bazarnews

کد خبر: ۱۰۵۷۰۹
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۹
بازار سهام در روز‌های اخیر وارد فاز منفی شده، این افت به‌معنای شروع روند نزولی بازار است؟

به گزارش بازارنیوز
با توجه به خروج مبلغی حدود ۱۳۰۰ میلیارد‌تومان پول از بازار سهام می‌توان به بازگشت بازار امیدوار بود؟

امیرعلی امیرباقری، فعال بازار سرمایه معتقد است روند‌های نزولی یا صعودی را باید در بازه زمانی مشخص مورد بررسی قرار داد و بدون مشخص کردن چارچوب زمانی، نباید از نزولی یا صعودی بودن روند‌ها صحبت کرد.

او در گفتگو با «دنیای اقتصاد» توضیح می‌دهد: روند‌های نزولی یا صعودی بازار سرمایه زمانی معنادار می‌شود که در بازه زمانی بررسی شوند.

با توجه به رشدی که تا به امروز شاخص‌کل بورس داشته و همچنین برخورد با مقاومت‌های تکنیکی، به‌نظر می‌رسد در کوتاه مدت سهم‌ها مقداری دست به دست شوند و درجا بزنند.

چنین اتفاقی هم کاملا طبیعی است و نمی‌توان از آن به‌عنوان روند نزولی بازار تعبیر کرد.

این کارشناس بازار سهام یادآور می‌شود: البته با توجه به چشم انداز تورمی در کشور و نظر فعالان بازار سرمایه و فضای رکودی اقتصاد، نباید انتظار اختلاف بازده چشمگیر میان بازار‌های مختلف داشت.


امیرباقری می‌افزاید: تجربه چند ساله نشان می‌دهد تمامی بازار‌ها در میان مدت و بلندمدت به‌طور آماری بازدهی نسبتا مشابهی داشته اند؛ در نتیجه سهامدارانی که دید سرمایه گذاری دارند نباید نگرانی داشته باشند.

روند مثبت بازار تا آخر سال
عباسعلی حقانی نسب، کارشناس بازار سرمایه نیز بر این باور است بازار وارد روند نزولی نشده و تا یک سال‌آینده بورس وضعیت مناسبی خواهد داشت.

او با تاکید بر اینکه بازار وارد روند نزولی نشده و نمی‌شود می‌گوید: ساختار بازار سرمایه به‌گونه‌ای است که سهم مردم عادی در آن زیاد شده است؛ به‌ویژه تکنیکال کار‌های تازه کاری که یک روند را می‌بینند به همین دلیل به برخی اخبار و اتفاقات واکنش هیجانی نشان می‌دهند.

این کارشناس بازار سرمایه به یکی دیگر از عواملی که بورس در سال‌های اخیر به‌شدت به آن وابسته شده، اشاره می‌کند و می‌گوید : بالا و پایین‌شدن نرخ دلار و ارز به‌شدت بر بازار اثرگذار شده است، بنابراین یکی از دلایلی که بازار در روز‌های اخیر افت داشته همین موضوع بوده است.

با این‌حال نکته‌ای که نباید فراموش شود این است که شواهد نشان می‌دهد حتی اگر برجام احیا شود نیز قیمت دلار ریزش چندانی نخواهد داشت.

/تجارت نیوز

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: