bazarnews

کد خبر: ۱۰۸۳۹۴
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۰

تفاوت پمپ کف کش و شناور از جمله مهم‌ترین سؤالاتی است که برای استفاده‌کنندگان این دو دستگاه محبوب در حوزه انتقال سیالات مطرح می‌شود. هر دوی این سیستم‌ها جز  پراستفاده‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های موجود در بازار به‌حساب می‌آیند که به جهت پمپاژ آب از مسیر چاه مورداستفاده قرار می‌گیرند. می‌توان گفت که جفت این سیستم‌ها در گستره مدل‌های سانتریفیوژ قرار می‌گیرند.

به طبع یکی از بزرگ‌ترین سؤالات مشتریان وقتی در مورد پمپ‌های چاه عمیق در اینترنت جستجو می‌کنند این است که در نهایت کدام دستگاه می‌تواند مناسب کاربرد و نیاز آن‌ها باشد؟ آیا توضیحات تفاوت پمپ کف کش و شناور آن‌ها را به این پاسخ می‌رساند؟ باید بگوییم که بله اساس این مقایسه و بررسی، مشخص‌کردن دامنه خریداران و نیاز مشتریان است.

تفاوت پمپ کف کش و شناور چیست؟ 

بررسی تفاوت پمپ کف کش و شناور

البته که این دو دستگاه شباهت‌های زیادی به هم چه از لحاظ عملکرد و چه از لحاظ کاری که انجام می‌دهند خواهد داشت و گاهی استفاده‌کنندگان و یا کسانی که به این دو سیستم نیاز دارند، در انتخاب آن‌ها و یکی از موارد دچار تردید می‌شوند. در ادامه و به همین منظور قصد داریم هر دوی آن‌ها را مورد بررسی دقیق قرار داده و در مورد این صحبت کنیم که چرا، این دو محصول تولید شده، دلیل استفاده از هرکدام چیست و تفاوت‌ها و یا شباهت‌های احتمالی در چه مواردی است.

چنانچه قصد خرید پمپ کف کش را دارید میتوانید انواع پمپ کفش در برندهای مختلف را از طریق شرکت تکنو پمپاژ خریداری نمایید.

تفاوت ساختاری پمپ شناور و کف کش

اولین تفاوت این دو دستگاه از نظر ساختاری است. در پمپ‌های شناور، موتور در بخش پایینی قرار گرفته و در پمپ کف کش موتور در بخش بالایی پروانه‌ها قرار گرفته است. محل مکش سیال هم در مدل‌های شناور در بخش میانی و در پمپ‌های کف کش پایین است. تفاوت پمپ کف کش و شناور در وهله دیگر، غرق آب بودن کامل موتور در نمونه‌های شناور است. در مقابل هر دوی این دستگاه‌ها درون ساختار خود پروانه دارند و این پروانه در هنگام اتصال به جریان الکتریسیته شروع به چرخش و انتقال سیالات با پرتاب می‌کند.

عملیات پمپاژ در مدل‌های شناور از بخش میانی انجام شده و در مدل‌های کف کش اما قسمت پایینی اصلی‌ترین نقش را ایفا می‌کند.

تفاوت در پروانه‌ها

در مدل‌های شناور ما با چندین پروانه روبرو خواهیم بود. اما در مقابل و در مدل‌های کف کش در نهایت این پروانه به تعداد یک یا دو عدد خواهد بود. موضوع مهم دیگر، در مورد ویژگی‌ها، مزیت‌ها و تفاوت‌ها است. پمپ‌های شناور با داشتن تعداد پروانه بیشتر البته که سرعت عمل بالاتری در هنگام تولید فشار ایجاد می‌کند و البته در نقطه مقابل مصرف انرژی در مدل‌های اورجینال تولید شده توسط شرکت‌های معتبر بالا نیست.

تفاوت پمپ کف کش و شناور در قیمت

تفاوت پمپ کف کش و شناور چیست؟ 
پمپ‌های شناور در مدل‌های تک‌فاز و سه‌فاز در بازار عرضه می‌شوند، اما اساساً دستگاهی گران‌تر به شمار می‌آیند. در ساخت این محصول از مشخصه‌های فنی خاص‌تر و متریال استیل ضدزنگ یا استنلس استیل استفاده می‌شود. استیل به‌خودی‌خود گران است و به طبع در مقایسه با چدن ما با رنج قیمتی بالاتری مواجه هستیم.

از طرفی تعداد بیشتر پروانه و امکان مکش در سطح بالاتر نیز اصلی مهم در بررسی این تفاوت‌ها است. در واقع پمپ‌های کف کش صرفاً باری ارتفاع 170 متر و کم‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرند. درصورتی‌که این رنج حتی در نمونه‌های شناور پیشرفته و گران‌قیمت سه‌فاز به 500 متر هم می‌رسد. در اصل حوزه استفاده و نوع کاربرد این دو دستگاه دامنه انتخاب آن‌ها را مشخص می‌کند و به طبع کسی که نیاز به توان مکش تا 50 متر دارد به سراغ مدل‌های شناور نخواهد رفت.


تفاوت در هد

تفاوت پمپ کف کش و شناور در هد نیز بسیار مهم و مشهود است. در مدل‌های شناور میزان هد بالاتر است. هد در واقع همان ارتفاع خروجی پمپ‌های آب خواهد بود. نرخی است که مایع را می‌تواند از نقطه اول به دوم حرکت دهد. این واحد بر حسب پوند و بر مبنای چرم محاسبه می‌شود. هرچه پمپ شما هد بالاتری داشته باشد به طبع با نیروی بیشتری می‌تواند سیال را از داخل چاه یا هر محفظه و ورودی دیگری منتقل کند.

در واقع داشتن عدد بالاتر هدر پمپ باعث می‌شود که برای چاه‌های عمیق گزینه به‌مراتب بهتری باشد. البته که در نقطه مقابل پمپ کف کش اساساً برای چاه‌های کم‌عمق مناسب‌تر است. چون قابلیت پمپاژ  آب در ارتفاع کم‌تری را دارد و اساساً هم به همین منظور طراحی و تولید شده است.

فرق در اجزا و قطعات

در پمپ‌های آب شناور، الکتروپمپ و شناور، به‌صورت مجزا عرضه شده و این دو بعد از خریداری و بر حسب مشخصه‌هایی که مشتری در نظر دارد با قطعه‌ای تحت عنوان کوپل به هم ترکیب می‌شوند. اما در مدل‌های پمپ آب کف کش، موتور و پمپ به‌صورت همسان و یکپارچه درون یک قطعه قرار دارند و لازم نیست که کار خاصی از سوی اپراتور و کاربر انجام شود.

سهولت در تعمیر

موضوع دیگر در بیان تفاوت پمپ کف کش و شناور، در مورد تعمیرپذیری و سرویس آسان یا سخت خواهد بود. در بخش قبلی خاطرنشان شدیم که پمپ‌های شناور به‌صورت قطعه جدا عرضه می‌شوند، در نتیجه تعمیر کردن آن‌ها نیز آسان‌تر خواهد بود. چون در مدل‌های کف کش موتور و خود پمپ به هم متصل هستند، در نتیجه تکنسین باید هر دوی آن‌ها و اجزای دیگر را به‌صورت جداگانه بررسی کند تا مشکل رفع گردد. از طرفی به همین راحتی نمی‌توانید تشخیص دهید که دقیقاً کدام قطعه خراب شده است.

مقایسه جنس و شکل بدنه

یکی دیگر از اساسی‌ترین موارد در تفاوت پمپ کف کش و شناور، جنس بدنه و ساختار است. پمپ‌های شناور همان‌طور که خاطرنشان شدیم به‌صورت دوبخشی و با قطر کم طراحی شده و به همین دلیل این مدل‌ها در چاه‌هایی که قطر کم است به‌راحتی مورداستفاده قرار می‌گیرند. درصورتی‌که در مدل‌های کف کش بدنه تماماً یکپارچه بوده و قطر به طبع بیشتر خواهد شد. مدل‌های شناور از استیل ضدزنگ ساخته شده که گرید آن بسته به کارخانه‌ای که پمپ را تولید می‌کند متفاوت است. اما در مقابل پمپ‌های کف کش از چدن ساخته می‌شوند.

چدن به‌طورکلی قیمت کم‌تری نسبت به استیل دارد و این موضوع باعث می‌شود که قیمت مدل‌های شناور بسیار از نمونه‌های کف کش در مشخصات یکسان بالاتر باشد.

مقایسه نحوه نصب و راه‌اندازی پمپ شناور و کف کش

البته که تفاوت پمپ کف کش و شناور در نحوه اجرا، نصب و بارگذاری نیز قابل‌توجه است. در پمپ‌های شناور، خازن راه‌اندازی در تابلو و خارج از سیستم پمپ راه‌اندازی شده و در مقابل در انواع پمپ‌های کف کش، این بخش در داخل پوسته قرار دارد و عملیات کنترل جریان برق توسط خود دستگاه و به‌صورت On Board انجام می‌گردد.

بررسی شباهت پمپ کف کش و شناور

اگرچه هر دو پمپ شناور و کف کش با هم تفاوت‌های آشکار و مهم زیادی دارند. اما در مقابل، شباهت این دو دستگاه چه در حوزه استفاده و چه در ساختار و طراحی نیز کم نیست. البته این شباهت‌ها آن‌قدر مهم و اساسی نیستند که بخواهیم به‌صورت فیلدهای جداگانه به هرکدام از آن‌ها بپردازیم.

  • هر دو پمپ شناور و مدل کف کش به‌صورت عمودی طراحی شده و در هنگام کار نیز به طبع به شکل عمودی درون چاه یا سیال قرار می‌گیرند.
  • در هر دو پمپ کف کش و شناور از خازن استفاده شده است و عملیات راه‌اندازی توسط این قطعه انجام می‌گردد.
  • برای پمپاژ عملکرد فنی آن‌ها تقریباً یکسان است.
  • هر دو نوع پمپ به‌صورت غرق در آب هستند، در نتیجه بدنه آن‌ها نیز در هنگام کارکردن وارد آب می‌شود و یکی از بهترین گزینه‌ها برای نصب در چاه به‌حساب می‌آیند.

دامنه کاربرد پمپ شناور و کف کش

یکی دیگر از بحث‌های مهم در ارائه توضیحات تکمیلی در مورد تفاوت پمپ کف کش و شناور، مقایسه کاربردها است. پمپ‌های کف کش اصولاً برای استفاده از آب درون چاه در عمق‌های کم‌تر و یا آب بدون آلودگی و تمیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. این سیستم بدین صورت کار می‌کند که یک موتور الکتریکی پروانه‌ها را به حرکت درآورده و در نتیجه این عمل، نیروی جنبشی در آب افزایش‌یافته و در نهایت سیال وارد لوله و جریان می‌شود.

در مقایسه، مدل‌های شناور دامنه کاربرد وسیع‌تری دارند و در انتقال سیالات از چاه عمیق، صنایع کشاورزی، نفت، گاز و پتروشیمی و باغبانی مورداستفاده قرار می‌گیرند. پمپ‌های شناور هم به‌هرحال از همان پلتفرم سانتریفیوژ بهره گرفته و به جهت انتقال آب درون چاه باید آن‌ها را در حالت قرق یا همان مستغرق قرار داد.

تفاوت پمپ کف کش و شناور چیست؟ 

نتیجه‌گیری نهایی

در این مقاله به بررسی تخصصی تفاوت پمپ کف کش و شناور پرداختیم. هر دوی این پمپ‌ها از جمله مدل‌های غرق در آب با تکنولوژی و فناوری سانتریفیوژ هستند که در بازار ایران پرکاربرد و پرفروش بوده و کاربر می‌تواند بنا به نیاز خود آن‌ها را در مدل‌های تک و سه‌فاز تهیه کند. البته که پمپ‌های شناور حوزه‌های کاربرد وسیع‌تری را در برمی‌گیرند و ارتفاعی که می‌توانند آب را در آن بالا کشیده و انتقال دهند به‌مراتب بیشتر است. اما در مقابل هر دوی این پمپ‌ها تحت لیبل‌ها و برندهای مختلفی تولید می‌شوند و درصورتی‌که قصد خرید پمپ شناور و یا پمپ کف کش را دارید، باید حتماً در کنار بررسی مشخصه‌های فنی، به برند و لیبل سازنده آن‌ها نیز دقت کنید.

در این مورد به طبع می‌توانید از فروشندگانی که سال‌هاست در این زمینه فعالیت دارند اطلاعات لازم را به دست آورید و یا از آن‌ها بخواهید تفاوت برندها، مشخصات و ویژگی‌های فنی این دستگاه‌ها را به‌صورت توضیح دهند.

شرکت تکنو پمپاژ عرضه کننده انواع پمپ های ایرانی و خارجی مانند: پمپ اسید و ... می باشد برای سفارش و دریافت مشاوره از کارشناسان این شرکت با شماره : 02133954900 تماس بگیرید.

 

برچسب ها: پمپ ، کف ، شناور
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: