bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۱۰۰
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷
یک مقام مسئول در بازار متشکل ارزی گفت: همزمان با راه‌اندازی سامانه برخط بازار متشکل ارزی، برخی صراف‌ها فروش ارز به مراجعان حضوری را متوقف کرده بودند که همین امر باعث نوساناتی در قیمت شد؛ صراف‌ها به مراجعان حضوری هم باید ارز بفروشند.

توکلی درباره علت افزایش قیمت ارز طی ساعات نخست معاملات امروز صبح در بازار ارز، اظهارکرد: از آنجایی که امروز روز نخست آغاز به کار سامانه برخط بازار متشکل ارزی بود، اختلالی در فرآیند توزیع به‌وجود آمد که با ورود سریع بانک مرکزی و بازار متشکل ارزی، مشکل تا حدودی رفع شد.

وی با تأکید براینکه هدف از راه‌اندازی سامانه برخط بازار متشکل ارزی، کمک‌کردن به مردم و صرافی‌ها در فرآیند خرید و فروش ارز بوده و بیشتر جنبه توصیه‌ای دارد، گفت: در بخشنامه شب گذشته بانک مرکزی هم تأکید شد که تمامی صرافی‌ها موظفند مشتریانی که از طریق این سامانه اقدام به خرید ارز کرده‌اند را در اولویت قرار دهند و به معنای عدم پاسخگویی به مراجعان حضوری نیست.

فروش حضوری ارز در صرافی‌ها ممنوع نیست
این مقام مسئول در بازار متشکل ارزی تأکید کرد که هدف از راه‌اندازی سامانه برخط بازار متشکل ارزی به هیچ وجه ایجاد محدودیت در خرید و فروش ارز نبوده است.

توکلی گفت: امروز متاسفانه تعدای از صرافی‌ها به تقاضای مشتریان حضوری برای خرید ارز جواب نمی‌دادند و همین امر هم موجب ایجاد نوساناتی در بازار شد، ولی با اطلاع رسانی تکمیلی به صراف‌ها، تأکید کردیم که هم به مراجعان حضوری و هم خریداران آنلاین پاسخگو باشند.

مدیرداخلی بازار متشکل ارزی با اشاره به سیاست‌های متفاوت بازارساز برای مدیریت نوسانات اخیر ارزی، تصریح کرد: یکی از اقدامات مهم بانک مرکزی برای پدیده صف، راه‌اندازی سامانه برخط بود. البته در کنار این سیاست، عرضه اوراق گواهی سکه نیز می‌تواند کمک خیلی خوبی به بازار کند. مردم می‌توانند برای مدیریت ریسک و نقدینگی خود از اوراق گواهی سکه استفاده کنند.

وی افزود: با توجه به فرآیند توزیع ارز از طریق سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران، امیدواریم تقاضای خرید ارز با آرامش و رعایت حال متقاضیان خرید بهتر مدیریت شود و تمام توان صرافان درگیر شود تا با کمک به عرضه بیشتر، بهتر و سهل تر، آرامش به بازار بازگردد.

توکلی گفت: با توجه به جذابیت نرخ بازار متشکل برای صادرکنندگان، عرضه در بازار توافقی ببشتر شده که بر این اساس و همچنین حضور بازارساز، امیدواریم بازار به آرامش خوبی برسد.

افزایش سقف تراکنش پوز صرافی‌ها به ۱۰۰ میلیون تومان
وی در ادامه از افزایش سقف تراکنش پوز صرافی‌ها به ۱۰۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: از امروز سقف تراکنش دستگاه‌های کارتخوان صرافی‌ها از ۵۰ به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است. هر مشتری با کارت بانکی بنام خود می‌تواند از صرافی‌ها تا ۱۰۰ میلیون تومان خرید انجام دهد.


/تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: