bazarnews

کد خبر: ۱۰۶۰۷۰
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۴
قیمت طلا در ایران با وجود افت انس جهانی روندی صعودی دارد و با توجه به اینکه سیگنال‌های منفی درباره مذاکرات برجام صادر شده، پیش بینی می‌شود قیمت طلا در ایران همچنان صعودی باشد، از این رو خرید طلا در بورس هم صعودی شده است.

به گزارش بازارنیوز، قیمت طلا در ایران بعد از اینکه دلار وارد کانال ۳۰ هزار تومان شد، با تقاضای بالایی روبرو شد و بعد از آن با وجود آنکه قیمت انس جهانی روندی نزولی داشت و وارد کانال ۱۸۰۰ دلار شد، طلا در ایران همچنان صعودی باقی مانده و هر سکه طلا در محدوده ۱۵ میلیون تومان معامله می‌شود، هر چند بخشی از این گرانی طلا تحت تاثیر رشد دلار به بالای ۳۱ هزار تومان است، اما از آنجایی که چشم انداز برجام تیره و تار شده، بسیاری از سرمایه گذاران تصور می‌کنند که ریسکی برای معاملات کنونی طلا وجود ندارد.

رئیس کمیته‌ای طلا و جواهرات اتاق اصناف در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اینکه در هفته‌های اخیر قیمت طلا در ایران متاثر از روند صعودی قیمت دلار در کشور، صعودی شده است، گفت: با توجه به اینکه چشم انداز بازار جهانی تورمی است و بسیاری از کشور‌های توسعه یافته هم با تورم مواجه بوده اند. نسبت برابری قیمت طلا به دلار نیز روندی صعودی داشته است و به نظر می‌رسد تا زمانی که وضعیت اقتصادی در دنیا به همین منوال است، قیمت انس جهانی هم روندی صعودی داشته باشد و نوسانات انس هم تحت تاثیر سیاست‌های فدرال رزرو و... برای مهار تورم است، اما این مساله نمی‌تواند در بلندمدت ادامه دار باشد.

محمد کشتی آرا با تاکید بر اینکه در چند وقت اخیر میزان حباب سکه و... کاهش یافته است، اظهار کرد: با توجه به اینکه قیمت سکه به محدوده ۱۵ هزار تومان رسیده که از نظر تکنیکالی در محدوده مقاومتی است و تقاضا در این محدوده کمی کاهش داشته و از طرف دیگر قیمت دلار در کشور افزایش یافته و میزان حباب سکه نسبت به قبل کاهش داشته است.

او با تاکید بر اینکه با توجه به انتظارات تورمی پیش بینی می‌شود تقاضا برای خرید طلا همچنان روندی صعودی داشته باشد، اظهار کرد: از آنجایی که بسیاری از مردم به دنبال حفظ ارزش سرمایه خود هستند، تقاضا برای معاملات طلای آبشده و... افزایش یافته است، اما باید مراقب باشند و تنها طلای آبشده را از جا‌های معتبر خریداری کنند.

افزایش تقاضای طلا پس از کرونا و جنگ
سارا فلاح کارشناس بازار مالی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج با اشاره به اینکه سرمایه گذاران در چند وقت اخیر برای خرید طلا به سمت طلا‌های بدون اجرت رفته اند، گفت: طلا به طور قطع یک کالای ریسک پذیر است و در سال‌های اخیر با ورود کرونا به کشور و جنگ‌ها طلا رشد داشته است، زیرا این کالا در دنیا زیاد نیست و از طرف دیگر در بلندمدت قیمت طلا رشد می‌کند، زیرا موجودی کمی در دنیا دارد و تحت تاثیر مواد آسیب نمی‌بیند و از طرف دیگر ریسک‌های که منجر به افت بورس می‌شود روی بازار طلا تاثیر مثبت می‌گذارد.

او با تاکید بر اینکه امروز بسیاری از افرادی که نمی‌توانند سکه خریداری کنند در بورس واحد طلا از صندوق‌ها را خریداری می‌کنند، تصریح کرد: افزایش انتظارات تورمی در کشور و کم بودن ریسک معاملات طلا در بورس نسبت به بازار فیزیکی باعث افزایش تقاضا برای معاملات صندوق‌های طلا شده است.

براساس این گزارش هرچند قیمت انس جهانی تحت تاثیر سیاست فدرال رزو برای افزایش نرخ سود بین بانکی تا حدودی متوقف شده است، اما از آنجایی که رشد قیمت سوخت و... همچنان در سال جاری ادامه پیدا می‌کند، تورم در بازار جهانی صعودی باقی می‌ماند و سرمایه گذاران همچنان تقاضای بالای برای انس طلا ایجاد می‌کنند به همین دلیل قیمت انس جهانی در کف قیمت قرار دارد و در ایران هم به دلیل صدور قطعنامه در شورای حکام علیه ایران پیش بینی می‌شود که رشد قیمت دلار همچنان ادامه داشته باشد و این روند در بلندمدت می‌تواند منجر به شکست سقف ۱۶ میلیون تومان برای قیمت سکه باشد؟!

/ موج

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: