bazarnews

کد خبر: ۱۰۷۰۴۹
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۵
شاخص کل بورس امروز در حدود یک درصد افت داشت و یک کارشناس بازار سرمایه روند معاملات بازار را پس تعطیلات ترسیم کرده است.

به گزارش بازارنیوز، تابلوی معاملات بورس امروز نیز سرخ‌پوش بود. شاخص پس از افت ۱۱ هزار و ۶۱۱ واحدی به سطح یک میلیون و ۴۶۸ هزار واحدی رسید.

امیر توپچی پور، کارشناس بازار سهام در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره پیش‌بینی وضعیت بازار روز سه‌شنبه گفت: با توجه به اینکه مجمع حدود یک‌سوم از شرکت‌های بورسی این هفته برگزار می‌شود. سه‌شنبه بخشی از نماد‌های بازار غیرقابل معامله خواهند بود و طبیعی است که ارزش معاملات کاهش بیشتری داشته باشد.

حال بورس خوب نیست!
وی با پیش‌بینی بازاری منفی برای روز سه‌شنبه ادامه داد: از منظر تکنیکالی و ارزش معاملات، حال بازار سرمایه اصلاً خوب نیست. برخی از نماد‌ها کف حمایتی خود را که در شاخص یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تجربه کرده بودند، ازدست‌داده‌اند. همین عامل باعث شده تا حد ضرر سهامداران فعال شود و در این سهام فروشنده‌ها بیشتر شوند.

توپچی پور تأکید کرد: در وضعیت فعلی بازار سرمایه که با کمبود نقدینگی همراه است. سهام بزرگ امکان رشد نخواهند داشت و تک سهم‌هایی که بازیگر روی آن‌ها فعال باشد روند مثبتی خواهند داشت و بقیه بازار در وضعیت متعادل رو به منفی سپری می‌کنند. بازار‌های مالی در انتظار برجام هستند و در حال رکود به سر می‌برند. اگر اتفاق مثبتی در برجام رخ دهد بازار سرمایه وضعیت بهتری خواهد داشت. تا زمانی که وضعیت همچنان مبهم باشد نمی‌توان انتظار رشد خاصی از بازار داشت.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان می‌کند: از سویی دیگر برخی تصمیمات بانک مرکزی نظیر ادامه روند افزایشی نرخ بهره بین‌بانکی باعث شده تا بازار سرمایه نیز به این موضوع واکنش منفی نشان دهد و روند قیمتی سهام بیانگر تأثیر سیاست‌های انقباضی دولت بر بورس است.

توپچی پور تصریح می‌کند: خروج نقدینگی از بازار طی ماه‌های اخیر روزبه‌روز بیشتر شده است. همچینن سهامداران خرد با ناامیدی نسبت به آینده بازار قصد خروج دارند. تا زمانی که نقدینگی به بازار تزریق نشود، نمی‌توان انتظار بازگشت سهام را داشت و حمایت‌ها نیز اعتبار کمتری خواهند داشت و سهامداران هر مثبتی را فرصت خروج از بازار تلقی می‌کنند.

/ تجارت‌نیوز

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: