bazarnews

کد خبر: ۱۰۸۵۱۰
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۴
پس از تهدیدات آمریکا و توقف فعالیت کارت‌های اعتباری روسی در ترکیه، آنکارا پیشنهاد داده است که از سیستم پرداخت ملی خود (تِروی) به جای کارت‌های اعتباری «میر» استفاده شود.

روزنامه «آیدینلیک» به نقل از منابع آگاه خبر داد، آنکارا پیشنهاد داده است که از سیستم پرداخت ملی خود (تِروی) به جای کارت های اعتباری «میر» استفاده شود.

به نوشته این روزنامه، بانک های مرکزی روسیه و ترکیه در حال بحث و گفت و گو در این باره هستند. سیستم «تِروی» توسط ترکیه کنترل می شود در نتیجه آمریکا اهرم فشار کمتری در اختیار دارد و گردشگران روسی می توانند برای پرداخت خریدها و خدمات در ترکیه از این کارت استفاده کنند.

«تِروی» (Troy) در سال 2016 به منظور افزایش نقل و انتقالات غیرنقدی در ترکیه راه اندازی شد. تا ماه مارس امسال، بیش از 12 میلیون کارت اعتباری «تِروی» در گردش بوده است.

گردشگردان روسی می توانند از سیسم پرداخت داخلی «تِروی» استفاده کنند.

وزارت خزانه داری آمریکا در ماه سپتامبر تهدید کرد، کشورهایی که از خدمات کارت های میر روسیه استفاده کنند، مجازات می کند. پس از آن، بسیاری از بانک ها در ترکیه و برخی از بانک ها در سایر کشورها دسترسی به این کارت ها را غیرفعال کردند.

از اینرو، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، به دولت دستور داد تا جایگزینی برای سیستم پرداخت میر به منظور انجام وظایف خود در ترکیه ایجاد کند.

هفته آخر شهریور، خبرگزاری ریا نووستی اعلام کرد، دو بانک « بانکاسی» و «دنیز بانک»، استفاده از سامانه پرداخت "میر" روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متوقف کرده ‌اند. این اقدام از ترس تحریم‌ های آمریکا انجام شده است چراکه واشنگتن هشدار داده در صورتی که موسسات مالی تحریم‌های آمریکا علیه روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نقض کنند ممکن است با تحریم ‌های ثانویه مواجه شوند.

اوایل ماه آگوست بود که بانک ‌های ترکیه به شبکه میر روسیه پیوستند و این امکان برای گردشگران روس فراهم شد تا از این سامانه برای انجام تراکنش‌ های پرداخت در ترکیه استفاده کنند. سامانه میر به عنوان جایگزین «ویزاکارت» و «مسترکارت» و پس از اعمال دور نخست اعمال تحریم‌های غرب علیه مسکو از سوی غرب شکل گرفت.

پس از این ماجراها، رئیس‌ جمهور ترکیه اوایل هفته گذشته در استانبول درباره استفاده از کارت ‌های (اعتباری) بانکی میر روسیه در ترکیه و جایگزین‌ های احتمالی جلسه‌ای پشت درهای بسته ترتیب داد

خبرگزاری تاس در این رابطه نوشت: «این جلسه حدود ۶ ساعت طول کشید و مسئولان وزارت دارایی، بانک مرکزی و روسای بانک‌ های مهم ترکیه حضور داشتند.»

بنا بر گزارش خبرگزاری تاس و دیگر رسانه‌های روسیه، نام «ولادیمیر کوملف» مدیر سامانه ملی کارت اعتباری میر در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

تشدید فشارهای آمریکا علیه روسیه و تلاش واشنگتن برای دور کردن دیگر کشورها از سامانه‌های پرداخت غیر دلاری سابقه طولانی داشته اما برخی از کشورها به رغم این فشارها در تدارک برای غیر دلاری کردن مبادلات خودشان هستند.

هفته پیش، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در مورد دلیل توقف استفاده بانک ‌های ترکیه ‌ای از کارت‌ های اعتباری «میر» اعلام کرد که آمریکا باعث و بانی این موضوع بوده است.

انتهای پیام/

برچسب ها: ترکیه ، آنکارا ، روسیه ، آمریکا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: