bazarnews

کد خبر: ۱۰۶۸۹۴
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷
طی سه ماه نخست امسال حدود پنج‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان معادل ۲۵ درصد از کل حقوق ورودی گمرکات اجرایی، در سراسر کشور وصول شده است

جزئیاتی از درآمد گمرک در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱/ ۲۵ درصد حقوق گمرکی دولت بهار وصول شده است

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز؛ بر اساس آمار‌های گمرک ایران، طی ۳ ماه نخست سال، حدود ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان حقوق ورودی از طریق گمرکات اجرایی در سراسر کشور وصول شده است.

 

بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱، باید در پایان سال، حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان درآمد از محل حقوق ورودی، وصول شود. همچنین بر مبنای بودجه مصوب ۳ ماهه، باید حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان حقوق ورودی وصول می‌شد، بر این اساس ۲۸.۵ درصد از میزان بودجه مصوب (حقوق ورودی) وصول شده است.


بررسی‌ها نشان می‌دهد، احتمالاً تا پایان سال، ۶۰ درصد حقوق ورودی مصوب در جداول بودجه سال ۱۴۰۱ محقق شود. یکی از دلایل مهم تحقق یک‌سوم منابع مندرج در قانون بودجه در ۳ ماه نخست سال، اجرای حکم تغییر نرخ محاسباتی ۴۲۰۰ تومانی به‌نرخ ETS از خرداد ماه است، در حالی که حکم قانون بودجه مبنی بر تغییر نرخ محاسباتی ارز باید از ابتدای سال اجرایی می‌شد.


لازم به ذکر است، برای محموله‌های مرتبط با اظهارنامه‌هایی که قبل از زمان اجرایی شدن نرخ محاسباتی جدید (ETS)، از گمرک ترخیص شده، مطالبه نامه کسری دریافتی صادر شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که گمرک ایران برای حمایت از کسب‌وکار‌ها و فعالان اقتصادی با موافقت وزیر اقتصاد و رئیس‌کل گمرک، از ۴ هزار میلیارد تومان درآمد ریالی (به‌صورت موقت) صرف‌نظر کرده است.


براساس تسهیلات در نظر گرفته‌شده از سوی گمرک ایران، فعالان اقتصادی می‌توانند از "ضمانت‌نامه‌" برای پرداخت و تسویه بدهی مربوط به حقوق ورودی در پایان سال استفاده کنند. گفتنی است، حدود ۴ هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه مربوط به عدم اجرایی شدن نرخ ETS در ماه‌های نخست سال به گمرک ارائه شد.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم

 

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: