bazarnews

کد خبر: ۱۰۵۶۳۵
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴
لطیفی، سخنگوی گمرک از واردات چهار میلیون دز واکسن کرونا خبر داد که با بی‌توجهی وزارت بهداشت و نهاد‌های مسئول بلاتکلیف مانده است.

به گزارش بازارنیوز، روح الله لطیفی اظهار کرد: برای ورود هر کالا باید شیوه نامه‌هایی در خصوص ارز، ثبت سفارش و... در قانون مشخص شود و دستگاه‌های مختلف در این چارچوب عمل می‌کنند.

وی با اشاره به قانون انتزاع که وظیفه در رابطه با کالای اساسی را به وزارت جهاد داده است، گفت: در خصوص نهاده‌های تولید و ماشین آلات این وظیفه با وزارت صمت و دارو و تجهیزات پزشکی ضروری و غیر ضروری وزارت بهداشت مسئول است.

لطیفی معتقد است حوزه واردات به شرکت‌های مورد اعتماد سه وزارتخانه سپرده می‌شود و گمرک صرفا نهادی مجری است.

بعضا مشاهده می‌شود کالا ترخیص نمی‌شود که در اختیار گمرک نیست و سازمان مسئولِ تامین و توزیع آن کالا باید پیگیری‌های لازم را صورت دهد؛ لذا اگر دارویی با هماهنگی شرکت‌های مجازِ وزارت بهداشت مجوزِ منشأ ارز دریافت نکند و ثبت سفارش نداشته باشد، موضوع در ید اختیار گمرک نیست.

سخنگوی گمرک ادامه داد: دغدغه ما و مکاتبات ما با مقام قضایی و دستگاه‌های مرتبط مبنی بر این است که وقتی شرکتی را تعیین و ثبت سفارش را تایید می‌کنند و بازار را تنظیم گری می‌نمایند، [باید نسبت به ترخیص کالا‌هایی که در صورت دپو تخریب می‌شوند، عمل کنند].

وی افزود: این‌ها ماه‌ها ثبت سفارش را نزد خود نگه می‌دارند و دلیلی دارند که حتما شنیدنی و از موضع ما خارج است و خودشان هم باید پاسخگو باشد.

لطیفی با بیان این که در خصوص دارو، سازمان غذا و دارو باید ماهیت اقلام وارداتی را تعیین کند و ممکن است اقلام وارد شده، اصلا داروی واقعی نباشند.

قانون زمانی اجازه اظهار گمرکی می‌دهد که کالای وارداتی دارای ثبت سفارش بوده و منشأ ارز آن مشخص باشد، ولی در ماقبلِ این مراحل، دیگر دستگاه‌ها مرجعِ تحویل گیرنده سفارش هستند.

به گفته این مقام مسئول در گمرک کشور، مسئول تخلیه بار در دو مرز هوایی و دریایی، سازمان دریانوردی و شرکت فرودگاه‌ها هستند و انبار‌های عمومی در مرز زمینی نیز در اختیار وزارت کار است و قانونی که می‌گوید اقلام فاقدِ ثبت سفارش نباید تخلیه شود، این سه ارگان را خطاب قرار می‌دهد.

لطیفی همچنین سامانه جامع انبار‌ها را در تسهیل این رویه تاثیر گذار دانست و گفت: گمرک هم کالای دارای ثبت سفارش را از همین مسیر بررسی و منشأ تایید ارز را از بانک مرکزی پیگیری می‌کند.

وی همچنین مدعی شد در جا‌هایی که کم کاری صورت می‌گیرد، دیوار گمرک از سایرین کوتاه‌تر است، ولی اخیرا سه چهار میلیون دز واکسن وارد کشور شده و دستگاه‌های مسئول که پیشتر به صورت مستقیم از هواپیما واکسن را تخلیه و تحویل سازمان غذا و دارو می‌دادند، حواسشان نبوده و گمرک هم مجبور بود ضمن هماهنگی با مقام غذایی این اقلام خراب شدنی را به انبار‌ها هدایت کند.

/بازار

برچسب ها: واردات ، واکسن ، بی‌توجهی
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: