bazarnews

کد خبر: ۱۰۸۰۶۵
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۷
نماینده مردم شیراز می‌گوید: دلیل تورم، ریشه در عدم برنامه ریزی صحیح اقتصادی، بزرگ شدن دولت، حجیم شدن کارمندان دولت، نبودن تولید و گوش ندادن به اوامر مقام معظم رهبری است.

«می گویند تورم بالاست.» شاید برای همین است که دخل و خرج ها با هم جور در نمی‌آید و مردم از قیمت بالای کالا، مواد اولیه و ..... رضایت چندانی ندارند. بد نیست با این سوال شروع کنیم که آیا تحریم ها باعث به وجود آمدن تورم شده اند؟ چرا که هر فردی که کسب و کار خودش را دارد تحریم ها را علت گرانی مواد اولیه می داند و از بی رونقی کسب و کارشان گلایه دارند، گلایه ای که یکی دو سال است بیش از هر زمان دیگری شده و به نظر می رسد تحریم ها بر وضعیت فعلی کشور و افزایش چند برابری تورم دامن زده است. این موضوع در حالی اتفاق افتاده که علیرضا پاک فطرت، نماینده مردم شیراز در مجلس یازدهم در رابطه با این موضوع به گسترش نیوز می گوید: تورم چندان ربطی به تحریم ها ندارد.

یکی از دلایل تورم حجیم شدن دولت است
وی ادامه داد: دلیل تورم، عدم برنامه ریزی صحیح اقتصادی، بزرگ شدن دولت، حجیم شدن کارمندان دولت، نبودن تولید و گوش ندادن به اوامر مقام معظم رهبری است. زیرا رهبری درهفت و هشت سال گذشته پیام های نوروزی که می دادند را این روز ها شاهد هستیم. اما متاسفانه ما اهل کار نیستیم بلکه کاغذبازی را جایگزین آن کرده ایم. همچنین تولید به صورت واقعی مانند تولید اشتغال زا، تولید دانش بنیان نداریم.

نماینده مردم شیراز اضافه کرد: عدم برنامه ریزی صحیح در مواردی که گفته شد منجر به افزایش تورم شد. از طرف دیگر گاهی اوقات ما برنامه را کنار می گذاریم و بهطور دلخواه عمل می کنیم، اگر اهداف برنامه ششم توسعه دنبال شده بود اکنون شاهد چنین اتفاقاتی نبودیم.

روئسای جمهور توجه چندانی به برنامه ها ندارند
وی افزود: معمولا با روی کار آمدن دولت جدید تمام تقصیر ها به گردن دولت قبلی می افتد، اگر چه رئیس جمهور فعلی در دوران کاندیداتوری به این مساله انتقاد داشتند، اما حالا بسیاری از مسائل را مشکلات دولت قبل می داند.

پاک فطرک با انتقاد از دولت قبل در این زمینه توضیح داد: متاسفانه رئیس جمهور قبل آنطور که باید و شاید با برنامه عمل نکرد . البته به نظر می رسد رئیس جمهور فعلی هم به برنامه ها توجه خاصی ندارد. به عقیده بنده دیگر از آن زمان گذشته است که بخواهیم شعاری عمل کنیم، عملکرد مسئول های اجرای کشور را باید با آمار و ارقام بدهیم و با سخنرانی ندهیم باید ارزیابی بکنیم و ببینیم آیا قدرت پول ملی سالانه بهبود پیدا می کند، یا ضعیف تر می شود!

رضایتمندی مردم کاهش تورم را نشان می دهد نه شعار!
وی در ادامه افزود: این عملکرد دولت را می رساند اگر قدرت خرید مردم، رضایتمندی مردم، آمار های مسائل اجتماعی مانند طلا، درگیری های خیابانی، سرقت خوب شده است و کاهش پیدا کرده است؟ این امر نشان دهنده کاهش تورم است در غیر این صورت نمی توان ادعا کرد که تورم کاهش پیدا کرده است. زیرا در غیر این صورت تورم افزایش پیدا می کند و نارضایتی هم بیش تر می شود.

این نماینده مجلس در خاتمه با اشاره به اینکه بهتر است برای کاهش تورم بر منابع غیر نفتی تکیه کنیم در این زمینه توضح داد: بالا رفتن تورم ربطی به تحریم ها ندارد شاید کم تر از ۳۰ درصد به تورم ها ربط دارد، باید برنامه‌ریزی خود را قوی تر بکنیم و بیش ترین انرژی را در تولید بگذاریم و تنها متکی به درآمدهای نفتی نباشیم، باید به جوان ها اهمیت داد تا بتوانند خودشان را در عرصه های مختلف نشان دهند و ما شاهد نوآوری های جدید از سمت جوان ها باشیم، در غیر این صورت تورم روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد.


/گسترش

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: