bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۰۴۳
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۳
نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران می‌گوید: در ادامه بی توجهی متولیان به وضعیت واردات و عرضه کافی خودرو‌های داخلی، بازار برای خیز جدید قیمت آماده شده است.

عملکرد ضعیف وزارتخانه تحت امر فاطمی امین به‌ویژه در حوزه بازار خودرو موافقان زیادی جهت استیضاح وزیر در بین نمایندگان مجلس داشت؛ اما روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی مخالفت خود را با استیضاح سیدرضا فاطمی‌امین اعلام و مجددا به او رای اعتماد دادند.

با این حال وضعیت کنونی بازار عملکرد ضعیف این وزیر را در حوزه تولید و تنظیم بازار خودرو نشان می‌دهد. علاوه بر رکود در بازار خودرو، روند صعود قیمت‌ها نیز مشکلات را برای خریداران و فروشندگان واقعی چند برابر کرده است.

از ابتدای سال قیمت خودرو‌های داخلی به ویژه پُر تیراژ‌ها هر روز گران‌تر و معاملات در بازار پُر التهاب خودرو روند کاهش شدید را پیش گرفته است.

حالا موضوع واردات خودرو‌های خارجی و عرضه در بازار داخلی مطرح شده، موضوعی که در راستای اجرای آن تا کنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.


خودرو گران‌تر می‌شود؟
اسد کرمی، نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران از وضعیت فعلی بازار گلایه دارد و می‌گوید: رکود همچنان در بازار حاکم است و این موضوع باعث کسادی معاملات شده؛ برخی خودرو‌های داخلی گران‌تر شده اند و خرید و فروش خودرو به سطح کم سابقه‌ای رسیده است.

وی گفت: با توجه به وضعیت آزادسازی واردات و صدور مجوز ورود این خودرو‌ها به بازار داخلی، مشتریانی وارد میدان خرید این نوع خودرو‌ها شده اند که تنها قصد سرمایه گذاری و برای مصرف اقدام به خرید نمی‌کنند.

کرمی با اشاره به ادامه وضعیت گرانی و رکود در بازار خودرو گفت: بسیاری از فعالان این بازار به دلیل نبود موقعیت مناسب جهت فعالیت ناگزیر به ترک و یا تغییر شغل شده اند و این نشانه خوبی برای بازار خودرو نیست.

به گفته نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران؛ آشفته‌بازار داخلی خودرو در کنار تعلل در واردات خودرو اوضاع بازار و قیمت‌ها را به‌مراتب نابه‌سامان‌تر کرده است؛ وزارت صمت تا یک ماه پیش درگیر و دار تدوین آیین‌نامه بود حالا هم پس از ارائه این آیین‌نامه همچنان درگیر اصلاح ایرادات موجود روی آن است.

وی گفت: هر چند مسئولان وزارت صمت به طور مرتب نوید اجرای مصوبه و ورود خودرو‌های خارجی به کشور را می‌دهند؛ اما بعید است که حداقل تا پایان سال جاری و حتی اوایل سال آینده این مهم اتفاق بیفتد.

کرمی تأکید داشت: اگر بازار به روند کنونی خود ادامه دهد و وزارت صمت هیچ تغییری در مسیر بازار ایجاد نکند، خودرو‌های داخلی با جهش قیمت همراه می‌شوند و این اتفاق می‌تواند از اواخر همین ماه کلید بخورد./اقتصاد نیوز

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: