bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۱۵۳
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۶
اصفهان- مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان گفت: مصرف گاز در این استان به دنبال افت محسوس دما در روز‌های اخیر به ۶۳ میلیون مترمکعب در شبانه روز و معادل ۷درصد افزایش یافت.

ابوالقاسم عسکری اظهار داشت: شرکت گاز استان در راستای وظایف ذاتی خود گاز طبیعی ۱۱۴ شهر، بیش از ۱۵۰۰ روستا و نیز ۱۷ هزار صنعت استان را تأمین می‌کند.

وی ادامه داد: در پی کاهش محسوس دمای هوا از هفته گذشته تاکنون حدود چهار تا پنج میلیون مترمکعب در شبانه روز و معادل هفت درصد مصارف گاز استان نسبت به هفته اول آبان افزایش یافته یافته و از ۵۸ میلیون مترمکعب در شبانه روز طی هفته‌های قبل، اکنون به ۶۳ میلیون مترمکعب در شبانه روز رسیده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان ابراز داشت: همه مصرف کنندگان گاز طبیعی به ویژه بخش خانگی با رعایت مصرف بهینه و دمای رفاه بین ۱۷ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، مصارف را تنظیم کنند تا همه هموطنان ما در بیش از یکهزار شهر کشور از این نعمت خدادادی بهره‌مند باشند.

عسکری با اشاره به بارش برف در مناطق سردسیر غرب و شمال کشور و برودت هوا طی روز‌های اخیر، خاطرنشان کرد: اگر همه مردم یک درجه دمای مصارف ساختمان را کاهش دهند به صرفه جویی صد‌ها میلیون مترمکعب گاز کمک می‌کند و می‌توان انرژی گاز سایر مناطق و مراکز را نیز تأمین کرد تا بدون نگرانی و به خوبی از پاییز و زمستان امسال گذر کنیم.

۱۷ هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در اصفهان گاز طبیعی استفاده می‌کند

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۷ هزار صنعت کوچک و بزرگ در استان اصفهان وجود دارد که همچنان از گاز طبیعی استفاده می‌کنند، تصریح کرد: ادامه تأمین گاز صنایع بزرگ در فصل سرد، به مصارف بهینه و اصولی از گاز طبیعی بستگی دارد، اگر مردم رعایت کند، امید است به مرحله‌ای نرسد که به صنایع محدودیت گاز بدهیم.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان با بیان اینکه عمده مصرف گاز در فصول سرد به دلیل برودت هواست، ادامه داد: اگر در ساختمان‌های مسکونی و تجاری مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در حوزه مصرف بهینه و الزامات آن رعایت شود، امید است گاز طبیعی مسکونی را که اولویت کشور است به خوبی تأمین کنیم.

عسکری تاکید کرد: اکنون هیچ مشکلی در تأمین گاز برای صنایع استان وجود ندارد، اما امید است با رعایت بهینه گاز در بخش مسکونی و صنایع، در ماه‌های پیش رو نیز با مشکلی در این زمینه روبه رو نشویم.

وی خاطرنشان کرد: در آستانه فصل سرد رعایت الزامات ایمنی بسیار اهمیت دارد، زیرا بخاری‌ها پس چند ماه دوباره راه اندازی می‌شوند که لازم است شهروندان، دودکش‌ها و تمام مسیر‌های خروجی مونوکسید کربن را کنترل کنند.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان افزود: باید توجه داشت که مسیر دودکش‌ها ممکن است مسدود شده باشد از این رو مردم حتماً از باز بودن مسیر دودکش‌ها و هواکش تجهیزات مصرف کننده گاز اطمینان حاصل کنند.

عسکری با بیان اینکه شهروندان به هنگام نصب بخاری از خروج مونوکسید کربن و گاز‌های حاصل از احتراق در بالاترین نقطه دودکش اطمینان حاصل کنند، اضافه کرد: در زمان نصب تجهیزات گاز سوز، از شیلنگ و بست‌های استاندارد استفاده شود و باید توجه داشت که طول شیلنگ از یک متر و ۲۰ سانتی متر نباید بیشتر باشد و در زمان نصب وسیله گاز سوز با استفاده از آب و صابون اطمینان حاصل کنند که گاز در فضا منتشر نمی‌شود.

شهروندان از انتقال اتاق به اتاق شیلنگ گاز بپرهیزند

وی خاطرنشان کرد: اگر در یک ساختمان پنج درصد گاز جمع شود و ۹۵ درصد هوا باشد، در آستانه انفجار است و با روشن شدن یخچال و یا کلید برق انفجار رخ می‌دهد.

مدیرعامل شرکت گاز استان اصفهان با بیان اینکه شهروندان از انتقال اتاق به اتاق شیلنگ گاز بپرهیزند، ابراز داشت: لوله کشی گاز در ساختمان‌ها باید تحت نظارت سازمان نظام مهندسی باشد و توسعه به این شکل به هیچ وجه مجاز نیست ضمن اینکه انشعاب گاز از خانه به خانه دیگر تخلف است و جان هموطنان را تهدید می‌کند./ مهر

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: