bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۲۴۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۹
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران ضمن اشاره به ثبات قیمت برخی خودروها، گفت: همزمان با تشدید التهابات ارزی،برخی فروشندگان در مورد تعدادی از خودرو‌ها، قیمت‌گذاری سلیقه‌ای را لحاظ کرده بودند؛ اکنون با کاهش نرخ ارز، این مسئله در بازار کشور متوقف شد.

بازگشت ثبات به بازار خودرو/ ترمز افزایش قیمت‌ها کشیده شد

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «سعید موتمنی» رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران در گفتگو با بازارنیوز پیرامون آخرین وضعیت بازار خودرو‌ اظهار کرد: این بازار هفته پیش، به تبعیت از دو عامل نوسانات بازار ارز و کمبود عرضه اتومبیل از سوی خودروسازان، دچار التهاب شد، اما به دنبال کاهش تدریجی قیمت دلار، نوسانات بازار خودرو نیز فروکش کرد.


رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران تصریح کرد: تا هفته پیش ، قیمت اتومبیلی مانند دنا پلاس اتوماتیک، ۵۵۰ میلیون تومان بود، اما در طول یک هفته اخیر، با قیمتی بالغ بر ۶۱۰ میلیون تومان در بازار آزاد معامله می‌شد. علاوه بر این، قیمت خودرو ۲۰۶ تیپ دو نیز ظرف این مدت، حدود ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت.


وی خاطر نشان کرد: همزمان با بهبود اوضاع در بازار ارز، قیمت برخی خودرو‌ها نیز روندی کاهشی به خود گرفت. به عنوان مثال خودرو دنا پلاس اتوماتیک که با مبلغ ۶۱۰ میلیون تومان معامله می‌شد، اکنون با رقمی نزدیک به ۵۸۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. در حال حاضر روند افزایش قیمت اکثر اتومبیل‌ها متوقف شده است.


موتمنی محدودیت عرضه خودرو از سوی خودروسازان را علتی مهم در افزایش یکباره قیمت خودرو بیان کرد و گفت: زمانی که میزان عرضه اتومبیل‌های کارخانه‌ای محدود باشد، بازارخودرو به سرعت از نوسانات نرخ ارز متاثر می‌شود. قیمت خودرو‌های داخلی در طول دو هفته اخیر، نشان از آن دارد که محصولات ایران‌خودرو بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان و سایپا نیز میانگین بین ۷ تا ۱۰ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است.


رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو همچنین تاکید کرد: همزمان با تشدید التهابات ارزی، برخی فروشندگان خودرو به دلیل عدم تقاضا در فضای مجازی و نمایشگاه‌ها، برای تعدادی از خودرو‌ها قیمت‌گذاری سلیقه‌ای را لحاظ کرده بودند؛ البته این موضوع با کاهش نرخ ارز، متوقف شد.


وی در پایان تصریح کرد: بازار خودرو به شدت تحت تاثیر نوسانات بازار ارز است؛ اگر روند کاهشی قیمت دلار متداوم باشد، قیمت خودرو‌ها نیز کاهش می‌یابد. در مقابل اگر نرخ ارز سیر صعودی داشته باشد، قیمت تمامی اتومبیل‌ها، اعم از داخلی و خارجی و مونتاژ جهش می‌یابد.


پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: