bazarnews

کد خبر: ۱۰۸۷۶۹
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴
در هفته قبلی یک هزار و ۲۵۸ میلیارد تومان پول افراد حقیقی از بازار خارج شده بود.

شاخص کل و شاخص هم‌وزن بورس روز چهارشنبه آخرین روز معاملات، مسیر‌های متفاوتی را پشت سر گذاشتند و یکی از این شاخص‌ها مثبت و دیگری منفی شد. شاخص کل بورس روز چهارشنبه ۲۷ مهر ماه روند نسبتا نزولی را تجربه کرد. شاخص کل با افت دو هزار و ۳۹۹ واحدی به محدوده یک میلیون و ۳۱۰ هزار واحدی رسید. اما شاخص هم‌وزن بر خلاف شاخص کل حرکت کرد و با رشد ۶۵۰ واحدی در محدوده ۳۷۸ هزار واحدی قرار گرفت.


ارزش معاملات خرد هم نه تنها نشانی از بازگشت نمی‌دهد بلکه امروز یکی از کمترین مقادیر سه ماهه خود را ثبت کرد و به محدوده هزار و ۴۶۸ میلیارد تومان رسید. همچنین در این روز ۲۹۲ نماد مثبت و ۳۳۰ نماد منفی در بازار سرمایه داشتیم.

هر ساله با انتشار گزارش‌های شش ماهه، بورس کمی مثبت می‌شود و به نوعی تکان می‌خورد و رشد می‌کند. امسال نیز بسیاری از کارشناسان همین انتظار را از بازار دارند. چرا که شاخص در شش ماهه اخیر روی روند نزولی بوده و به آستانه کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی رسید.

اما تحلیلگران بازار سرمایه عقیده دارند که با انتشار گزارش‌های شش ماهه روند شاخص نیز تغییر می‌کند. به گفته این افراد کف بازار بسته شده و روند رو به بالا آغاز خواهد شد. این موضوع یک سیگنال مثبت برای فعالان بازار سرمایه به حساب می‌آید و بسیاری از افراد به واسطه همین سیگنال مثبت نقدینگی و پول جدید وارد معاملات می‌کنند و این یعنی رشد شاخص کل بورس.

با توجه به روند معاملات در هفته‌ای که کارشناسان عقیده دارند که بورس هفته آینده روندی متعادل را پشت سر بگذارد. البته ممکن است در برخی از روز‌ها شاخص قرمز و در برخی دیگر از روز‌ها شاخص مثبت شود. اما بازدهی شاخص کل در هفته آینده منفی نخواهد بود.

در این هفته کاری شاخص کل بورس با کاهش ۰.۷۳ درصدی به یک میلیون و ۳۱۰ هزار و ۱۶۵ واحد رسید.

با پایان هفته کاری شاخص کل هم وزن با کاهش ۰.۴۴ درصدی به ۳۷۸ هزار و ۵۹۴ واحد رسید و شاخص کل فرابورس نیز با اُفت ۰.۶۶ درصدی در ارتفاع ۱۷ هزار و ۸۵۳ واحدی قرار گرفت.

صنعت بیمه با افزایش ۲.۸۴ درصدی بیشترین رشد را بین صنایع بورسی داشت

کوروش آسایش کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: در این هفته کاری که گذشت صنعت بیمه با افزایش ۲.۸۴ درصدی در بین صنایع بورسی بیشترین رشد را تجربه کرد و صنعت زراعت با کاهش ۱.۹۹ درصدی در جایگاه بعدی ایستاد. صنعت محصولات چوبی نیز با کاهش ۹.۸۷ درصدی و صنعت ذغال سنگ با کاهش ۷.۸ درصدی دو صنعت با بیشترین اُفت بودند.

وی اذعان کرد: در این هفته کاری ۸ هزار و ۸۷۵ میلیارد تومان ارزش کل معاملات بود. شنبه هزار و ۸۲۸ میلیارد تومان، یکشنبه هزار و ۹۱۴ میلیارد تومان، دوشنبه هزار و ۸۹۵ میلیارد تومان، سه شنبه هزار و ۷۵۹ میلیارد تومان و چهارشنبه هزار و ۴۷۹ میلیارد تومان جزئیات ارزش معاملات این هفته بوده است.

در هفته قبل ده هزار و ۳۴۳ میلیارد تومان ارزش کل معاملات بود.

بازار هر پنج روز کاری شاهد خروج نقدینگی بود!

آسایش تصریح کرد: هر پنج روز کاری در این هفته بازار شاهد خروج نقدینگی بود. شنبه ۲۳۴ میلیارد تومان، یکشنبه ۳۸۹ میلیارد تومان، دوشنبه ۱۸۰ میلیارد تومان، سه شنبه ۷۸ میلیارد تومان، چهارشنبه ۱۳۳ میلیارد تومان خروج نقدینگی از بازار ثبت شد. در مجموع بازار شاهد خروج هزار و ۱۴ میلیارد تومان پول افراد حقیقی بود.

در هفته قبلی یک هزار و ۲۵۸ میلیارد تومان پول افراد حقیقی از بازار خارج شده بود.

وی خاطرنشان کرد: میانگین سرانه خرید افراد حقیقی در این هفته کاری ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و میانگین سرانه فروش افراد حقیقی ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود.

در هفته قبل میانگین سرانه خرید افراد حقیقی در این هفته ۱۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و میانگین سرانه فروش افراد حقیقی ۱۶ هزار و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان بود.

وی ادامه داد: در رابطه با صندوق‌های با درآمد ثابت باید گفت این صندوق‌ها سه روز شاهد خروج و دو روز ورود نقدینگی بودند. شنبه ۲۷۴ میلیارد تومان خروج، یکشنبه ۲۳ میلیارد تومان خروج، دوشنبه ۱۸ میلیارد تومان ورود، سه شنبه ۱۳ میلیارد تومان و چهارشنبه ۱۸۴ میلیارد تومان ورود پول برای این صندوق‌ها ثبت شده و در مجموع ۱۱۲ میلیارد تومان در این هفته از این صندوق‌ها نقدینگی خارج شده است.

رباب وفایی تحلیلگر بازار سرمایه نیز گفت: در روز‌های آخر مهر شاهد ادامه‌ی رکود در بازار و ارزش پایین معاملات بودیم.

وی خاطرنشان کرد: فقر نقدینگی باعث ناامیدی و بی توجهی به گزارشات ۶ ماهه و تمایل به سهام بازار پایه (دارای شناوری پایین، دامنه محدود نوسان) شده است.

وفایی یادآور شد: شایعات در مورد سود شرکت‌های پالایشگاهی ها، افزایش نرخ دارو‌ها به خصوص آنتی بیوتیک ها، پیشنهاد کاهش مالیات نقل و انتقال سهام در صورت تصویب، احتمال آغاز اصلاح فرایند بازارگردانی و عرضه‌ها در بورس کالا از مهم‌ترین خبر‌های اثر گذار بر روند این هفته بازار بوده است.


/مخاطب ۲۴

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: