bazarnews

کد خبر: ۱۰۵۱۹۷
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۹
عربستان بزرگترین صادرکننده نفت خام در جهان قیمت نفت خام آسیا را برای ماه ژوئن کاهش داد.

به گزارش بازارنیوز، غول نفتی عربستان سعودی، آرامکو، قیمت رسمی فروش نفت خام سبک عرب در ماه ژوئن به آسیا را ۴.۹۵ دلار در هر بشکه کاهش داد و به ۴.۴۰ دلار در هر بشکه بالاتر از میانگین قیمت عمان-دبی رسید.

این اتفاق بر اساس سند قیمت گذاری ماه ژوئن که رویترز در روز یکشنبه مشاهده کرد، رخ داده است. بر اساس همین سند، آرامکو قیمت نفت خام شمال غرب اروپا را ۲.۱۰ دلار در هر بشکه بالاتر از برنت در بورس بین قاره‌ای و برای آمریکا ۵.۶۵ دلار در هر بشکه بالاتر از شاخص اسکی تعیین کرده است.

آرامکو قیمت فروش رسمی ماه آوریل را برای تمام گرید‌های نفت خامی که به آسیا می‌فروشد، مطابق با انتظارات بازار افزایش داده است.

این کشور قیمت رسمی فروش نفت خام سبک سبک عرب به آسیا را از ۲.۱۵ دلار در ماه مارس به ۴.۹۵ دلار در هر بشکه بالاتر از میانگین عمان-دبی افزایش داد.

در پی حمله روسیه به اوکراین که بازار‌های مالی جهان را شوکه کرد، قیمت نفت به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسید.

نکته قابل توجه این است که اکثر خریداران پس از اعمال تحریم‌ها از نفت خام روسیه اجتناب می‌کنند.

صادرات نفت خام عربستان برای اولین‌بار از آغاز بحران کرونا و جنگ قیمت با روسیه در ماه مارس و اوایل آوریل ۲۰۲۰، از ۷ میلیون بشکه در روز گذشته است. عربستان در آن زمان پس‌از شکست در توافق با اوپک پلاس جهت پاسخ به کاهش تقاضا در بحبوحه بحران کرونا، بازار را از نفت پر کرده بود.

یکی از معامله‌گران اعلام کرد که کاهش قیمت‌ها به‌دلیل تضعیف حاشیه‌های سود پالایش در چین در پی قرنطینه‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و نبود سهمیه‌بندی صادرات محصولات رخ داده است. این محدودیت مانع ارسال سوخت اضافی از سوی پالایشگاه‌های چینی می‌شود.

عربستان قیمت نفت خود را بر اساس پیشنهاد مشتریان و پس از محاسبه تغییر ارزش نفت خود نسبت به ماه گذشته، بر اساس قیمت فرآورده‌ها تعیین می‌کند.

بازار‌های مالی نیز این روز‌ها تحت تاثیر نگرانی‌ها در مورد افزایش نرخ بهره بانکی، رکود اقتصادی و تاثیر فرنطینه ناشی از کرونا در چین بر اقتصاد جهانی هستند. در همین حال عربستان به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت خام در جهان قیمت نفت خام آسیا و اروپا را برای ماه ژوئن در روز گذشته کاهش داد.


/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: