bazarnews

کد خبر: ۱۰۵۷۵۰
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۱
تبریز- «اکنون بیش از چهار هزار واحد تولیدی در آذربایجان شرقی فعال هستند و علیرغم مشکلات فراوان توانسته اند چرخ‌های اقتصادی منطقه را به گردش درآورند» این بخشی از یادداشت طاهر خیری برای رسانه بازار است.

اقتصاد استان آذربایجان شرقی نیازمند تقویت است و باید در ریل گذاری توسعه این خطه شتاب صورت گیرد، به شرط آنکه سرمایه گذار در زیرساخت‌ها جذب شود، کسب و کار‌ها رونق یابد و به بخش تولید تسهیلات بانکی ارائه گردد.

اکنون بیش از چهار هزار واحد تولیدی در استان فعال هستند و علیرغم مشکلات فراوان توانسته اند چرخ‌های اقتصادی و صنعتی منطقه را به گردش درآورند. مشکل عمده بنگاه‌های تولیدی کمبود نقدیندگی است و این واحد‌ها در تامین مواد اولیه به دلیل تحریم‌های ظالمانه و افزایش قیمت نهاده‌های تولید در تنگنا قرار گرفته اند.

در این میان حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت از یک طرف به رشد قیمت مواد اولیه واحد‌های تولیدی منجر شده و از طرف دیگر این واحد‌ها به نقدینگی و سرمایه در گردش بیشتری نیاز پیدا کرده اند. در صورت تداوم کمبود نقدینگی رکود در بخش تولید حاکم خواهد شد.

طبق برآورد کارشناسان اقتصادی استان، واحد‌های تولیدی برای حفظ چرخه تولید و تداوم فعالیت اقتصادی به ۴۰ هزار میلیارد تومان نقدیندگی نیاز دارند که بخش عمده‌ای از این مبلغ باید توسط منابع بانکی تامین شود.

اگر این منابع به موقع در اختیار تولید کننده قرار نگیرد و یا سیستم بانکی در پرداخت تسهیلات به بخش تولید کارشکنی کند آن‌ها مجبور می‌شوند با ظرفیت پایین تولید کنند که این امر البته به کاهش تولید ناخالص داخلی و درآمد ملی منجر می‌شود.

طبق آمار موجود تنها ۱.۵۱ درصد از تسهیلات اعطایی بانک‌ها در کشور در آذربایجان شرقی پرداخت می‌شود که نشان دهنده جایگاه پایین استان در این زمینه است. متاسفانه در سال‌های گذشته بانک‌های استان منابع مالی جذب شده شان را در خارج استان هزینه کرده اند و تسهیلات را در اختیار واحد‌های تولیدی دیگر استان‌ها قرار داده اند که جای تامل دارد.

واقعیت این است که بخش تولید استان نیازمند نقدیندگی است و اگر این نقدیندگی به جای حضور در بازار‌های کاذب از جمله خرید و فروش سهام، زمین، طلا و یا ارز به بخش مولد اقتصاد تزریق شود به یقین موجب اشتغال و رشد اقتصادی خواهد شد. متاسفانه اینگونه نیست و بسیاری از سرمایه گذاران به دلیل نا اطمینانی از آینده اقتصاد کشور، سرمایه‌های خود را در بخش غیر مولد به چرخش در می‌آورند.

اگر می‌بینیم بخش قابل توجهی از ایرانیان در ترکیه ملک می‌خرند یا در کشور‌های حاشیه خلیج فارس سرمایه گذاری می‌کنند ناشی از عدم اطمینان از شرایط بازار و اوضاع اقتصادی کشور است. نقدیندگی باید هوشمندانه توسط دولت به بخش تولید هدایت و راهبری شود تا مشکلات این بخش مرتفع گردد.

/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: