bazarnews

کد خبر: ۱۰۷۵۹۲
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۴
مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت:
مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد خانوار‌های ایرانی فاقد خودرو هستند، گفت: واسطه‌هایی بین قطعه ساز و خودروساز قرار دارد که باعث افزایش قیمت می‌شوند.

بیش از ۵۰ درصد خانوارهای ایرانی خودرو ندارند

به گزارش گروه صنعتف معدن و تجارت بازارنیوز  به نقل از صدا و سیما، «عبدالله توکلی لاهیجانی» در نمایشگاه برنامه تحولی در صنعت خودروی ایران اظهار کرد: توزیع عادلانه در خودرو وجود ندارد و بیش از ۵۰ درصد خانوار‌ها فاقد خودرو هستند که علت هم نبود خودرو‌های اقتصادی در بازار است؛ بنابراین در طرح تحول صنعت خودرو، بحث خودرو‌های اقتصادی مورد توجه قرار گرفته است.


مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت گفت: در خودرو‌های اقتصادی مصرف سوخت در کمترین میزان قرار دارد و این موضوع با وزن خودرو در ارتباط است. همچنین در خودرو‌های اقتصادی باید وزن خودرو را کاهش داد در حالی که نباید از امکانات و تجهیزات آن کاست.


توکلی اضافه کرد: خودروساز و قطعه ساز قرارداد بلندمدت و تعاملی با هم ندارند ضمن اینکه قطعه سازانِ یک محصول در طول سال‌های مختلف تغییر می‌کنند و واسطه‌هایی بین قطعه ساز و خودروساز قرار دارد که باعث افزایش قیمت می‌شوند.


مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت گفت: ما اکنون با تولید سالانه حدود ۹۰۰ هزار خودرو، رتبه هجدهم دنیا در تولید خودرو را داریم و هدف‌گذاری شده تا به تولید ۳ میلیون دستگاه در سال برسیم.


وی افزود: شاخص‌هایی نظیر نیروی کار ارزان، انرژی ارزان و نیروی مهندسی فراوان باعث شده تا ما ظرفیت افزایش تولید و رشد صنعت خودرو را نسبت به شرکت‌های خارجی داشته باشیم.


توکلی گفت: ما در قوای محرکه ظرفیت تولید برای ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو را داریم و در خط بدنه هم این ظرفیت‌ها برای رسیدن به هدف ۳ میلیون دستگاه در سال وجود دارد.


وی اضافه کرد: از سال ۹۷ ظرفیت تولید ما کاهش یافت و به نصف رسید و حتی آنچه تولید می‌شد هم کامل نبود و در پارکینگ‌ها می‌ماند.

 

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: