bazarnews

کد خبر: ۱۰۸۷۱۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۹
مدیرکل استاندارد تهران اعلام کرد؛
مدیر کل استاندارد استان تهران، ضمن اعلام توقیف ۱۵۰۰ قلم لوازم خانگی تقلبی، گفت: بر اساس نتیجه طرح اوزان و مقیاس‌ها ۳۶ درصد فرآورده‌ها در تهران کم‌فروشی داشتند.

توقیف ۱۵۰۰ قلم لوازم خانگی تقلبی/۳۶ درصد فرآورده‌ها کم فروشی دارند

به گزارش گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز،«عباس نوری» مدیرکل استاندارد استان تهران امروز در نشست خبری اظهار کرد: بعد از تغییر نظام پرداخت یارانه‌ها، گزارش‌هایی از کم فروشی دریافت کردیم و در پی آن طرح اوزان و مقیاس‌ها یا سنجش پیش بسته بندی به صورت مشترک با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و تعزیرات حکومتی از اوایل تیر اجرا شد.


مدیرکل استاندارد استان تهران افزود: در همین راستا از آغاز اجرای طرح تا امروز ۱۱۰ واحد تولیدی در تهران بازرسی شده است. بخشی از نتایج این بازرسی‌ها به عنوان نمره منفی در نظر گرفته می‌شود و در تمدید پروانه‌ها مؤثر است و اگر موردی مشاهده شود که بحرانی باشد، پروانه مستقیم ابطال می‌شود.


نوری تصریح کرد: بر اساس نتایج این طرح تاکنون در استان تهران ۳۶ درصد عدم انطباق یعنی کم فروشی در کالا‌های مختلف مشاهده شده است. این رقم در کشور بالای ۴۰ درصد بود.


وی با بیان اینکه واحد‌هایی که کم فروشی کنند جریمه می‌شوند، گفت: فعلاً بخاطر اینکه ابتدای طرح است، جریمه‌ها با رأفت اسلامی تعیین شده و رقم آن مبلغ قابل ملاحظه‌ای نیست، اما در طرح مرحله به مرحله پیش می‌رود و در آینده رقم جریمه رقم بالایی خواهد بود.


نوری تصریح کرد: اگر کالایی دارای استاندارد اجباری باشد، مصرف کننده می‌تواند برای اطمینان از اصالت کالا، عددی که پایین نشان استاندارد درج شده را به ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال کند و اطلاعات کالا را دریافت کند.


مدیرکل استاندارد استان تهران در ادامه درباره بازرسی از آسانسور‌های ساختمان‌ها، اظهار کرد: دریافت پایان کار ساختمان منوط به دریافت پروانه استاندارد آسانسور‌ها است. همچنین شرکت‌های بازرسی سالانه از این آسانسور‌ها بازرسی می‌کنند. اما با توجه به اینکه قبل از سال ۱۳۹۰ استاندارد آسانسور اجباری نبوده، در حال تدوین استاندارد برای بازرسی از آسانسور‌های قدیمی هستیم. در سال جاری ۲۰ هزار بازرسی از آسانسور‌های مسکونی انجام شده است.


وی همچنین درباره وضعیت تقلب در حوزه لوازم خانگی، تصریح کرد: از بهمن سال گذشته تاکنون ۱۵۰۰ محصول بی کیفیت در حوزه لوازم خانگی توقیف و جمع آوری شده است. همچنین برنامه اداره استاندارد این است که ۲۵ درصد بازرسی‌ها به حوزه لوازم خانگی اختصاص یابد.


به گفته مدیرکل استاندارد استان تهران، در سال جاری ابطال پروانه‌های استاندارد واحد‌های متخلف نسبت به مدت مشابه سال قبل سه برابر شده، به نزدیک به ۱۰۰۰ مورد رسیده و ۳۳ درصد ابطال‌ها در حوزه صنایع غذایی انجام شده است.


وی همچنین با اشاره به موضوع استانداردسازی و آموزش، از تدوین ۳۲۳ مورد استاندارد ملی و ۴۵۰ مورد بازنگری در استاندارد‌های ملی خبر داد و ادامه داد: در یک سال اخیر ۶۶ هزار و ۴۵۳ نفر - ساعت آموزش مدیران کنترل کیفیت و ۱۱ هزار و ۹۰۰ نفر - ساعت آموزش کارشناسان استاندارد اجرایی شد.


نوری اظهار کرد: ۲۶ هزار و ۸۴۶ مورد آزمون نازل‌های عرضه سوخت، ۹۱۳ مورد آزمون نازل‌های سی‌ان‌جی، ۵۶ هزار و ۱۰۶ مورد آزمون وسایل توزین سبک، ۲۰ هزار و ۲۷۸ مورد آزمون باسکول‌های وسایل نقلیه چرخدار جاده‌ای، ۴۱۰ مورد آزمون انگ فلزات گران‌بها و ۵۲ هزار و ۴۴۵ مورد پلمپ‌گذاری وسایل توزین ثبت شد.


وی یادآور شد: با توجه به اینکه تهران استانی بیشتر خدماتی است، اداره‌کل استاندارد این استان ورود به کیفیت خدمات گردشگری، آموزشی (آغاز آن از مدارس ابتدایی)، توانبخشی، ورزشی، پست و در آینده نزدیک فناوری اطلاعات را در دستور کار خود قرار داده است.

 

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: