bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۰۵۷
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۲۷
دلار تهران در هفته گذشته پامپ شد و با یک جهش ۵.۷ درصدی در هفته قبل تا قیمت ۳۴ هزار و۸۰۰ تومان رشد کرد.

در هفته گذشته معاملات دلار در بازار توافقی از نظر قیمت و حجم رکورد زد و قیمت دلار توافقی از سهمیه‌ای پیشی گرفت. در بازار توافقی دلار توسط صادرکنندگان به فروش می‌رسد و توسط صرافی‌ها برای عرضه در بازار در قالب دلار سهمیه برای پاسخگویی به تقاضای خرد خریداری می‌شود.

دلار تهران پامپ شد

دلار تهران در هفته گذشته پامپ شد و با یک جهش ۵.۷ درصدی در هفته قبل تا قیمت ۳۴ هزار و۸۰۰ تومان رشد کرد.

هدف تکنیکالی قیمت دلار چند است؟

تقاضای احتیاطی ناشی از تشدید تحریم‌ها و توقف مذاکرات برجام وارد بازار ارز شده و رکود ناشی از ناآرامی‌های اجتماعی، فیلترینگ، رشد نقدینگی و افزایش حقوق‌ها بر میزان تقاضا دامن زده است.


در هفته گذشته معاملات دلار در بازار توافقی از نظر قیمت و حجم رکورد زد و قیمت دلار توافقی از سهمیه‌ای پیشی گرفت.


صرافی‌ها با خرید دلار در بازار توافقی از عرضه کنندگان آن را در قالب دلار سهمیه‌ای به متقاضیان خرد به فروش می‌رسانند، در آخرین روز کاری هفته قبل نرخ توافقی دلار رشد کرد برخی سقف شکنی دلار توافقی را همزمان با سخنرانی رئیس بانک مرکزی سیگنالی به دلار سهمیه‌ای تلقی میکنند، چون صرافی وقتی دلار را در قیمت بالا می‌خرد باید آن را با مقداری حاشیه سود به بازار عرضه کند در نتیجه احتمالا قیمت دلار سهمیه‌ای به بازار آزاد نزدیک‌تر خواهد شد، هرچه اختلاف دلار سهمیه‌ای و آزاد کمتر شود میزان تقاضای سفته بازی که به خاطر اختلاف قیمت دو بازار به وجود می‌آید کاهش می‌یابد.

افزایش نرخ دلار سهمیه‌ای با چراغ سبز بازارساز.

ولی از طرفی افزایش نرخ دلار سهمیه‌ای با چراغ سبز بازارساز حضور دلار آزاد در کانال‌های ۳۴ هزار تومانی را تایید می‌کند. همچنین رکورد شکنی حجم معاملات بازار توافقی نشان میدهد میزان نیازی که صرافی‌ها برای آینده تصور می‌کنند خیلی بالاست.

بر اساس دید تکنیکالی دلارتهران در هفته گذشته سقف یک مثلث افزایشی را شکسته و همین مسئله موجب افزایش تقاضا در این بازار شده است. بر اساس همین الگو، هدف قیمت دلار آزاد کانال ۳۶ هزارتومان است.

شرایط سکه بهتر شد

سکه امامی هفته قبل در یک قدمی کانال ۱۶ میلیونی در آخرین روز هفته متوقف شد با وجود وعده رییس کل بانک مرکزی در روز پنج‌شنبه که اعلام کرد اوراق سکه بهار آزادی منتشر خواهد شد، بازار سکه واکنش کمی به این خبر نشان داد و در پایان روز به مسیر صعودی بازگشت. اما برای روز شنبه بازار سکه احتمالا وضعیت بهتری را تجربه می‌کند.

قیمت اونس طلا پس از آنکه نرخ بیکاری آمریکا بیشتر از انتظار بود رشد کرد و به محدوده ۱۶۸۰ دلاری وارد شد. در معاملات پشت خطی هم دلار تا کانال ۳۵ هزار تومانی رشد کرده که در صورتی در روز شنبه دلار بالاتر از محدوده ۳۴ هزار و ۸۰۰ تومان مبادله شود شرایط سکه بهبود پیدا خواهد کرد.

حباب درهم کاهش یافت

دلار تهران در هفته قبل روند صعودی مطلق داشته است، زیرا قیمت دلار در اولین روز بر کمترین قیمت دلار منطبق بوده و بیشترین قیمت دلار بر آخرین قیمت تهران منطبق شده بود. در هفته قبل بر عکس روال معمول حباب درهم کاهش پیدا کرده که نشان میدهد دارندگان آن حاضر به معامله در قیمت‌های بالاتر نیستند و افزایش تقاضا در بازار تهران موتور محرک قیمت دلار است است.


چرخش بازار به سمت سهام دلاری

بازار سرمایه در هفته گذشته بازدهی مثبت کسب کرد. در پایان هفته با ادعای حمله ایران به عربستان در روزنامه وال استریت ژورنال تقاضا عقب نشست، ولی در ادامه رکورد شکنی دلار باعث بازگشت شاخص با اهرم سهام دلاری شد.

بازار ارز بزرگترین رکورد خود را جا به جا کرده به همین دلیل این انتظار وجود دارد که بازار تحت تأثیر افزایش تقاضا در سهام دلاری قرار بگیرد و این هفته تقاضای بیشتری در بازار سرمایه برای تصاحب سهام دلاری سعی بیشتری کند.

/ اکو ایران

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: