bazarnews

کد خبر: ۱۰۸۸۹۹
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷
مدیر کل خدمات کسب و کار وزارت صنعت معدن و تجارت توسعه اقتصادی کشور را منوط به توسعه کسب و کار‌ها دانست و گفت: باید تخصص و دانش را در این حوزه پیاده کنیم.

به گزارش بازارنیوز به نقل از بازار، امیرحسین اسدی مدیرکل خدمات کسب وکار وزارت صمت گفت: توسعه اقتصادی کشور بدون تمرکز بر توسعه کسب و کار‌ها محقق نخواهد شد و اگر بخواهیم کسب و کار‌های کشور رشد کنند باید بتوانیم خدمات مورد نیاز صاحبان کسب وکار را با کیفیت، دقت، سرعت به ایشان عرضه نماییم. ما باید تلاش کنیم تا تخصص به جای خود تجربه گری، دانش به جای تست و خطا و تمرکز بر هسته اصلی کسب وکار به جای پخش شدن انرژی، در تمامی مسیر کسب وکار پیاده شود.

اسدی ادامه داد: بررسی مشکلات کسب وکار‌ها در فرایند ایجاد و توسعه نشان می‌دهد بروکراسی اداری در راه اندازی و توسعه کسب وکار در ایران بسیار بالاست. گاهی هم کمبود شفافیت در تعاملات اداری، مالی و سیستمی زیست بوم کسب وکار کشور باعث شده است تا فرایند‌های توسعه کسب وکار با سختی صورت پذیرد. وقتی نگاهی به چالش‌های شرکت‌ها و کسب وکار‌ها می‌اندازیم، مشخص می‌گردد که نبود دانش و توانایی اداره کسب وکار، نداشتن مهارت‌های فردی و روانشناختی، ضعف دانش مدیریت، نداشتن توانایی مدیریت هیجان و ضعف‌های موجود در زیست بوم، باعث شکست کسب وکار‌ها شده و زمینه ساز یاس و نا امیدی کارآفرین را ایجاد نماید.

نبود سیستم هوشمند هدایت شغلی و کمبود نیروی انسانی ماهر، تغییرات قوانین و عدم ثبات برای برنامه ریزی صحیح و هوشمندانه، ضعف آمار و اطلاعات و عدم ارتباط هوشمند اجزای مورد نیاز صنعت مبتنی بر هوش بالادستی، قدیمی و ناچابکی صنعت و مقاومت صنعت در مقابل توسعه فناوری و روزآمدی، ضعف نظام بانکی در تخصیص به موقع و هومشند منابع، ضعف برخی از ارگان‌های دولتی در مدیریت فرایند‌های مرتبط با کسب وکارها، نبود نگاه سیستمی در کسب وکار‌های همنام و ضعف در مدیریت زنجیره تامین باعث جلوگیری از رشد مناسب کسب وکار‌ها شده و کارآفرین ایران اسلامی در یک جاده با اصطکاک بالا، فرسوده میشود.

اگر همه این موارد را به عدم اعتقاد کسب وکار‌های سنت گرا به مبانی بازاریابی و برندینگ فناورانه، عدم در اختیار بودن موسسات توانمند ارایه خدمات و نبود نگاه سیستمی به خدمات کسب وکار اضافه نماییم، به لزوم ایجاد نگاه خدمت محور به کسب وکار پی می‌بریم.

خدمات کسب وکار، در واقع راهکار و مسیری برای حل معضلات کارآفرینان و صاحبان کسب وکار‌ها از طریق موسسات و شرکت‌های توانمند ارایه دهنده خدمت هستند. شرکت‌هایی که به واسطه دارا بودن تجربه، دانش و مهارت می‌توانند چالش‌های مسیر کسب و کار را شناسایی، آنالیز و دسته بندی نموده و برای حل این چالش ها، راهکار بهینه ارایه نماید.

وقتی از خدمات مشاوره و مربی گری کسب وکار صحبت می‌کنیم، در واقع از آدم‌های توانمندی بحث می‌نماییم که بواسطه تجربه، دانش و مهارت میتوانند در کنار کسب وکار‌ها قرار گرفته و راهبری مدیران کسب وکار را در مسیر پر تلاطم کارآفرینی تسهیل نمایند.

وقتی از خدمات روانشناسان کسب وکار صحبت می‌کنیم، در واقع از روانشناسانی صحبت می‌کنیم که چالش‌های رواشناختی کارآفرین را می‌دانند. یعنی میدانند که، بر اساس یافته‌های مطالعات انجام پذیرفته، حداقل سی درصد عامل شکست کسب وکار‌های بزرگ، شخص کارآفرین و نداشتن مهارت‌های شخص و روانشناختی بوده است. یعنی می‌دانند که این عدد در کسب وکار‌های کوچک و خرد به پنجاه درصد می‌رسد و اراهی خدمات روانشناسی کسب وکار می‌تواند زمینه ساز موفقیت کارآفرین به واسطه ارتقای مهارت‌های فردی و روانی باشد.

وقتی از خدمات مدیریت زنجیره تامین صحبت می‌کنیم، عملا تمرکز بر راهکاری بین المللی کرده ایم که می‌تواند هزینه‌های بنگاه‌های اقتصادی را تا سی درصد کاهش دهد، بعبارتی قیمت تمام شده کالای تولیدی یک کسب وکار می‌تواند سی درصد کاهش یافته و توان رقابتی آن کسب وکار، به همین میزان افزایش یابد.

در واقع خدمات مدیریت زنجیره تامین می‌تواند زمینه ساز افزایش کیفیت، کاهش هزینه ها، ارتقای مهارت‌های مدیریتی، افزایش رضایت مشتری، افزایش سرعت عرضه محصولات، کمک به حفظ محیط زیست به دلیل کاهش فرایند‌های منفی نظام توزیع و هوشمندی فرایند‌های مدیریت زنجیره باشد.

کسب وکار، امری تخصصی و مبتنی بر مهارت‌های فردی و سیستمی است و استفاده از ظرفیت‌ها و خدمات شرکت‌ها و موسسات توانمند، می‌تواند زمان دستیابی به بازار را در کسب وکار‌ها کاهش دهد. تصور نمایید کسب وکاری به جای ایجاد و توسعه زیرساخت‌های فنی مثل دیتاسنتر، از خدمات شرکت‌های ارایه دهنده خدمات رایانش ابری استفاده نماید. چه اتفاقی خواهد افتاد؟ قطعا زمان راه اندازی شرکت، هفته‌ها کاهش یافته و این کاهش زمان، باعث کاهش هزینه‌های تولید و به تبع آن افزایش بازدهی شرکت و کسب وکار خواهد شد.

خدمات کسب وکار به عنوان پیشران‌های توسعه کسب وکار می‌توانند در تمامی مراحل کسب وکار در کنار کارآفرین بوده و حامی کارآفرینان برای انجام بهتر تمامی فرایند‌های کسب کار باشند و در این میان ارائه‌دهندگان خدمات کسب‌وکار، اشخاص حقیقی و حقوقی هستند که با ارائه خدمات مشاوره‌ای، مهندسی، مالی، آزمایشگاهی و فناوری در حوزه‌های موردنیاز کسب‌وکار‌ها ازجمله خدمات مالی و بازرگانی، منابع انسانی، بهبود مدیریت، ارتقای سطح فناوری اطلاعات و تولید و ... زمینه ارتقای رقابت‌پذیری، توسعه بازار و سودآوری واحد‌های کسب وکار را فراهم می‌آورند.

اگر بتوانیم ارایه این خدمات را بصورت هوشمند و بر پایه فناوری اطلاعات سامان دهیم، بار بزرگی از دوش فضای کسب وکار کشور بر داشته ایم و راه اندازی سکو‌های خدمات کسب وکار میتواند به عنوان شاهراه توسعه کسب وکار کشور، مسیر شتابان کشور در مسیر توسعه را تسهیل نماید. ثبت اطلاعات، آنالیز اطلاعات، هدایت اطلاعات، واکاوی اطلاعات، تصمیم گیری مبتنی بر اطلاعات و مدیریت فرایند‌های منبعث از اطلاعات رویکردی است که سکو‌های کسب وکار، می‌توانند به کسب وکار‌ها ارایه نمایند.

از مرحله تصمیم برای تولید تا تصمیم انحلال یک شرکت از طریق شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات کسب‌وکار انجام می‌گیرد.

اسدی در پایان گفت: هدف اصلی وزارت صمت، توسعه کسب وکار است و در راستای این هدف، از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: