bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۳۰۵
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۶
گرگان- زرگران، دکترای علوم اقتصادی گفت: بانک مرکزی متولی حفظ ارزش پول ملی است، اما عملکردی که دارد منجر به سقوط تدریجی آن می‌شود.

ابوالفضل زرگران اظهار کرد: ارز و طلا دو شبه پول هستند که فروش آن‌ها توسط دولت‌ها جا افتاده و جایگزین پول ملی شده اند.

این دکترا علوم اقتصادی افزود: زمانی که دولت‌ها ابزار پس انداز را جایگزین پول تعریف می‌کنند، افراد به راحتی به خرید آن روی می‌آورند و این امر منجر به کاهش ارزش پول رایج می‌شود.

وی ادامه داد: این امر جدای از تضعیف پول ملی باعث افزایش میزان تورم در بازار می‌شود، زیرا افراد وسیله‌ای غیر از پول ملی برای مبادله در اختیار دارند.

زرگران با بیان این موضوع که ۷۵ درصد اقتصاد کشور به صورت پنهان در حال فعالیت است، یادآورشد: در حال حاضر شبه پول‌هایی مانند طلا و ارز در بازار حاکم است که باعث سقوط ارزش پول ملی شده اند.

به گفته وی یکی از علل اینکه ایران در گرفتن مالیات موفق نبوده این است که ۷۵ درصد معامالات اقتصادی پنهان بوده و در جایی ثبت نمی‌شود در نتیجه بسیاری از دادو ستد‌ها مشمول مالیات نمی‌شوند.

این اقتصاددان با بیان این نکته که باید برای شرایط ارزش پول ملی تدبیری اندیشید، بیان کرد: دولت باید نقل و انتقال این دو شبه پول را از طریق ثبت معامله اجازه دهد.

زرگران افزود: بانک مرکزی متولی حفظ ارزش پول ملی است، اما عملکردی که دارد منجر به سقوط تدریجی آن می‌شود.

به گفته وی، تقاضای ارز در تمام دنیا برای واردات کالا است و در ایران تقاضای ارز در بازار نیمایی مطرح می‌شود و خارج از این بازار هرچه اتفاق می‌افتد جایگزین پول ملی است.

این دکترای علوم اقتصادی افزود: اجرای سیستم اصلاح قیمت‌ها بهترین عملکرد دولت بود، اما نباید اولویت دولت قرار می‌گرفت، بلکه اولویت دولت باید اصلاح قیمت پول ملی می‌بود و حباب‌های قیمت را از بین می‌برد و ارزش پول ملی را افزایش می‌داد تا در نهایت سبب کنترل تورم شود.

وی ادامه داد: زمانی که بهای واقعی پول ملی اصلاح شود، قدرت خرید مردم نیز افزایش می‌باید و عرضه یارانه‌ها اثر مثبت خود را خواهد گذاشت.

این دکترای علوم اقتصادی خاطرنشان کرد: دولت با افزایش یارانه ها، قدرت خرید مردم را ارتقا داد، اما از سوی دیگر موجب صعود نرخ تورم شد.

زرگران یادآورشد: در ۲۵ سال گذشته مقام معظم رهبری (ره) به دولت‌ها بیش از ۲۰ بار تذکر داده تا در جهت ارتقا ارزش پول ملی اقدامی انجام دهند، اما دولت‌ها عملکرد مناسبی نداشتند.

به گفته این اقتصاددان، دولت‌ها خود پایه‌های آسیب به اقتصاد را فراهم می‌کنند و برای رفع آن چاره‌ای ندارند./ بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: