bazarnews

کد خبر: ۱۰۵۱۹۲
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۸
معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در طرح مکمل (طرح مردمی‌سازی نظام یارانه‌ای با رویکرد توزیع عادلانه)، یارانه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور و کالا‌های اساسی حذف و به انتهای زنجیره یعنی مصرف کننده تعلق پیدا می‌کند.

به گزارش بازارنیوز، محمد قربانی معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با برنامه سعادت آباد رادیو تهران با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین و افزایش قیمت مواد غذایی در جهان و عدم تببین مناسب مسئولان برای اقناع مردم جهت اصلاحات اقتصادی کشور گفت: صدا و سیما پس از جنگ اوکراین برنامه‌های متنوعی داشته است. برداشت ما در وزارت جهاد کشاورزی این بود که اطلاع رسانی رسانه ملی موجب اقناع‌سازی مردم می‌شود و آن‌ها اطلاعات لازم درباره افزایش قیمت جهانی، سیاست‌های دیگر کشور‌ها در حوزه تجارت و اقتصاد در دیگر نقاط جهان از رسانه ملی کسب می‌کنند و متوجه اتفاقات آن سوی مرز‌ها هستند. ما هم با همکاری صدا و سیما برنامه‌هایی را ارائه دادیم. اما باید تحلیل این مسائل به صورت تخصصی‌تر صورت می‌گرفت و این پیام به مردم داده می‌شد ما جدا از جهان و تحولات آن نیستیم. خشکسالی جهانی و جنگ روسیه و اوکراین و به تبع آن تحریم‌های روسیه بر همه کشور‌ها تاثیر گذاشته اند و افزایش قیمت انرژی را هم در پی داشته است.

دولت تلاش کرده، افزایش قیمت جهانی موجب فشار بر مردم نشود
وی تاکید کرد: وظیفه ما اطلاع رسانی لازم بود. ولی مردم آگاه یران قطعا خودشان تحولات را رصد کرده اند. دولت سیزدهم تا امروز با یارانه‌ای که در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی تلاش کرده افزایش قیمت جهانی و مصرف کنندگان فشار نیاورد.

قیمت نان سنتی تا پایان سال تغییرنمی کند


قربانی با تایید اینکه قیمت نان سنتی تغییرنمی کند، تاکید کرد: دولت سیزدهم هیچ موضوع محرمانه‌ای ندارد. دولت سیزدهم؛ دولتی مردمی است. با مصوبه مجلس، قیمت نان سنتی تا پایان سال تغییر نخواهد کرد.

هرکیسه آرا یارانه‌ای در کشور‌های همسایه ۱ میلیون تومان به فروش می‌رسد


معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به قیمت پایین آرد در کشور و قاچاق آن به خارج از مرز‌های ایران گفت: آرد یارانه‌ای به قیمت هر کیسه ۳۸ هزار تومان به نانوایی‌ها داده می‌شود در حالیکه همین کیسه آرد ۸۰۰ هزار تا ۱ میلیون تومان در کشور‌های همسایه به فروش می‌رسد و این پدیده جذابی است که موجب قاچاق آن به خارج از کشور شده است. به همین دلیل وزارت جهاد کشاورزی آرد صنف و صنعت (ماکارونی، کیک و بیسکویت و شیرینی و نان فانتزی) را آزاد و به قیمت ۱۲ هزار تومان محاسبه می‌کند. ضمن اینکه امسال ما گندم را با همین قیمت ۱۲ هزار تومانی از کشاورزان می‌خریم.

هوشمندسازی یارانه نان به صورت آزمایشی در زنجان در حال اجرا است

وی با تاکید بر اینکه قیمت آرد مصرفی مردم در نانوایی‌های سنتی تغییر نکرده است، در خصوص هوشمندسازی یارانه نان اظهار داشت: طرحی با دبیری وزارت اقتصاد و دارایی به صورت آزمایشی در زنجان در حال انجام است که اگر خروجی مناسبی داشته باشد در گام دوم در تعداد محدودی در شهرستان‌ها و در گام بعدی به دیگر نقاط کشور هم تسری می‌یابد.

یارانه نان به حساب نانوایان واریز می‌شود/ فروش نان سنتی به قیمت سابق


قربانی افزود: در این طرح رفتار مصرف‌کنندگان تغییری نخواهد داشت بلکه مصرف کنندگان با کارت بانکی خود به تعداد مورد نیاز نان می‌خرند. تفاوتی که در اینجا ایجاد می‎شود این است که، آرد به قیمت آزاد به نانوایی‌ها داده می‌شود و با توجه به نان‌هایی که توسط مردم خریداری شده، یارانه‌ای از یک حساب متمرکزبه حساب نانوایی ریخته می‌شود و عملا مردم مبلغ بیشتری برای خرید نان پرداخت نمی‌کنند. حُسن این طرح جلوگیری از قاچاق و مصارف غیر انسانی آرد است. بواسطه اجرای این طرح، کیفیت نان ارتقاء می‌یابد و رضایت مشتری مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد.

نان‌های سنتی بسته‌ای مغازه‌ها گران‌تر از نان‌های نانوایی است


معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه این طرح از هر نظر منفعت دارد گفت در این طرح مصرف کننده باید با کارت خود از نانوایی خرید کند. نان‌های سنتی بسته‌ای موجود در مغازه‌ها گرانتر از نان‌هایی است که مستقیما از نانوایی خریده می‌شود.

ماکارونی به قیمت جدید هنوز به بازار عرضه نشده است


وی با تایید احتکار ماکارونی در یکی از شرکت‌های تولید کننده گفت: تشخیص بازرسان وزارت جهاد کشاورزی و تعزیرات، احتکار بوده است. اما داستان این بوده است که پیرو آزادسازی آرد صنف و صنعت، انجمن تولیدکنندگان ماکارونی متعهد شدند تمامی ماکارونی انبار خود را وارد بازار کنند و مردم تا پایان اردیبهشت ماکارونی را با قیمت سابق بخرند کما اینکه در بسیاری از فروشگاه‌های کوچک و بزرگ ماکارونی با قیمت سابق به فروش می‌رسد و تولید جدید با قیمت جدید هنوز به بازار عرضه نشده است.

یارانه دولتی واردکنندگان نهاده‌های دام و طویر و کالا‌های اساسی حذف می‌شود


قربانی در پاسخ به اینکه آیا شاهد اصلاح قیمت‌ها درخصوص اجناس دیگر هم خواهیم بود گفت؟: در طرح مکمل (طرح مردمی سازی نظام یارانه‌ای با رویکرد توزیع عادلانه)، یارانه‌ها از واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور و کالا‌های اساسی حذف شده و به انتهای زنجیره یعنی مصرف کننده تعلق پیدا می‌کنند.

یارانه افرادی که از خانواده جدا شده اند، برقرار می‌شود


معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی درباره افرادی که به عنوان مثال با ازدواج از خانواده جدا شده اند گفت: دریافت یارانه این افراد با سامانه رفاه ایرانیان عملیاتی می‌شود.

تا دوماه یارانه به صورت نقدی پرداخت می‌شود


قربانی درخصوص پرداخت یارانه نقدی پس از حذف ارز ترجیحی گفت: در دوماه اول یارانه‌ها به صورت نقدی داده می‌شود و در صورت کامل شدن زیرساخت ها، یارانه نقدی تبدیل به کالابرگ الکترونیکی می‌شود. کالابرگ الکترونیکی به این شکل است که یارانه در حساب افراد واریز می‌شود مثل مدل خرید نان در زنجان.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در پایان تصریح کرد: پیش بینی ما این است که این جراحی اقتصادی به نفع مردم خواهد بود.


/برنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: