bazarnews

کد خبر: ۱۰۸۹۵۲
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۷
معاون وزیر صمت در نشست خبری مطرح کرد؛
معاون معادن و فرآوری مواد وزیر صمت طی نشست خبری، ضمن تشریح آخرین اقدامات این معاونت در مزایده معادن کشور، از واردات یک هزار دستگاه ماشین آلات معدنی در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

واردات ۱ هزار دستگاه ماشین آلات معدنی در سال ۱۴۰۰/  در مورد مواد معدنی خام فروشی نداریم

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز_ سعید ترکاشوند: «رضا محتشمی پور» معاون معادن وزیر صمت در نشست خبری خود گفت: در یک سال گذشته مهمترین موضوعی که در بخش معدن در دست پیگیری  بود فراهم کردن زیر ساخت حاکمیت در بخش معدن بود، زیرا در بخش اطلاعات و آمار نقص جدی وجود داشت و اگر چه سامانه حد نگار معدنی وجود دارد، اما نقایصی داشت و در بررسی‌ها متوجه شدیم پرونده‌های در حوزه معدن وجود دارد که بیش از ۱۰ سال از عمر آن گذشته و اقدامی برای آن انجام نشده است.


معاون وزیر صمت با بیان اینکه در مجموع معاونت معدنی چند موضوع را در اولویت قرار داده است، گفت: اصلاح و بهبود فرآیند الکترونیک در سامانه کاداستر و طراحی صفحات کنترل از اولویت‌های بخش معدنی وزارت صمت بوده است.


وی اضافه کرد: یکی از موضوعات مورد توجه ما محدوده‌های منتسب نشده در حوزه معدن بود که بیش از ۱۶۰۰ محدوده وجود داشت که اطلاعات  آن ناقص بود به طوری که نه نقطه مورد اشاره در آن مشخص بود و حتی صاحب و بهره‌برداران آن مشخص شده بود.


۱۵ هزار ماشین آلات فرسوده معدنی در کشور


محتشمی‌پور در ادامه در مورد واردات ماشین‌آلات معدنی، گفت: اکنون بیش از ۱۵ هزار دستگاه ماشین‌آلات فرسوده معدنی با عمر بیش از ۲۰ سال در کشور وجود دارد که باید نوسازی شوند. با توجه به اینکه به دلیل تداوم تحریم‌ها نوسازی این ناوگان و این تعداد ماشین‌آلات در کوتاه مدت امکان‌پذیر نیست، برنامه‌ریزی شده که سالیانه بین ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه از آن‌ها نوسازی شوند.


معاون وزیر صمت خاطرنشان‌کرد: مطابق مصوبه سال ۹۹ که واردات ماشین‌آلات در آن سال تقریباً ممنوع بود، فقط ۱۲۴ فقره مجوز در این سال صادر شد و این موضوع به افزایش قیمت ماشین‌آلات معدنی و همچنین گرانی نرخ خدمات آن‌ها در کشور منجر شد، به طوری که اوایل امسال به طور متوسط ماشین‌آلات موجود با قیمتی ۷۰ درصد بالاتر از نرخ دبی رسیده بودند.


وی ادامه‌داد: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۸۷۰ مجوز برای واردات داده شد که بخش زیادی از آن‌ها وارد کشور شده است.


محتشمی‌پور افزود: در سال جاری ۲ هزار فقره مجوز صادر شد و در کنار آن حمایت از تولید داخل ماشین‌آلات نیز مورد حمایت قرار گرفت و علاوه بر آن، تولید مشترک با تولیدکنندگان توانمند خارجی نیز پیگیری شد.


 وی خاطرنشان کرد: اکنون قیمت، اجاره بها و هزینه تعمیرات ماشین‌آلات معدنی کنترل شده و بحران مربوطه تا حدود زیادی فروکش کرده است؛ به‌طوری که مطابق بررسی‌ها خانه معدن ایران قیمت ماشین‌آلات از بهار امسال تاکنون با ۲۰ درصد افت همراه شده است.


بخش مواد معدنی خام‌فروشی نداریم 


محتشمی‌پور در خصوص صادرات مواد معدنی خام اظهار داشت: کل صادرات مواد معدنی کشور به دو درصد تولید مواد معدنی نیز نمی‌رسد.


معاون وزیر صمت عنوان کرد: سال گذشته ۶۱۷ میلیون تن مواد معدنی در کشور تولید شد که بر اساس محاسبات انجام شده بالاترین مقدار صادر شده در این بخش ۱۰ میلیون تن است.


وی افزود: در مجموع در بخش مواد معدنی خام‌فروشی نداریم و سهم صادرات موادمعدنی بسیار پایین است و عمده صادرات ما مربوط به موادمعدنی مانند سنگ‌آهن هماتیت کم‌عیار است که برای کشور لازم نیست و در مجموع سال گذشته ۱.۵ میلیون تن از این محصول صادر شده است.


محتشمی پور گفت: برآورد ما از صادرات موادمعدنی بین ۵.۵ تا ۱۰ میلیون تن است که از تولید ۶۱۷ میلیون تن موادمعدنی، خام‌فروشی محسوب نمی‌شود.بخش مواد معدنی خام‌فروشی نداریم 


محتشمی‌پور در خصوص صادرات مواد معدنی خام اظهار داشت: کل صادرات مواد معدنی کشور به دو درصد تولید مواد معدنی نیز نمی‌رسد.

معاون وزیر صمت اضافه کرد: سال گذشته ۶۱۷ میلیون تن مواد معدنی در کشور تولید شد که بر اساس محاسبات انجام شده بالاترین مقدار صادر شده در این بخش ۱۰ میلیون تن است.


وی افزود: در مجموع در بخش مواد معدنی خام‌فروشی نداریم و سهم صادرات موادمعدنی بسیار پایین است و عمده صادرات ما مربوط به موادمعدنی مانند سنگ‌آهن هماتیت کم‌عیار است که برای کشور لازم نیست و در مجموع سال گذشته ۱.۵ میلیون تن از این محصول صادر شده است.

محتشمی‌پور در پایان خاطر نشان کرد : برآورد ما از صادرات موادمعدنی بین ۵.۵ تا ۱۰ میلیون تن است که از تولید ۶۱۷ میلیون تن موادمعدنی، خام‌فروشی محسوب نمی‌شود.

 

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: