bazarnews

کد خبر: ۱۰۶۱۲۸
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
رئیس مجمع واردات با بیان اینکه قبح کلمه قاچاق به کلی از بین رفته است، گفت: واردکننده رسمی و قانونی، در کنج بازار نشسته و این قاچاقی است که برای بازار تعیین تکلیف می‌کند.

علیرضا مناقبی با اشاره به عرضه کالای قاچاق در سطح بازار، اظهار کرد: ما بار‌ها و بار‌ها به مسئولین مربوطه هشدار داده ایم که این حجم از کالای قاچاق، نشان دهنده خطا و اشتباه در تعیین استراتژی‌ها، رویکرد‌ها و سیاست‌های تجارت خارجی کشور است، ولی متأسفانه به نظر می‌رسد که در برخی حوزه‌ها و بخش‌ها، قبح کلمه قاچاق به کلی از بین رفته است.

رئیس مجمع واردات ادامه داد: برخورد قضائی و انتظامی با پدیده شوم قاچاق ضروری است، ولی کفایت نمی‌کند و باید ریشه‌ها و دلایل قاچاق را رصد کرد. بهتر است نگاهی مبتنی بر مؤلفه‌های اقتصادی به این پدیده داشت و آن را از زاویه جدیدی نگریست.

به گفته مناقبی، وقتی تقاضا برای یک کالا وجود دارد و تولید داخلی به هر دلیلی نمی‌تواند آن تقاضا را پوشش دهد، مسیر برای قاچاقچی باز می‌شود. قاچاقچی شروع به فعالیت می‌کند و به مرور برای فعالیت خود زنجیره ایجاد می‌کند. آهسته آهسته آنقدر فربه و قدرتمند می‌شود که جایگزین تجار اصیل و قانونمند و حذف کردنش از بازار، کار بسیار دشواری می‌شود.

رئیس مجمع واردات تصریح کرد: قاچاق به یک پدیده لجام گسیخته تبدیل شده و این توقع از دولت سیزدهم وجود دارد که با دور اندیشی، ابتکار عمل را به دست بگیرد و به صورت ریشه‌ای و نه شعاری به این موضوع بپردازد.

واردکننده رسمی در کنج بازار نشسته است

وی ادامه داد: شرایط به گونه‌ای شده است که واردکننده رسمی و قانونی، در کنج بازار نشسته است و این قاچاقی است که برای بازار تعیین تکلیف می‌کند.

مناقبی با انتقاد از خودتحریمی‌ها در عرصه تجارت خارجی اضافه کرد: واردکنندگان قانونی، درگیر انجام فرآیند‌های لازم و اخذ مجوز‌های مربوطه از دیوانسالاری عظیم و ابرقدرت دولتی هستند و وقت و انرژی و توان آن‌ها صرف رهایی از دست انداز‌ها و سرگردانی‌های میان دستگاه‌های دولتی می‌شود و در آن سو، قاچاقچیان با فراغی باز و بدون هیچگونه نظارتی، بازار را تحت سیطره خود قرار داده اند.

رئیس مجمع واردات تاکید کرد: پیشنهاد مشخص ما، توجه دولت به رأی و نظر تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی است. اگر دولت به بلوغ فعالان اقتصادی اعتماد کند و اجازه نقش آفرینی به انجمن‌های تخصصی دهد، قطعاً فضای کسب و کار‌های قانونی تسهیل می‌شود و سودآوری قاچاق کاهش پیدا می‌کند.

مناقبی افزود: بار‌ها شاهد بوده ایم کسانی به بهانه‌های مختلف، اجازه نمی‌دهند که بازرگانان و واردکنندگان قانونی کشور، مشکلات و معضلات تجارت خارجی را تشریح کنند، به نظر من این افراد، خواسته یا ناخواسته در حال امدادرسانی به تجارت غیررسمی و قاچاقیان هستند.

وی تصریح کرد: قول می‌دهم به همان اندازه که تحریم‌های داخلی کاهش پیدا کند، مشوق‌ها و سودآوری‌های پدیده شوم قاچاق نیز کاهش یابد.


/ مهر

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: