bazarnews

کد خبر: ۱۰۷۵۴۳
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۸
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: اکنون در بازار روند نزولی قیمت را شاهد هستیم. هرچه به فصل برداشت نزدیک‌تر شویم قطعا قیمت پایین‌تر خواهد آمد. برنج خارجی هم از یک ماه دیگر کاهشی خواهد شد.

گروه کشاورزی بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج، در گفتگو با بازارنیوز به آخرین تحولات بازار برنج اشاره و اظهار کرد: ما در هر کشوری، سال زراعی داریم و فصل برداشت در کشور‌ها متفاوت است. یک ماه دیگر فصل برداشت برنج هندی و پاکستانی است. قبل از رسیدن فصل برداشت، برنج‌های موجود در هر کشور کهنه و قدیمی شده و عرضه آن هم محدود و تقاضا بالاست و به همین دلیل قیمت بالایی هم دارد. اکنون در چنین شرایطی هستیم.

وی افزود: قیمت‌ها در بازار ایران و بازار جهانی، هنوز قیمت‌های انتهای فصل برنج‌های خارجی است. بازار داخل با بازار جهانی متفاوت است. به دلایل مختلف از جمله تورم، نخریدن برنج و صبر تا فصل برداشت و پایین آمدن شاید به میزان بازار جهانی منطقی نباشد.

کشاورز ادامه داد: همچنین ما نمی‌توانیم روند واردات را متوقف کنیم تا قیمت مثلا ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار ارزان‌تر شود. واردکنندگان مجبورند برای این که برندشان در بازار بتواند رقابت کند و حضور داشته باشد، در هر زمان خرید انجام دهد یا حتی دولت برای ذخایر اسراتژیک و احتیاطی خود ممکن است در هر برهه زمانی خرید خارجی انجام دهد.  

دبیر انجمن واردکنندگان برنج تاکید کرد: در مجموع اگر به سال زراعی جدید برسیم و سفارش‌های خوبی در بازار جهانی داشته باشیم، این امکان وجود خواهد داشت که برنج ارزان‌تر وارد شود و به دست مصرف کننده برسد. یکی از شرایط خوب امسال این است که ممنوعیت واردات در فصل برداشت رفع شده و واردکنندگان می‌توانند واردات انجام دهند.

وی درباره تاثیرگذاری قیمت برنج ایرانی و خارجی روی یکدیگر تصریح کرد: هدف بازار برنج ایرانی و خارجی جداست، ولی این دو بر هم بی‌تاثیر نیستند. زمانی که کمبود در کشور باشد، امکان دارد یک عده سودجو قیمت برنج را بالا ببرند. ولی وقتی کمبود نباشد و برنج خارجی به وفور یافت شود، قطعا روی کاهش قیمت برنج ایرانی هم تاثیرگذار خواهد بود.

کشاورز در پایان با تاکید بر این که نباید قیمت ارائه داد، اظهار کرد: کسی نمی‌تواند قیمت دستوری دولت را اجرا کند، چون شرایط، نوع برنج و زمین زراعی و... متفاوت است. بهتر است قیمت اعلام نکینم، ولی اکنون در بازار روند نزولی قیمت را شاهد هستیم. هرچه به فصل برداشت نزدیک‌تر شویم قطعا قیمت پایین‌تر خواهد آمد. برنج خارجی هم از یک ماه دیگر کاهشی خواهد شد.

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: