bazarnews

کد خبر: ۱۰۶۶۷۷
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۸
فرماندار تایباد بیان کرد: صادرات و خام فروشی منابع اگرچه درآمد‌های خوبی را نصیب کشور و سرمایه گذار می‌کند، اما این درآمد‌ها پایدار نبوده و سرانجام روزی به پایان می‌رسند.

به گزارش بازارنیوز، مهدی دونده فرماندار تایباد در خبری عنوان کرد: در حال حاضر این شهرستان ۳۱ معدن دارای پروانه فعالیت دارد که زمینه اشتغال مستقیم ۵۰۰ نفر در آن‌ها فراهم شده است.

دونده در ادامه این خبر اضافه کرد: معادن این منطقه ظرفیت‌های خوبی در حوزه سنگ‌های معدنی دارد همچنین زمینه اشتغال غیرمستقیم هزار و ۵۰۰ نفر نیز در این کانون‌های اقتصادی فراهم شده است.

فرماندار تایباد متذکر شد: در حال حاضر فقط ۵۰ درصد معادن این شهرستان فعال هستند که ۱۲ پروانه بهره برداری در حوزه سنگ گرانیت، هفت پروانه بهره برداری در حوزه سنگ آهن، سه پروانه بهره برداری در حوزه سنگ لاشه و سایر فعالیت معادن شهرستان در بخش استخراج سنگ‌های سیلیس، باریت، فلدسپات، تالک، سنگ چینی و خاک صنعتی است.

وی همچنین تصریح کرد: میزان قطعی ذخیره شناسایی شده فقط در معادن سنگ آهن و سنگ گرانیت این شهرستان ۱۷ میلیون تن است و میزان استخراج سنگ‌های معدنی این شهرستان سالانه افزون بر یک میلیون تن بر اساس ظرفیت اسمی درج شده در پروانه بهره برداری است.

دونده افزود: حال حاضر ۸۵ درصد از استخراج ذخایر معدنی این شهرستان خام فروشی می‌شود و جلوگیری از خام فروشی معادن نیاز به فراهم شدن زیرساخت‌ها دارد و راهکار جلوگیری از خام فروشی ذخایر معدنی فراهم کردن زیرساخت‌های تولید و حمایت دلسوزانه و واقعی از تولیدکنندگان است.

فرماندار تایباد اظهار کرد: توسعه شرکت‌های دانش بنیان و تولید کالا با فناوری بالا که از اهداف و راهبرد‌های شعار امسال یعنی "تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین"است به پیشگیری از خام فروشی منابع کمک می‌کند و موجب ایجاد ارزش افزوده می‌شود.

وی یادآور شد: صادرات و خام فروشی منابع اگرچه درآمد‌های خوبی را نصیب کشور و سرمایه گذار می‌کند، اما این درآمد‌ها پایدار نبوده و سرانجام روزی به پایان می‌رسند ضمن آن که فرصت طلایی برای ایجاد ارزش افزوده و رشد درآمد‌های عمومی را سلب می‌کند.

دونده در خاتمه خاطرنشان کرد: بخش خصوصی از توانمندی‌های مالی و اعتباری مناسبی بهره‌مند است و می‌تواند با تغییر رویکرد‌ها و پذیرش ایده‌ها و نوآوری‌های جدید، ساختار‌های مربوط به خود را با فناوری‌های موجود هماهنگ کرده و در مسیر دانش بنیان شدن قدم بردارد.


/ موج

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: