bazarnews

کد خبر: ۱۰۷۶۳۰
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۱
وزیر جهادکشاورزی گفت: امسال ۵ میلیون هکتار کشت دیم خواهیم داشت و ستاد اجرایی فرمان امام در این مسئله به ما کمک و از ۴۰۰ هزار کشاورز حمایت خواهد کرد.

به گزارش بازارنیوز، امروز آیین امضا تفاهم‌نامه توسعه ناوگان کمباین‌های برداشت غلات و دانه‌های روغنی کشور در محل وزارت جهادکشاورزی برگزار شد. در ابتدای این نشست، مالک رحمتی؛ قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه به اینکه امنیت غذایی یکی از سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب بوده است، گفت: اولین کار ما در مجموعه آستان قدس، مسئله بذر نهال است. امسال کارخانه بذر نهال را به پیشرفت قابل قبولی می‌رسانیم. ما کار‌های خوبی را در حوزه گندم انجام دادیم. ما به اندازه توانمان درحال فعالیت هستیم. به مسئله بذر ورود دانشی داشتیم و به وزارت جهاد کمک خواهیم کرد.


وی ادامه داد: در مسئله استفاده از دانش بنیان‌ها درافزایش کیفیت ورود نداشتیم، اما الان از دانش روز با همکاری سپاه در حال فعالیتیم. ما از دانش روز برای برداشت استفاده می‌کنیم. کارخانه کمباین سازی را می‌توانیم با دانش روز بهتر کنیم. دولت‌های گذشته برای به روز رسانی کمباین‌ها کمک نکردند و الان ۴۰ درصد شرکت کمباین سازی درحال فعالیت است. کشور در تحریم بود و اتوبوس وارد نمی‌شد. در آستان قدس، به جای اینکه واردات انجام بدهیم و ارزهایمان از دست برود، در شرکت شهاب خودرو، اتوبوس‌ها را بازسازی می‌کردیم.


رحمتی در پایان اظهار داشت: در این تفاهم، بازسازی کمباین‌های فرسوده در اولویت است و با هزینه کمتر، بهره وری بیشتر را خواهیم داشت. یک بند هم اضافه کنیم تا از مرکز دانش بنیان‌ها استفاده کنیم و ظرفیت کمباین‌های کشور را هم افزایش دهیم.


در ادامه این مراسم، سیدجواد ساداتی نژاد؛ وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه از ۱۵ شهریور کشت پاییزه گندم شروع می‌شود، ادامه داد: امسال ۵ میلیون هکتار کشت دیم خواهیم داشت و ستاد اجرایی فرمان امام در مسئله دیم زار‌ها به ما کمک می‌کند و از ۴۰۰ هزار کشاورز حمایت می‌کنیم.


وی افزود: ۲۰ هزار کمباین در کشور داریم که ۵۴ درصد آن فرسوده است. امسال همکاری خوبی را در راستای بهره وری با آستان قدس و شرکت کمباین سازی شروع شده و امیدواریم ظرف سه سال وضعیت ما در این حوزه مطلوب شود و به رشد ۱۰ هزار میلیارد تومانی آورده خود برسیم. امسال ۱۰۰۰ کمباین جدید در جهت نوسازی اضافه خواهد شد.


وزیر جهاد کشاورزی در پایان سخنانش اظهار داشت: هرچه تکنولوژی کمباین‌ها بالا برود به نفع جهادکشاورزی است. شرکت کمباین سازی ایران جزو خانواده جهادکشاورزی است و منافع این شرکت خصوصی به صورت ۱۰۰ درصدی برای وزارت جهاد کشاورزی است. این کار را فصلی نو می‌دانم در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی./دانشجو

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: