bazarnews

کد خبر: ۱۰۸۱۸۶
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴
معاون وزیر صمت خبر داد؛
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: آذرماه بحث‌های کارشناسی مربوط به تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا را نهایی خواهیم کرد و مورد امضا قرار می‌گیرد و برای تصویب به مجالس می‌رود.

تجارت آزاد با اوراسیا آذرماه نهایی می‌شود

گروه صنعت، معدن وتجارت بازارنیوز؛«علیرضا پیمان پاک» معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت در یک گفت و گوی تلویزیونی درباره رفع موانع مبادلات مالی و بانکی میان کشور‌های عضو شانگهای، اظهار کرد: رؤسای جمهور عضو پیمان، اعضای ناظر و شرکا صحبت‌های خوبی را در این زمینه مطرح کردند.


رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در چند مورد تاکیداتی صورت گرفت که یکی از این موارد، تجارت کالا بود تا از فرصت اجلاس استفاده و برای توسعه تجارت بین کشور‌های عضو شانگ‌های اقدامات لازم انجام شود. در ۵ ماه نخست سال ۱۴۰۱، رشد قابل توجهی در خصوص صادرات با اعضای شانگ‌های داشتیم و صادرات ما بیش از ۹ میلیارد دلار بود. این نشان از دیپلماسی فعال در خصوص کشور‌های عضو شانگ‌های دارد.


پیمان پاک ادامه داد: در جلساتی که رئیس جمهور با رؤسای کشور‌های عضو شانگ‌های داشت، بر توسعه تجارت و رفع موانع و چالش‌ها تاکید شد. در بحث مالی و بانکی با کشور‌هایی مثل روسیه، بلاروس و قزاقستان، اقدامات خوبی انجام داده‌ایم تا از مسیر‌های جایگزین استفاده کنیم. علاوه بر این حذف دلار و یورو در دستور قرار داده خواهد شد و به طرف‌های مقابل پیشنهاد استفاده از بیمه‌ها و کانال‌های مالی جدید که بانک مرکزی ما در نظر گرفته، ارائه شد.


معاون وزیر صمت تصریح کرد: رئیس جمهور تاکید بر توسعه تجارت آزاد دارد، ما تجربه خوبی را در حوزه اوراسیا داشتیم. ۸۰ درصد اقدامات به نتیجه رسیده، آذرماه بحث کارشناسی را نهایی خواهیم کرد و مورد امضا قرار می‌گیرد و برای تصویب به مجالس می‌رود. این اولین تجربه تجارت آزاد ما خواهد بود، کشور‌های اوراسیا که اکثراً عضو سازمان شانگ‌های هستند و رئیس جمهور پیشنهاد دادند که بحث تجارت آزاد را در حوزه شانگ‌های نیز دنبال کنیم.


وی گفت: موضوع دیگری که رئیس جمهور مطرح کردند، استفاده از ظرفیت‌های ترانزیتی بین اعضای سازمان شانگ‌های است. ما کریدور شمال-جنوب را داریم و در چند ماه اخیر بر آن تمرکز کردیم و ظرفیت‌های ترانزیتی را توسعه دادیم، اما حجم کار وسیع است و نیازمند مشارکت اعضای شانگ‌های است.


پیمان پاک با بیان اینکه اعضای سازمان شانگ‌های آمادگی خود را برای مشارکت در توسعه زیرساخت‌ها اعلام کردند، درباره جذب سرمایه‌گذاری، بیان کرد: در جلسه رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور روسیه، در خصوص کریدور شمال-جنوب بحث و بر دو موضوع تاکید شد، موضوع اول تکمیل خطوط راه آهن رشت-آستارا و موضوع دوم افزایش ناوگان دریایی در خزر و توسعه بنادر شمالی خزر بود.


رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: در حوزه شرق-غرب صحبت‌های جدی با کشور چین مطرح شد تا این ظرفیت‌ها را توسعه دهیم. در حال حاضر ظرفیت‌هایی را برای توسعه کالایی داریم، اما وقتی بخواهیم تجارت را با کشور‌های عضو شانگ‌های توسعه دهیم باید زیرساخت‌هایمان را توسعه دهیم و به ابزار‌هایی مانند کشتی، واگن و … نیاز داریم.


وی افزود: در حوزه بحث‌های نرم و گمرکات، مشابه توافق نامه‌ای که چند ماه گذشته بین ۳ کشور ایران، آذربایجان و روسیه امضا شد، با سایر کشور‌ها نیز مذاکراتی انجام شده است. تمام این اقدامات منجر به توسعه تجارت و ایجاد درآمد پایدار برای جمهوری اسلامی می‌شود.


پیمان پاک درباره تشکیل بازار برق منطقه شانگهای، گفت: بزرگ‌ترین تولید کنندگان انرژی جهان، از جمله ایران و روسیه عضو اتحادیه شانگ‌های هستند و بزرگ‌ترین مصرف کنندگان انرژی جهان مانند چین و هند نیز عضو اتحادیه هستند. رئیس جمهور اشاره به این موضوع داشت که باید ساز و کاری برای همکاری‌های پایدار در حوزه امنیت انرژی تعریف شود. باید در سایر حوزه‌های انرژی امکان مبادلات پایدار انرژی وجود دارد و باید مسئله تأمین انرژی امن و پایدار شود.


رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه موضوع امنیت غذایی نیز در این دیدار‌ها مورد تاکید قرار گرفت، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور به موضوعاتی مانند سلامت و استفاده از ظرفیت‌های ایران در حوزه سلامت تاکید کردند، تا صادرات تجهیزات پزشکی، دارو‌های بیوتکنولوژی و خدمات گردشگری سلامت به کشور‌های عضو شانگ‌های توسط ایران صورت گیرد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: