bazarnews

کد خبر: ۱۰۸۸۳۷
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۸
صادرات ایران زیر ذره بین-۳
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ضمن انتقاد از تعریف غلط سیاست‌گذاران از صادرات غیر نفتی، گفت: عرضه مواد خام، در بازار‌های بین المللی فی نفسه بد نیست؛ اما جا زدن فروش محصولات نیمه خام به عنوان صادرات غیر نفتی، هیچ افتخار و سودی برای اقتصاد کشور به همراه ندارد.

خحهححم

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز – سعید ترکاشوند؛ «مجید رضا حریری» رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در ادامه بسته ویژه خبری «صادرات ایران زیر ذره بین»، در گفتگو با بازارنیوز به نقاط ضعف و قوت صادرات کشورمان پرداخت و اظهار کرد: یکی از مهمترین نقاط ضعف ما در حوزه صادرات، فقدان ارزش افزوده برای کالا‌های صادراتی و رویکرد کج دار و مریز سیاست‌گذاران، در تعریف صادرات غیر نفتی است؛ به عنوان مثال، اکنون نزدیک به ۷۰ درصد از حجم سبد صادراتی کشور، متشکل از کالا‌هایست که پایه نفتی و معدنی دارند؛ اما با این وجود، در تشریح آمار‌های تجاری، از آن‌ها به عنوان صادرات غیر نفتی یاد می‌شود.


رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین توضیح داد: صادرات غیر نفتی، زمانی در ادبیات تجاری کشور نمود پیدا می‌کند که ارزش افزوده بالایی در کالا‌های صادراتی ایجاد شده باشد. در حال حاضر عمده اجناس صادراتی ایران، محصولات پتروشیمی و معدنی هستند که به صورت نیمه خام به بازار‌های بین المللی صادر می‌شود.


وی تاکید کرد: عرضه مواد خام در بازار‌های بین المللی فی نفسه بد نیست؛ اما جا زدن فروش محصولات نیمه خام، به عنوان صادرات غیر نفتی، هیچ افتخار و سودی برای اقتصاد کشور به همراه ندارد.


حریری تصریح کرد: در حال حاضر کشور‌های استرالیا، برزیل، شیلی و کوبا، بخشی از مواد خام مورد نیاز کشور‌های دنیا را تامین می‌کنند؛ اما با این وجود، سیاست‌گذاران کشور‌های مذکور، این گونه فعالیت‌های اقتصادی را به عنوان صادرات غیر نفتی تعریف نمی‌کنند.


رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین اضافه کرد: خام فروشی را نباید صادرات تلقی کرد؛ چرا که این کار فقط یک فعالیت اقتصادی ساده است. صادرات غیر نفتی زمانی معنا پیدا می‌کند؛ که نقش نیروی کار و ابتکار مهندسان ایرانی سهم زیادی را در ارزش افزوده کالا صادراتی ایفا کرده باشد؛ در غیر این صورت ما فقط خام فروشی می‌کنیم.


وی تاکید کرد: ما در قسمتی از حوزه پتروشیمی، هیچ‌گونه صادرات واقعی نداریم؛ بلکه در حال صادرات یارانه نیز هستیم. اکنون اگر سوخت مورد نیاز پتروشیمی‌ها، بر اساس قیمت جهانی عرضه شود، این واحد‌ها، حتی توانایی صادرات یک کانتینر کالای پتروشیمی را هم نخواهند داشت.


حریری ضعف تولیدات صنعتی را به عنوان حلقه مفقوده صادرات ایران، توصیف کرد و گفت: کشوری که تولید قوی نداشته باشد، صادراتش نیز با خام فروشی آمیخته می‌شود؛ لذا زمانی می‌توان شعار صادرات غیر نفتی را سر داد که به جای مواد معدنی و پتروشیمی، بخش قابل توجهی از سهم صادراتی کشور متعلق به کالا‌های صنعتی با ارزش افزوده بالا باشد.


پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: