bazarnews

کد خبر: ۱۰۷۴۰۱
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۰

پلوسی و هیئتی از کنگره در آخرین مرحله از سفر آسیایی خود در ژاپن بودند. توکیو، یکی از نزدیک‌ترین متحدان واشنگتن، به طور فزاینده‌ای نسبت به قدرت رو به رشد چین در اقیانوس هند و اقیانوس آرام و احتمال اینکه پکن بتواند اقدام نظامی انجام دهد، نگران شده است.

پلوسی پس از دیدار با نخست وزیر ژاپن فومیو کیشیدا در یک کنفرانس خبری گفت: ما از ابتدا گفته‌ایم که هدف ما تغییر وضعیت موجود در تایوان یا منطقه نیست.

وی افزود: دولت چین از این که دوستی ما با تایوان قوی است خشنود نیست. هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در مجلس و سنا، حامی قاطع صلح و وضعیت موجود در تایوان هستند.

پلوسی بعد از ظهر جمعه ژاپن را ترک کرد تا به ایالات متحده بازگردد. پلوسی پس از دیدار با کیشیدا گفت که آن‌ها برای حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان، یک مسیر کلیدی کشتیرانی، با یکدیگر همکاری خواهند کرد - دیدگاهی که توسط رام امانوئل سفیر ایالات متحده نیز تکرار شد.

وی در بیانیه‌ای گفت: واضح است که ائتلاف ایالات متحده و ژاپن برای دفاع از منافع و ارزش‌های ما، محکم خواهد بود.

تنش‌ها بین ژاپن و چین نیز روز پنجشنبه زمانی افزایش یافت که چین اعلام کرد نشست وزیران خارجه دو کشور که قرار بود در حاشیه نشست آسه آن در کامبوج برگزار شود، به دلیل نارضایتی این کشور از یک توافق لغو شده است.

وزارت امور خارجه چین روز جمعه اعلام کرد که چین سفیر ژاپن در پکن را احضار کرده است تا به دلیل مشارکت این کشور در بیانیه "اشتباه" گروه ۷ اظهارات جدی ارائه کند.

برچسب ها: پلوسی ، تایوان ، وضعیت
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: