bazarnews

کد خبر: ۱۰۵۸۰۶
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۲
بورس تهران در حالی که شاخص‌های آن در روز گذشته با کاهش مواجه شده اند، فعلا شرایط خیلی مساعدی ندارد.

به گزارش بازارنیوز، اولین نشانه، قدرت گرفتن مجدد فروشندگان بود. شاخص قدرت خریداران حقیقی که در هفته گذشته فقط در روز چهارشنبه به نفع خریداران بود، در معاملات دیروز دوباره به سود فروشندگان شد و به عدد ۰.۸۹ رسید. با این حساب دوباره فروشندگان قوی‌تر از خریداران شده اند که این نکته‌ای مهم برای پیش بینی روند آینده بازار است.

موضوع دیگر، خروج ۴۵۰ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار است که هرچقدر این خروج پول حقیقی ادامه پیدا کند، شرایط به سمت بدتر شدن می‌رود و نشان دهنده کاهش اعتماد سرمایه گذاران حقیقی به بازار است.

بورس تهران در حالی که شاخص‌های آن در روز گذشته با کاهش مواجه شده اند، فعلا شرایط خیلی مساعدی ندارد. با توجه به افت ۱۱ هزار واحدی شاخص کل در روز گذشته، دوباره خریداران محتاط می‌شوند و تا زمانی که نشانه‌هایی مبنی بر رشد بازار مشاهده نشود، معاملات به همین روال خواهد بود.

دیروز چند نشانه از احتمال منفی ماندن بورس مشاهده شد که البته این نشانه‌ها گرچه تایید کننده جو منفی در بازار هستند، اما از آنجا که خیلی قوی نیستند، می‌توانند در هر لحظه ملغی شوند و جای خود را به نشانه‌های مثبت بدهند.

فروشندگان دوباره جان گرفتند
اولین نشانه، قدرت گرفتن مجدد فروشندگان بود. شاخص قدرت خریداران حقیقی که در هفته گذشته فقط در روز چهارشنبه به نفع خریداران بود، در معاملات دیروز دوباره به سود فروشندگان شد و به عدد ۰.۸۹ رسید. با این حساب دوباره فروشندگان قوی‌تر از خریداران شده اند که این نکته‌ای مهم برای پیش بینی روند آینده بازار است.

موضوع دیگر، خروج ۴۵۰ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار است که هرچقدر این خروج پول حقیقی ادامه پیدا کند، شرایط به سمت بدتر شدن می‌رود و نشان دهنده کاهش اعتماد سرمایه گذاران حقیقی به بازار است.

کاهش ارزش معاملات هم موضوع دیگری است که همواره توسط معامله گران حقیقی و حقوقی رصد می‌شود. دیروز ارزش معاملات خرد بازار حدود ۵۴۰۰ میلیارد تومان بود که نسبت به روز چهارشنبه کاهش داشته است. ضمن اینکه در مقایسه با ارزش معاملات دو هفته گذشته هم شاهد روند کاهشی هستیم که ادامه دار بودن افت ارزش معاملات، سیگنالی منفی به بازار است.

اگر حمایت شاخص به سمت پایین شکسته شود...
تعداد نماد‌های منفی هم در بازار دیروز بیش از ۴۶۰ عدد بود که در مقابل ۱۶۸ نماد مثبت، فعلا می‌توان گفت اکثریت بازار با افت مواجه شده که این افت قیمت، به بازار امروز هم کشیده خواهد شد.

گرچه ارزش صفوف خرید در بازار دیروز بیش از دو برابر ارزش صفوف فروش بوده، اما نباید این نکته را نادیده گرفت که بالا بودن ارزش صفوف خرید به دلیل صفوف سنگین دو عرضه اولیه (سآبیک و ددانا) و همچنین یک نماد پذیره نویسی شده (تفارس) است و اگر ارزش صفوف خرید این سه نماد را از کل صفوف خرید کسر کنیم، به عدد کوچکی در این بخش می‌رسیم.

با این حساب برای امروز می‌توان انتظار بازاری منفی در آغاز معاملات را داشت و درصورتی که عدد یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد در شاخص کل نتواند به عنوان حمایت عمل کند، با شکسته شدن این محدوده حمایتی احتمالا یک موج فروش جدید در بازار شکل می‌گیرد.

/اقتصاد نیوز

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: