bazarnews

کد خبر: ۱۰۶۰۰۱
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۳
طلا در روز سه‌شنبه نزدیک به منطقه ۱۸۳۷ دلار، تعداد معاملات خرید زیادی را به خود جلب کرد و با اینحال، به نظر می‌رسد تعیین جهت قیمت در انتظار انتشار گزارش CPI توسط دولت آمریکا است.

به گزارش بازارنیوز، طلا در روز سه‌شنبه نزدیک به منطقه ۱۸۳۷ دلار، تعداد معاملات خرید زیادی را به خود جلب کرد و در حال حاضر، به نظر می‌رسد که عقب نشینی اخیر از بالاترین سطح یک ماهه هفته گذشته را متوقف کرده است.

این افزایش قیمت منجر شد تا سرمایه گذاران بازار طلا بخشی از زیان دو روزه را پشت سر بگذارند. در بحبوحه نگرانی‌ها مبنی بر اینکه حرکت تهاجمی‌تر بانک‌های مرکزی بزرگ برای محدود کردن تورم می‌تواند چالش‌هایی را برای رشد اقتصاد جهانی ایجاد کند، احساسات بازار همچنان شکننده است.

با این حال، انتظار برای افزایش بیشتر نرخ بهره در ایالات متحده و اروپا، معامله گران را از شرط بندی‌های صعودی تهاجمی پیرامون طلا بازداشته و آن‌ها را مجبور به اتخاذ موضع محافظه کارانه تا زمان روشن شدن تکلیف بازار در این هفته کرده است.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران نگران هستند که اختلال زنجیره تامین جهانی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین به افزایش قیمت‌های مصرف‌کننده ادامه داده و فدرال رزرو را مجبور کند تا سیاست‌های پولی خود را با سرعت بیشتری تشدید کند. انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا نیز به همتایان جهانی خود پیوسته و نرخ بهره را برای کاهش تورم افزایش دهد.

این امر، همراه با قدرت متوسط دلار آمریکا، ممکن است به حفظ هر گونه افزایش معنی دار قیمت طلا کمک کند. دلار آمریکا از افزایش قوی اخیر بازده اوراق قرضه خزانه داری آمریکا حمایت شد. در واقع، بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله دولت ایالات متحده در میان نگرانی‌ها در مورد تورم مداوم، به بالای آستانه ۳.۰ درصد بازگشت.

از این رو، اکنون تمرکز سرمایه گذاران بر گزارش مهم CPI ایالات متحده که برای انتشار در روز جمعه برنامه ریزی شده که بر ادامه مسیر سیاست‌های فدرال رزرو تأثیر خواهد گذاشت. این گزارش در واقع به تعیین مرحله بعدی حرکت جهت دار دلار و طلا کمک می‌کند.

در این میان، بازده اوراق قرضه ایالات متحده همچنان نقش کلیدی در ایجاد پویایی قیمت دلار ایفا کرده و محرکی برای طلا خواهد بود. جدای از این، معامله گران بیشتر از احساسات ریسک بازار بهره برده و در حال حاضر سعی می‌کنند با استفاده از نوسان گیری، سود خود را از بازار طلا ببرند.


/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: