bazarnews

کد خبر: ۱۰۶۸۲۴
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵
در گفتگو با بازارنیوز تشریح شد؛
یک کارشناس اقتصادی، گسترش دامنه رصد مراحل توزیع ارز، کنترل تورم و حذف ارز سهمیه‌ای را سه اقدام اثر بخش در ایجاد ثبات در بازار ارز کشور بیان کرد.

۳ اقدام ثبات بخش در بازار پر نوسان ارز/ تمام مراحل توزیع ارز باید مورد رصد قرار بگیرد

گروه بانک و بیمه بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ همزمان با آغاز دور جدید فعالیت‌های سوداگرایانه دلالان بازار ارز، مردم عادی به دلیل به دست آوردن سود ناشی از ما به تفاوت نرخ نرخ ارز بانکی با نرخ ارز بازار آزاد در مقابله صرافی‌ها تجمع کردند. این در حالی است که بانک مرکزی در بازار بین بانکی نیز از افزایش محسوس نرخ سود خبر می‌دهد.


وضعیت بازار ارز در روز‌های گذشته نشان از نوسانی شدن نرخ توافقی ارز در صرافی‌ها دارد ؛ حال پس از گذشت چند هفته از ابلاغ و اجرای سیاست‌های تشویقی بانک مرکزی و آرامش نسبی این بازار، صرافی‌های خیابان فردوسی برای باری دیگر شاهد شلوغی‌های سابق خود هستند.


«میثم مهرپور» کارشناس اقتصادی در گفتگو با بازارنیوز به مصوبات اخیر بانک مرکزی در مدیریت عرضه و تقاضای ارز اشاره و با تکیه بر این موضوع به تشریح اقدامات موثر‌تر در تداوم ثبات بازار ارز پرداخت و گفت: خوشبختانه اقدامات و مصوبات هفته‌های اخیر بانک مرکزی در کنترل بازار ارز موثر واقع شده، اما کافی نبوده چرا که چالش‌های بازار ارز تنها با ابلاغ یک یا دو مصوبه حل نخواهد شد لذا مدیریت این حوزه نیازمند اقدامات پایدار و موثری است که بتواند در بلند مدت مشکلات این بخش را بر طرف سازد.


این کارشناس اقتصادی، انجام برخی از اصلاحات کلان اقتصادی به ویژه بازارارز را یک ضرورت مهم توصیف کرد و در تشریح اقدامات لازم برای این مسئله، گفت:در مرحله نخست، دولت با رصد تمامی مراحل عرضه و تقاضای ارز اعم از نحوه فروش، محل فروش، منابع مالی صرف شده برای خرید و همچنین محل خرج کرد آن، می‌تواند گام موثر و کارآمدی را در جهت مدیریت صحیح و متداوم این بخش بردارد. 


وی تاکید کرد: نگاه سیاست‌گذار به ارز باید به دید یک کالای مصرفی باشد تا با تکیه بر همین دیدگاه، بتواند تمامی مراحل عرضه آن را به صورت دقیق و کامل مورد رصد و بررسی قرار دهد.


مهرپور خاطر نشان کرد: متاسفانه شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای رقم خورده است که اکنون شاهد آن هستیم که در گوشه کنار خیابان‌های حوالی میدان فردوسی، به راحتی دلار خرید و فروش می‌شود؛ تا زمانی که رصد کاملی در قبال این گونه فعالیت‌های سوداگرانه وجود نداشته باشد، طبیعی است که بازار و مهمی همچون ارز با کوچک‌ترین اقدام و یا خبری دچار نوسان شود.


این کارشناس اقتصادی گستردگی اطلاعات ناشی از رصد تحولات اقتصادی کشور به ویژه بازار ارز را یک فرصت مطلوب برای سیاست‌گذاران اقتصادی کشور توصیف کرد و گفت: مادامی که داده و اطلاعات اقتصادی سیاست‌گذاران ارشد کشور از بازار ارز محدود و ناقص باشد و ندانند که چه میزان معامله ارزی در چه حجمی انجام می‌شود نمی‌توان انتظار اجرای سیاست‌گذاری‌های منسجم و ثبات بخشی را در بازار ارز را در ذهن داشت.


وی در ادامه کنترل نرخ تورم  از سوی دولت را اقدام مثبت دیگر در ایجاد ثبات بازار ارز توصیف کرد و گفت: نرخ تورم ارتباط تنگاتنگی با تحولات بازار ارز دارد لذا دولت برای ثبات متداوم بازار ارز باید تلاش‌های مکرری را بر کنترل نرخ تورم داشته باشد.


مهرپور تشریح کرد: در طول سال‌های اخیر، کاهش شدید ارزش پول ملی باعث شده است که نگاه آحاد مردم به ارز و سکه طلا، نگاهی کالایی باشد لذا این مسئله باعث شده است که مردم به منظور حفظ ارزش سرمایه خود، تقاضا برای خرید ارز را افزایش دهند.


این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: با تادامه  کاهش ارزش پول ملی، بعضای مواردی مشاهده شده است که برخی افراد برای انجام بعضی از مبادلات اقتصادی خود، از دلار و یا سکه طلا استفاده کنند به همین خاطر تا زمانی که آثار نرخ تورم بر اقتصاد ایران کمرنگ نشده باشد نمی‌توان انتظار ثبات قیمت در بازار‌های ارز و طلا را در ذهن داشت.


وی حذف ارز سهمیه‌ای از سوی صرافی‌ها را  یک گام دیگر در جهت مدیریت بهتر بازار ارز عنوان کرد و گفت: فروش ارز در ازای ارائه کارت ملی و شناسنامه سابقه‌ای طولانی مدت دارد اما متاسفانه این رویه به رغم ماهیت غیر منطقی بودن خود، همچنان ادامه دارد.


مهرپور خاطر نشان کرد: ادامه این سیاست غلط ارزی باعث شده است که بازار‌های سوداگرانه‌ای همچون همچون فروش کارت ملی و شناسنامه در گوشه و کنار خیابان‌های مجاور صرافی‌های رسمی کشور رونق بگیرد؛ با انجام این کار عملا منابع ارزی کشور در اختیار عده‌ای محدود قرار می‌‌گیرد.


این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: گرچه برای دریافت ارز‌های سهمیه‌ای، قوانین و آیین نامه‌هایی تهیه و تدوین شده است، اما افراد متقاضی این نوع ارز صرفا متقاضی اصلی آن نیستند بلکه این افراد به دنبال سود احتمالی هستند که  از محل فروش آن، به دست می‌آورند.


وی در پایان تاکید کرد: حذف ارائه ارز سهمیه‌ای آخرین اقدام ثبات بخشی است که باید در قبال بازار ارز انجام شود؛ در حال حاضر لزومی ندارد که یک شهرونده عادی برای مسافرت خارجی خود ارز سهمیه‌ای دریافت کنند چرا که عمده سفر‌های خارجی غیر ضرور و تفریحی است به همین خاطر افراد متقاضی این ارز باید به مانند دیگر نفرات جامعه ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار متشکل ارزی و صرافی‌های مجاز تهیه کنند.


پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: