bazarnews

کد خبر: ۱۰۵۷۰۶
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۱
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: اتاق‌های بازرگانی آمادگی کامل برای همکاری با بخش خصوصی روسیه در تمام زمینه‌ها را دارد.

به گزارش بازارنیوز، «مسعود خوانساری» روز چهارشنبه در همایش مشترک تجاری و ایران و روسیه اظهار داشت: مناسبات اقتصادی دو کشور در طول تاریخ فراز و فرود‌های بسیاری را تجربه کرده، اما به تحلیلگران معتقدند هیچ‌گاه گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور به اهمیت این سال‌ها نبوده است.

وی با بیان اینکه روابط ایران و روسیه همواره بر اصل احترام متقابل و همزیستی مسالمت‌آمیز استوار بوده است، خاطرنشان کرد: تحولات منطقه‌ای به همکاری بیش از پیش ایران و روسیه منجر شده و این دو کشور منافع مشترک و همسویی در آسیای مرکزی، دریای خزر، حوزه قفقاز و خلیج‌فارس با در نظر گرفتن قابلیت‌های ژئوپلیتیک، ژئواستراتژیک، ژئواکونومیک و انرژی داشته و دارند.

خوانساری با اشاره به تحریم علیه ایران و روسیه، تاکید کرد: این موضوع موجب نزدیک‌تر شدن دو کشور و ارتقای بیش از پیش روابط تجاری شده است که انگیزه فراوانی برای همکاری بین دو همسایه در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی، حمل‌ونقل، فناوری اطلاعات، معدن، دارو و تجهیزات پزشکی، صنایع غذایی، کشاورزی، موضوعات علمی ایجاد کرده است.

وی با اشاره به سفر آیت‌الله رییسی، رییس‌جمهوری ایران به روسیه، خاطرنشان کرد: تبادل هیات‌های متعدد بین دو کشور، تاثیر مستقیمی بر تقویت صادرات ایران به روسیه به‌ویژه از زمان آغاز مناقشه با اوکراین داشته است، همچنین امضای توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز که پیش‌تر به‌صورت موقت اجرا شده بود، این روند را تسهیل‌تر خواهد کرد.

رییس اتاق بازرگانی افزود: تقلیل نقش دلار در مبادلات تجاری دوجانبه نیز گسترش بی‌سابقه همکاری‌ها را به سطح ۱۰ میلیارد دلار در مرحله اول و بسط آن تا سطح ۲۵ میلیارد دلار در مراحل بعدی در پی خواهد داشت و همچنین استفاده از تهاتر کالا میان تجار بخش‌های خصوصی دو کشور با حمایت دولت‌ها، مشارکت اقتصادی را بهبود خواهد بخشید.

وی با اشاره به پیشنهاداتی تصریح کرد: استفاده از ظرفیت‌ها و تجارب ایران در زمینه کم‌اثر کردن و خنثی‌سازی تحریم‌ها، ایجاد کنسرسیوم حمل‌ونقل ریلی بین ایران، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان با توجه به ظرفیت محدود حمل‌ونقل دریایی و افزایش تقاضای کالا‌های ترانزیتی از خاک ترکمنستان، فعال‌شدن مرز گمرکی دوم ماگارام کِنسکی در ضلع جنوبی مرز کنونی برای توسعه حمل‌ونقل جاده‌ای، افزودن سفر‌های ریلی ترکیبی شامل واگن روباز و روبسته از جمله پیشنهادات مطرح در همایش است.

خوانساری افزود: واگن یخچالی و پلتفرم جهت حمل کانتینر‌های یخچالی از مسکو به آستارا در ایران برای تعدیل فشار حمل‌ونقل جاده‌ای و دریایی در شرایط کمبود کشتی، تشکیل کمیته‌های مشترک صنعتی بین دو کشور با توجه به رشد بی‌نظیر فعالان ایرانی در حوزه دانش‌بنیان جهت تامین نیاز‌های مصنوعات صنعتی، ایجاد هرچه سریع‌تر کانال الکترونیک بین گمرکات ایران و روسیه به‌منظور شفاف‌سازی رویه تبادل اسناد، انجام عملیات لایروبی رود ولگا توسط بنگاه‌های اقتصادی ایرانی در تهاتر با نهاده‌های دامی و روغن خوراکی، انتقال برخی کشتی‌ها با ظرفیت کمتر از هزار تن توسط روسیه از دریای سیاه به دریای خزر و کاهش نرخ بهره جنرال کارگو می‌تواند در راستای ارتقای مناسبات دو و چندجانبه موردتوجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ هزار عضو اتاق بازرگانی ایران، تاکید کرد: این بخش در همه زمینه‌های تجاری و اقتصادی با سهم بالایی از تولید ناخالص داخلی کشور، آمادگی برای همکاری کامل با بخش خصوصی روسیه در تمام زمینه‌ها را دارد.

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: اکنون که دو کشور در مسائل منطقه‌ای و جهانی بیش از پیش تفاهم دارند، تامین نیاز‌های طرف مقابل در ظرفیت‌های مکمل به تعمیق روابط و پایدار شدن همکاری‌های اقتصادی منجر خواهد شد.

خوانساری اظهار داشت: از بازرگانان و همکاران روسی درخواست می‌کنم مشکلات و موانع موجود در تجارت با ایران را به‌صورت شفاف مطرح کنند تا اتاق بازرگانی تهران مساعی خود را برای رفع یا حداقل کردن آن‌ها بکار ببندد.


/ ایرنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: