bazarnews

کد خبر: ۱۰۸۰۰۹
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۷
معاملات جفت ارزی در بازار کریپتو می‌توانند در صورت مبتنی بودن بر محاسبه صحیح، سودآوری خوبی برای تریدر‌ها به همراه داشته و تا حد زیادی از ریسک سرمایه گذاری در بازار‌های خنثی بکاهد.

یکی از نگرانی‌های بزرگ تریدر‌ها در بازار‌های خنثی و نزولی، ریسک بالای سرمایه و همچنین کسب درآمد در بازاری است که هیچ گونه روندی ندارد. این معضل می‌تواند در میان مدت، بسیاری از سرمایه گذاران و علاقمندان به این بازار را خسته کرده و به این نتیجه برساند که فعلا بازار جایی برای معامله ندارد.

اما باید بدانیم که در صورت آشنایی کافی با تحلیل تکنیکال و شناخت تعدادی از رمزارز‌ها و رفتار‌های آن‌ها در بازار، می‌توان حتی در بازار‌های خنثی نیز اقدام به کسب درآمد نمود که این کار از طریق معاملات جفت ارزی به جای معاملات عادی امکانپذیر است.

معامله جفت ارز‌ها در بازار کریپتو

درست مانند بازار فارکس، بازار کریپتو هم از قابلیت استفاده از جفت ارز‌ها برخوردار است. به این معنا که شما می‌توانید علاوه بر جفت ارز مرسوم بازار یعنی x/تتر، جفت ارز‌های دیگر را نیز با یکدیگر معامله نمایید. این استراتژی برای بازار‌های خنثی مانند آنچه طی روز‌های اخیر شاهد آن هستیم، بسیار مفید و سودزا خواهد بود. به عنوان مثال، می‌توان از جفت ارز بیت کوین/اتریوم به عنوان پر طرفدارترین جفت ارز بازار در این راستا نام برد.

چگونه با جفت ارز‌ها در بازار کریپتو معامله کنیم؟

اکنون این سوال مطرح می‌شود که با توجه به نوسان در دو ارز موجود در یک جفت ارز، چگونه باید به معامله آن‌ها پرداخت. همانطور که گفته شد، معامله جفت ارز‌ها اگرچه می‌تواند در هر بازاری اعم از صعودی، نزولی و خنثی صورت پذیرفته و سود آوری مطلوبی برای تریدر‌ها به همراه داشته باشد، اما برای بازار‌های خنثی از عملکرد بهتری برخوردار است.

روش کار با جفت ارز‌ها اینگونه است که ابتدا دو ارز را به عنوان جفت ارز معاملاتی خود انتخاب می‌نمایید. روی یکی از دو ارزی که تحلیل‌ها نشان دهنده ریزش آن است، پوزیشن معاملاتی شورت گرفته و روی دیگری که فکر می‌کنید قیمت آن در بازار بالا خواهد رفت، پوزیشن لانگ بگیرید. سپس هنگام رسیدن به هدف قیمت تعیین شده برای جفت ارز خود، پوزیشن‌ها آن‌ها را با یکدیگر تعویض نمایید.

به عنوان مثال، ممکن است بر اساس تحلیل‌های خود به این نتیجه برسید که بیت کوین SV به ریزش خود در برابر بیت کوین ادامه خواهد داد. پس در چنین موقعیتی، نیمی از سرمایه مد نظر خود را روی بیت کوین لانگ گرفته و نیمی از آن را نیز روی BSV شورت بگیرید. اما توجه داشته باشید که دستکم، نیمی از چنین معامله‌ای ریسک است. پس اگر شاهد ریزش هر دو ارزش به صورت همزمان بودید، با در نظر گرفتن حد ضرر، هر دو موقعیت معاملاتی را متوقف نموده و نقد شوید.

مزایای معاملات جفت ارزی در بازار کریپتو

اولین مزیت این نوع معاملات این است که می‌توان حتی در بازار خنثی نیز اقدام به معامله نمود و نیازی نیست حتما منتظر تعیین جهت روند بازار ماند. اما حتی اگر بازار دچار ریزش‌های شدید نیز شود، شما باز هم می‌تونید از طریق جفت ارز‌ها اقدام به کسب درآمد نمایید. چراکه ارزی را که روی آن پوزیشن لانگ گرفته اید در برابر ارزی که شورت گرفته اید سود افزایش ارزش پیدا کرده و در نتیجه شما در سود خواهید یود.


یکی دیگر از مزایای این نوع معامله رمزارزی، کسیب سود در هر نوع محیط بازار از جمله صعودی یا نزولی است. یعنی اساسا تا هر زمان که یک ارز شمکا در برابر دیگری دچار افزایش قیمت شود، شما نیز به کسب یود ادامه خواهید داد.

در حقیقت، این نوع معامله، میزان ریسک پذیری شما را نیز تا حد مطلوبی کاهش داده و بخش مهمی از نگرانی آن دسته از تریدر‌ها که میانه خوبی با نوسان‌های شدید بازار رمزارز‌ها ندارند، برطرف خواهد شد. همچنین از آنجا که حرکت‌های تند و تیز بازار روی جفت ارز‌ها تاثیر چندانی نخواهند داشت، شما نیز در این معاملات متضرر نمی‌شوید.

سپرده گذاری با استفاده از جفت ارزها.

اما استفاده از جفت ارز‌ها صرفا مختص معاملات فیوچرز و اسپات نیست. اگر نگاهی به صندوق‌های سرمایه گذاری بیندازید، متوجه حضور گسترده‌ای از جفت ارز‌های بازار خواهید بود که در حقیتق با همین روش کار می‌کنند.

یعنی نیمی از سرمایه شما به یک ارز و دیگری نیز به ارز دوم تخصیص یافته و در اصطلاح، یک توکت Wrapped با نرخ مختتص خود ایجاد خواهد شد. سپس شما می‌توانید این توکن‌ها را در صندوق سپرده گذاری کرده و بر اساس قرارداد اعلام شده از سوی صندوق، روی آن سود بگیرید.

هنگام برداشت سپرده یا سود خود نیز کافی است با استفاده از ابزار Unzip، جفت ارز خود را به دو ارز اولیه که از آن‌ها برای سپرده گذاری استفاده نموده اید تبدیل خواهد شد.

نکات مهم در خصوص معامله جفت ارز‌ها

لذا چه در خصوص معاملات اسپات چه مواردی، چون صندوق‌های سپرده گذاری رمزاری و در هر حال بازار، این نوع سپرده گذاری می‌تواند تا حد زیادی از ریسک سرمایه گذاری شما کاسته و به سودآوری بیشتر در بازار منتهی شود.

اما در هر صورت، ریسک بازار‌های مالی به صورت عام و ریسک معامله در بازار‌های پر ریسک مانند کریپتو به صورت خاص، همواره در برابر شما قرار خواهند داشت؛ لذا برای معامله جفت ارز‌ها حتما تحلیل تکنیکال دقیق و درستی داشته باشید. همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که همه صرافی‌های رمزارزی، بستر معاملات جفت ارزی را نداشته و باید حتما صرافی را انتخاب نمایید که از این نوع معاملات پشتیبانی می‌کند.

نکته دیگر اینکه حتما به نرخ کارمزد صرافی خود نیز توحه نمایید و بسیاری از صرافی‌ها برای انجام این نوع مبادلات، کارمزد بالایی دریافت می‌نمایند که به سود شما نیست.

نکته پایانی اینکه حتما دو ارز انتخابی باید همبسته و هم جنس باشند. یعنی هر دو آن‌ها متعلق به خانواده لایه اول، توکن‌های پایه (مانند بیت کوین و اتریوم)، توکن‌های DeFi و ... باشند. سعی کنید از انتخاب دو توکن غیر همجنس در معاملات جفت ارزی اجتناب نمایید.


/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: