bazarnews

کد خبر: ۱۰۵۱۹۱
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۵
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان گفت:خرید تضمینی گندم در خوزستان روز دوشنبه به رقم ۸۸۰هزار تن رسید

به گزارش بازارنیوز، امید جهان نژادیان بیان کرد: برداشت و خرید گندم در۱۶۲ مرکز خرید تعاون روستایی و غله در خوزستان به صورت شبانه روزی و در یک دوره ۴۰ روزه انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت:برداشت گندم در استان از دهه سوم فروردین ابتدا از مناطق جنوبی استان شروع شده بود، ولی هم اکنون برداشت گندم و کلزا بجز مناطق سردسیری شمال شرق خوزستان با بهره گیری از۲ هزار و ۶۰۰ دستگاه کمباین ادامه دارد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان پیش بینی کرد امسال در مجموع یک میلیون تن گندم به قیمت تضمینی از کشاورزان خوزستانی خریداری شود.

پارسال میزان خرید تضمینی گندم در خوزستان ۱.۱ میلیون تن بود که این آمار، خوزستان را در جایگاه نخست کشوری از حیث حجم خرید این محصول راهبردی قرار داد.

قیمت تضمینی هرکیلوگرم دانه روغنی کلزا ۱۵۰هزار ریال و گندم ۱۱۵ هزار ریال (با احتساب ۱۰هزار ریال جایزه) است.

اداره کل غله و خدمات بازرگانی خوزستان برای کشاورزانی که امسال کشت قراردادی گندم انجام دادند و محصول خود را به سیلو‌های استاندارد و کارخانه‌های آرد تحویل دهند ۴۰۰ ریال به ازای هرکیلوگرم به عنوان هزینه حمل پرداخت می‌کند.

گندم مورد نیاز جمعیت ۴.۷میلیون نفری خوزستان، سالانه حدود ۶۵۰هزار تن است.

استان خوزستان با تولید سالانه ۱۷.۵میلیون تن محصولات زراعی، باغی، فرآورده‌های دامی و عسل، معادل ۱۴ درصد کل تولیدات بخش کشاورزی کشور، در جایگاه نخست قرار دارد.

در ۲ سال بروز خشکسالی، کم آبی و ناکافی بودن آب ذخایر سد‌های خوزستان، تولید بخش کشاورزی استان را تا ۲۵ درصد کاهش داده است.

امسال نیز با تداوم خشکسالی و کاهش ذخایر آب سد‌های خوزستان، ممنوعیت و محدودیت کشت تابستانه و آب بر، میزان تولیدات بخش کشاوررزی استان بازهم کاهش می‌یابد.

استان خوزستان حدود یک میلیون و ۲۵۰هزار هکتار اراضی زیرکشت دارد، ولی در صورت تامین آب و احداث شبکه‌های زهکشی و آبیاری، بهره گیری از روش‌های نوین آبیاری و کشت گلخانه‌ای امکان توسعه اراضی کشاورزی تا ۲.۲میلیون هکتار را دارد.


/ موج

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: