bazarnews

کد خبر: ۱۰۸۵۱۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۶
قائم مقام بانک مرکزی:
قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به روابط دیرینه مالی، پولی و بانکی جمهوری اسلامی ایران و روسیه، تسهیل روابط تجاری و بانکی را از مهم‌ترین اهداف سفر معاون اول رئیس‌جمهور به روسیه و شرکت در اجلاس کشورهای حاشیه دریای خزر برشمرد.

به گزارش بازارنیوز، اصغر ابوالحسنی با تاکید بر اینکه زمینه‌سازی برای دلار زدایی از معاملات و تبادلات از مهم‌ترین اهداف سفر معاون اول رئیس‌جمهور به روسیه در حوزه پولی و بانکی است تا از دلار فاصله گرفته و با پول‌های محلی در  پیمان‌های ملی و چندجانبه استفاده شود، ادامه داد: بهره‌گیری از ریال-روبل در روابط تجاری و بانکی با روسیه نیز در این سفر تقویت می‌شود تا از حوزه خدمات به کالا برسیم که این مهم مسیری است که نیاز به همکاری بانک‌های مرکزی دو کشور دارد و در این سفر اقدامات لازم به عمل می‌آید تا زمینه‌های گسترش استفاده از ریال و روبل در روابط دو کشور ایران و روسیه فراهم شود. 

وی خاطرنشان کرد: روابط پولی و بانکی ایران و روسیه رو به گسترش است و امیدواریم بعد از این سفر نتایج بهتری در گسترش مبادلات دو کشور به عمل آید. 

ابوالحسنی تاکید کرد: باید روابط بانک‌های مرکزی ایران و روسیه تقویت شود تا با وجود تحریم‌های علیه دو کشور بتوانیم محدودیت‌های تحریمی را از سر راه بازرگانان ایرانی و روسی برداریم. همچنین در سفر دکتر مخبر به روسیه بحث و تبادل‌نظر در خصوص برخی از راهکارها و پلتفرم‌های مورداستفاده در دنیا برای کمک به روابط پولی و بانکی دو کشور انجام می‌شود. 

قائم مقام بانک مرکزی گفت: پیشرفت روابط بانکی نیازمند آموزش‌های دوطرفه و تبادل تجربیات بین ایران و روسیه است و مذاکرات انجام شده با روسیه در این سفر در راستای فراهم آوردن زیرساخت‌های پولی و بانکی لازم برای اجرای تفاهم‌نامه همکاری ۲۵ ساله ایران و روسیه است. 

وی با اشاره به اینکه درباره مسائل پولی و بانکی با سایر کشورهای حاشیه دریای خزر در این سفر  تبادل‌نظر انجام خواهد شد تا مسیری برای همکاری‌های بیشتر با این کشورها فراهم شود، تصریح کرد: علاقه‌مند هستیم با تمام کشورهای حاشیه دریای خزر موسسات اعتباری مشترک راه‌اندازی کنیم تا تسهیل‌گر روابط تجاری بین کشورها باشد.

گفتنی است دومین مجمع اقتصادی دریای خزر با حضور معاون اول رئیس‌جمهور ایران و نخست وزیران چهار کشور ساحلی دیگر در شهر مسکو در حال برگزاری است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: