bazarnews

کد خبر: ۱۰۸۹۲۸
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵
بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: این توانمندی و تکنولوژی در کشور وجود دارد که «وی. بی» و «نفت کوره» را به فرآورده معمولی تبدیل کند، اما اجازه تبدیل آن داده نمی‌شود.

هادی بیگی نژاد، با بیان اینکه متاسفانه ما هنوز خام فروشی می‌کنیم، تاکید کرد: از سوی دیگر پالایشگاه‌های کشور فقط بنزین و گازوئیل تولید می‌کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه ما در رقم بالایی نفت کوره تولید می‌کنیم و از برنامه ششم توسعه در زمینه فعالیت پالایشگاه‌های کشور عقب هستیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ضمن تاکید بر این نکته که تولید نفت کوره در کشور زیاد است، بیان کرد: این مسئله حتما به ضرر کشور است. همچنین ما «وی. بی» زیادی تولید می‌کنیم که آنهم به ضرر کشور تمام خواهد شد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: حتما باید یکسری اصلاحات در نحوه فعالیت پالایشگاه‌ها و برخی امور صورت گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: البته ما وقتی وارد بررسی در برخی از موضوعات شدیم، مشاهده کردیم که پالایشگاه‌ها منابع لازم را دارا هستند، اما مشکلاتشان همچنان پابرجاست بنابراین پالایشگاه‌های کشور باید از منظر مدیریتی برنامه ریزی درستی داشته باشند تا از خام فروشی دور شوند.

این نماینده مجلس بیان کرد: به عنوان مثال این توانمندی و تکنولوژی در کشور وجود دارد که «وی. بی» و «نفت کوره» را به فرآورده معمولی تبدیل کند، اما اجازه تبدیل آن داده نمی‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره چرایی این مسئله گفت: متاسفانه این مسئله از کج سلیقگی و از بدبختی ما نشات می‌گیرد.

این نماینده مجلس در ادامه با بیان اینکه متاسفانه پالایشگاه‌ها از ارزش افزوده تولیدات خود استفاده نمی‌کنند، بیان کرد: به عنوان مثال، قسمت «آر. اف. سی. سی» پالایشگاه شازند یک «ال. پی. جی» دارد که ترکیبات بسیار گران قیمتی در درون آن وجود دارد و هر کدام از آن‌ها را اگر جدا کنیم کلی منابع به دست خواهیم آورد، اما این کار را نمی‌کنیم یعنی از همین پالایشگاه با این شرایط، استفاده بهینه نمی‌کنیم.


/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: