bazarnews

کد خبر: ۱۰۷۶۹۰
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۳
حمیدرضا حیدری درباره تأثیر اخبار مربوط به برجام بر بازار خودرو بیان کرد: از دو هفته گذشته که اخبار مربوط به احیای برجام و احتمال توافق اعلام شد، نرخ دلار سیر نزولی پیدا کرد که در پی آن، رکود بازار خودرو مشهد نیز شدیدتر شد.

به گزارش بازارنیوز؛ حدود شش ماه است که بازار خودرو در وضعیت رکود قرار دارد؛ میزان معاملات به حداقل رسیده است، اما در این بازار بدون مشتری، قیمت‌ها مدام افزایش می‌یابد. البته در یک هفته گذشته، قیمت برخی از انواع خودرو کاهش یافته است. علت کاهش قیمت خودرو چیست؟

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان اتومبیل مشهد در گفتگو با ایسنا دراین باره گفت: به نظر من، بازار خودرو تا دو هفته آینده همچنان در کما خواهد بود و با کمبود تقاضای چشمگیر مواجه است. قیمت خودرو‌ها نیز به سیر نزولی خود ادامه می‌دهد و روند کاهشی را در پیش خواهد گرفت.

حمیدرضا حیدری درباره تأثیر اخبار مربوط به برجام بر بازار خودرو بیان کرد: از دو هفته گذشته که اخبار مربوط به احیای برجام و احتمال توافق اعلام شد، نرخ دلار سیر نزولی پیدا کرد که در پی آن، رکود بازار خودرو مشهد نیز شدیدتر شد. وی افزود: در حال حاضر بازار خودرو به میزان کافی فروشنده دارد، اما با کمبود چشمگیر خریدار مواجه شده است. در واقع کسی برای خرید خودرو اقدام نمی‌کند، مگر اینکه وضعیت بازار خودرو ثبات پیدا کند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان اتومبیل مشهد ادامه داد: با توجه به وضعیت کنونی، پیش بینی درباره آینده بازار، دشوار و پیچیده است. نوسانات و هیجانات حاکم بر بازار خودرو، امکان پیش بینی آینده این بازار را برای کارشناسان دشوار کرده است. حیدری افزود: در حال حاضر بازار خودرو با بی ثباتی مواجه است؛ لذا به کسانی که مایل به مراجعه به بازار خودرو هستند، پیشنهاد می‌شود تا زمان به ثبات رسیدن بازار، تعیین تکلیف مذاکرات و مشخص شدن وضعیت واردات خودرو، صبر کرده، سپس برای خرید و فروش خودرو اقدام کنند.

کاظم محمدی نیک خواه، کارشناس صنعت خودرو، هم در گفتگو با تجارت نیوز گفت: هیچ اتفاق تازه‌ای در بازار رخ نداده است که قیمت خودرو را ارزان کند؛ نه تیراژ تولید افزایش یافته که تعادل به بازار برگردد و نه تکلیف واردات خودرو مشخص شده که سیگنال کاهش قیمت به خریداران بدهد.

وی افزود: تنها عاملی که بر کاهش قیمت خودرو اثر گذاشته است، کاهش قیمت دلار است. به گفته نیک خواه، خودرو در سال‌های گذشته به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل و بازار آن به یک بازار دلاری بدل شده است؛ یعنی قیمت خودرو مستقیم به قیمت دلار وابسته است. اگر دلار ارزان شود، خودرو هم کمی ارزان می‌شود و افزایش قیمت دلار باعث رشد قیمت خودرو می‌شود.


/شهرآرانیوز

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: