bazarnews

کد خبر: ۱۰۵۹۷۲
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸
سخنگوی اجرای قانون چک:
بنا بر اعلام بانک مرکزی تمامی چک‌های تضمین شده از امروز سه شنبه ۱۷ خردادماه سالجاری مجهز به شناسه صیادی ۱۶ رقمی شدند و بانک‌ها موظف هستند در زمان صدور چک تضمین شده اطلاعات اینگونه چک‌ها را در سامانه صیاد ثبت و تایید کنند.

چک‌های تضمین شده به شناسه صیادی ۱۶ رقمی تجهیز شدند+ فیلم

به گزارش گروه بانک و بیمه بازارنیوز به  نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، معاون اداره توسعه و تدوین مقررات بانک مرکزی با اعلام این خبر افزود: متقاضی چک تضمینی نیازی به ثبت آن در سامانه صیاد ندارد بلکه طبق روال گذشته با مراجعه به بانک درخواست صدور چک می‌کند و بر این اساس بانک متناظراً در زمانی که چک تضمین شده برای وی صادر می‌کند باید ضمن ثبت و تایید اطلاعات چک تضمینی در سامانه صیاد، آن را تحویل متقاضی دهد.


آمنه نادعلی زاده افزود: متقاضی چک تضمین شده می‌توند این چک را تحویل ذینفع دهد و ذینفع می‌تواند با استفاده از ابزار‌هایی نظیر پیامک، خودپردازها، درگاه‌های بانکی یا برنامک‌های موبایلی نسبت به استعلام اطلاعات چک تضمین شده اقدام و مطمئن شود که این چک به نفع وی در سامانه صیاد ثبت و تایید شده است.


معاون اداره توسعه و تدوین مقررات بانک مرکزی با بیان اینکه از امروز اگر چک تضمین شده‌ای بین افراد مبادله شود که فاقد شناسه ۱۶ رقمی صیادی باشد قابل پردازش در سیستم بین بانکی نیست و صرفاً شعب صادرکننده چک یا بانکی که چک را صادر کرده است وجه این چک را می‌تواند پرداخت کند، افزود: ذینفع حتما باید توجه داشته باشد که در زمان دریافت چک تضمین شده، شناسه ۱۶ رقمی صیادی روی برگه چک را رویت و از طریق شناسه ۱۶ رقمی، چک تضمین شده را استعلام و مطمئن شود که چک به نفع وی ثبت و تایید شده است.

 


وی تاکید کرد: صادرکننده یا متقاضی چک تضمین شده، نیازی نیست به سامانه صیاد برای ثبت و تایید مراجعه کند، زیرا این اقدام راساً توسط بانک صادرکننده انجام می‌شود.


گفتنی است بانک مرکزی پیش از این و در راستای افزایش دسترسی عموم مردم به خدمات چک‌های جدید، امکان انجام ثبت، تایید، انتقال و انواع استعلام چک‌های جدید را از طریق ارسال پیامک به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ فراهم کرده است. بر این اساس هموطنان گرامی می‌توانند با ارسال پیامک بدون متن به این سرشماره راهنمای انجام خدمات چک را دریافت کنند.

 

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: