بسته‌بندی غذا استفاده می‌کنند.


بسیاری از اقتصاددان‌ها عقیده دارند تورم در سوئد ادامه خواهد داشت. بالا رفتن هزینه انرژی و افزایش نرخ بهره نگرانی درمورد آینده را بین مردم افزایش داده است.

 

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: