bazarnews

کد خبر: ۱۰۷۶۶۵
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۶
کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

به گزارش بازارنیوز، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۳۱ مرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدا سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی را گرامی داشت و به کودتای ۲۹ مرداد و آن را سند ننگینی از مداخلات آمریکا و انگلیس برشمرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: ایران و ملت بزرگ ایران پرچمدار حقیقی و عملی مبارزه با تروریسم هستند و در این مسیر هزینه‌های سنگینی پرداختند. ایران و ملت ایران بزرگ‌ترین قربانیان تروریسم سیاه هستند. بیش از ۱۷ هزار شهید را تقدیم استقلال ملت کردیم و از بزرگ‌ترین قربانیان تروریسم هستند.

کنعانی به پنجاه و سومین سالروز به آتش کشیدن مسجدالاقصی توسط صهیونیست‌ها اشاره کرد و آن را نماد دیگری از تجاوزگری و عدم پایبندی این رژیم به مبادی اخلاقی و انسانی و دینی خواند.

وی ابراز امیدواری کرد که شاهد کارنامه قبولی از دولت سیزدهم در یک سالگی این دولت باشیم و افزود: ما شرایط تحریم و بحران‌های منطقه و شرایط پیچیده بین‌المللی را داشتیم ولی اتخاذ سیاست خارجی متوازن و تعامل هوشمند و دیپلماسی پویا آثار و نتایج خود را در عمل تا حدود بسیار قابل توجهی نشان داده است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: سیاست خارجی دولت بر مبنای سیاست همسایه محور و سیاست آسیا محور با تأکید بر نگاه به شرق و همچنین دیپلماسی اقتصادی محور از جمله برنامه‌هایی بود که دولت سیزدهم آنها را به عنوان مبانی حرکتی خود اعلام کرده بود و وزارت خارجه بر مبنای سیاستگذاری دولت در این مسیر حرکت کرد و بر مبنای نتایج حاصله شاهد شرایط خوب و امیدوار کننده‌ای هستیم و نتایج حاصله نشان داد اتخاذ این سیاست‌ها درست و مدبرانه بوده و نتایج خوب آن را در حوزه اقتصادی و افزایش حجم روابط و تبادل خارجی و افزایش روابط با کشورهای همسایه اعم از مرزی و منطقه‌ای شاهدیم. عضویت ایران در برخی سازمان‌های مهم منطقه ای و نتیجه موفق تلاش‌های دولت با برخی همسایگان و شرکای منطقه‌ای در حل و فصل بحران‌های پیچیده منطقه‌ای و مدیریت پرونده‌هایی که در حوزه‌های بلافصل منطقه‌ای ما رخ داد و می‌توانست باعث چالش شود. وزارت خارجه به عنوان عضو دولت در هفته آینده گزارش عملکرد خود را به شیوه‌های مختلف ارائه خواهد کرد.

وی درباره روایت‌های غیررسمی از متن مذاکرات وین و این‌که ایران برخی تعهدات هسته‌ای برجامی را از سر می‌گیرد اظهار داشت: در بحث مذاکرات همچنان در مسیر مذاکره هستیم و هنوز به استقبال جزییات و روند بعدی که هنوز اتفاق نیفتاده نرویم. مطلع هستید در آخرین دور مذاکرات در وین پیشنهاداتی از سوی هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به طرف های مذاکره از جمله ایران ارائه شد و طرف ایرانی مبتنی بر رویکرد سازنده و مسئولانه خودش پاسخ خودش را نسبت به پیشنهاد طرف اروپایی در زمان مقرر داد. تا اینجای کار هنوز از سوی طرف مقابل مشخصا دولت آمریکا پاسخی به پیشنهادات طرف اروپایی دریافت نکردیم. زمانی می‌توانیم از نتیجه بخش بودن این مرحله از مذاکرات صحبت کنیم که طرف اروپایی اعلام کند پاسخ طرف آمریکایی را دریافت کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: اجازه دهید به روایت‌های غیرسمی اهتمام نکنیم. مذاکرات حساس است و باید در فضای مذاکره مبتنی ر داد و ستد دیدگاهّ‌های رسمی کشورها راجع به روند و نتیجه مذاکره اظهارنظر وقضاوت کنیم. تا اینجای کار پیشرفت‌های نسبتا خوبی داشتیم ولی مذاکرات یک مجموعه است و باید روی همه موضوعات مرتبط با مذاکره توافق شود و تا زمانی نشود نمی‌توانیم بگوییم به توافق رسیدیم و نسبت به مرحله بعدی پیش دواری و یا به استقبال برویم

وی عنوان کرد: موضوعات باقیمانده موضوعات مهمی است و باید راجع به آن تصمیم گیری شده و توافق شکل بگیرد. ایران در مذاکرات در ادوار گذشته و دور اخیر جدی و سازنده و مسؤولانه حضور یافت. به پیشنهادات طرف اروپایی به موقع پاسخ داد هم مبتکرانه عمل کرد و هم انعطاف لازم را برای دستیابی به توافق نشان داد. اما آنچه مهم است تا الان تعلل طرف آمریکایی در ارائه پاسخ است وگرنه ما در این زمینه به موقع عمل کرده و نشان دادیم مسؤولانه عمل کردیم. دولت آمریکا مسؤول شرایط کنونی برجام و عدم اجرای توافق تا الان است و در روند جاری هم دولت آمریکا مسؤول وضعیت کنونی است و اگر اراده جدی را در عمل نشان دهد و در قول و عمل مسؤولانه عمل کند می‌توانیم به سمت بعدی برویم. تیم مذاکره کننده ایران با هدف تامین منافع ملت و تحقق منافع قانونی دولت و ملت در میز مذاکرات حضور یافت و در مسیر مذاکره به صورت جدی و حرفه‌ای عمل کرد و در این مسیر پای کار ایستاده است.

کنعانی ادامه داد: ایران معطل طرف مقابل باقی نخواهد ماند. بارها و بارها از سوی مقامات عالی ایران اعلام شده که ما روند معیشت مردم و اقتصاد کشور را به روند مذاکرات گره نخواهیم زد و مذاکرات رفع تحریم‌ها را یکی از موضوعات حوزه سیاست خارجی تلقی می‌کنیم. تأکید می‌کنیم تعلل آمریکا در ارائه پاسخ و بی عملی طرف اروپایی مسائل داخلی دولت آمریکا و فشار تندروها در داخل آمریکا یا فشار لابی صهیونیستی بر دولت آمریکا و یا فرسایشی کردن مذاکرات که شواهد آن را می‌بینیم ایران را از پیگیری اولویت‌هایش باز نخواهد داشت و ایران معطل هیچ یک از این موارد نخواهد بود. اگر ایران نیازمند توافق است آمریکا و طرف اروپایی بیش از ایران نیازمند توافق هستند. تیم ایران جدیت کامل نشان داد و در عین ابراز تمایل و اثبات عملی مبنی بر اینکه دنبال توافق هستیم ولی بر منافع مشروع دولت و ملت خواهد ایستاد و از خطوط قرمز عدول نخواهد کرد. به دنبال توافق خوب، قوی و پایدار هستیم. توافق خوب به این معنا که منافع ایران تامین و پایدار باشد و در روند اجرا بازه زمانی باشد که برای ایران اثبات شود طرف مقابل بر تعهداتش ایستاده و برای بار دوم از یک سوراخ گزیده نخواهیم شد.


/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: