bazarnews

کد خبر: ۱۰۵۱۸۱
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۱:۰۰
نایب رئیس کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی هرمزگان گفت: بسیاری از اختلافاتی که در حوزه معاملات تجاری بین المللی داریم ناشی از عدم تنظیم قرارداد بین طرفین است.

به گزارش بازارنیوز، «مرتضی کناری زاده»، نایب رئیس کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی هرمزگان گفت: مراجعات زیادی داشته ایم که اکثراً قرارداد کتبی ندارند و برای احقاق حق وپیگیری مطالبات خود دچارمشکل هستند، البته مشکلات ناشی از عدم آگاهی و تسلط بر تنظیم قرارداد و همینطور سرعت عمل و اعتماد در معاملات تجاری بین المللی باعث شده است که بدون تنظیم قرارداد کتبی اقدام به صادرات و واردات و تجارت نمایند.

وی ادامه داد:، ولی در صورت بروز اختلافات باید فرآیند پیچیده حقوقی را طی نمایند که بتوانند به حقوق خودشان دست پیدا کنند. کناری زاده تصریح کرد: بخاطر عدم آگاهی از قوانین شکلی وماهوی کشور‌های دیگر در خصوص‌چگونگی شروع فرایند حقوقی ومطالبه باعث می‌گردد که هزینه مضاعفی پرداخت کنند و یا منصرف شوند. وی با تأکید بر ضرورت تنظیم قرارداد در معاملات تجاری بین المللی اضافه کرد که در یک قرارداد تجاری بین المللی طرفین می‌توانند نسبت به نحوه پرداخت، روش حل و فصل اختلافات، نحوه فسخ قرارداد ضمانت اجرا‌های مناسب جهت جلوگیری از نقض قرارداد و قانون حاکم در قرارداد توافق و درج نمایند. مهمترین نکات در معاملات بین المللی، قانون حاکم و روش حل و فصل اختلافات است.

نایب رئیس کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی هرمزگان به توصیه کرد که تجار سعی کنند با توافق طرف تجاری خود حتماً شرط حل و فصل اختلافات از طریق داوری مرکز اتاق بازرگانی ایران و یا سایر نهاد‌های داوری بین المللی در قرارداد خود درج نمایند بسنده کردن به پیش فاکتور تجاری و بارنامه دریایی و مذاکرات واتساپی وایملیی کافی نیست، زیرا ترم‌های مهم و ضروری جهت جبران خسارت و احقاق حق وجود ندارد. البته ناگفته نماند که مشکلات ناشی از تحریم‌ها و موانع بانکی نیز موضوع دیگه‌ای است بی تاثیر نیست، ولی به هرحال تنظیم یک‌قرارداد بهتر از نداشتن قرارداد است.
/خبرانلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: