bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۳۱۰
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۹
کارشناس طلا و جواهر اظهار کرد: قیمت طلا و سکه از اواخر هفته گذشته در سراشیبی قیمت قرار گرفت، اما رشد ۸۶ دلاری اونس در معاملات روز جمعه بازار‌های جهانی، مانع از ادامه روند کاهشی قیمت سکه و طلا در بازار داخل شد، البته باز هم توانست ۱۰۰ هزار تومان از حباب سکه را کاهش دهد.

محمد کشتی آرای، کارشناس طلا و جواهر در تحلیل وضعیت بازار طلا و سکه در ابتدای هفته جاری و در معاملات روز شنبه، گفت: بهای اونس جهانی هفته گذشته و از معاملات روز جمعه به یکباره ۸۶ دلار افزایش یافت و اگر این افزایش نرخ اونس به وجود نمی‌آمد، روند کاهشی نرخ دلار و سکه که از اواخر هفته گذشته و روز‌های چهارشنبه و پنج‌شنبه آغاز شده بود در هفته جاری نیز ادامه پیدا می‌کرد و شاهد کاهش بیشتر نرخ‌ها در این بازار‌ها بودیم.


حباب قیمت سکه به محدوده یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید


وی ادامه داد: به دلیل رشد قابل توجه نرخ اونس در بازار جهانی این روند که از هفته گذشته پیش‌بینی شده بود ادامه‌دار نشد، اما با این وجود حدود ۱۰۰ هزار تومان از حباب قیمت سکه کاهش یافت و در معاملات روز شنبه به محدوده یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.


کاهش قابل توجه و نوسان اندک دلار در معاملات روز شنبه


کشتی آرای درباره قیمت دلار نیز خاطرنشان کرد: قیمت ارز روز شنبه نسبت به هفته گذشته کاهش چشمگیری داشته و نوسان آن نیز محدود بود به این معنا که در دامنه ۳۴ هزار و ۹۵۰ تومان تا ۳۵ هزار و ۱۵۰ تومان یعنی در حدود ۲۰۰ تومان، تغییرات قیمتی داشت. به عبارت دیگر قیمت ارز در معاملات روز شنبه تثبیت شده بود.


تغییرات افزایشی نرخ سکه در روز شنبه، منشاء داخلی نداشت


عضو اتحادیه طلا و جواهر خاطرنشان کرد: تغییرات افزایشی نرخ سکه و طلا در معاملات روز شنبه علت داخلی نداشته و تنها به واسطه افزایش نرخ اونس در بازار‌های جهانی ایجاد شده است.


کاهش بیشتر حباب سکه با استقبال مردم از خرید اوراق


وی افزود: با استقبال مردم از اوراق سکه که همچنان در حال عرضه است، حباب سکه بازهم کاهش یافت و اگر این روند ادامه داشته باشد بخش دیگری از حباب سکه نیز از بین خواهد رفت به این دلیل که افراد و سرمایه‌گذارانی که تمایل داشتند روی سکه سرمایه‌گذاری کنند به سمت خرید اوراق سکه در بورس رفته و بخشی از تقاضای فیزیکی خرید سکه از بین رفته است.


حباب نیم‌سکه، ربع سکه و سکه گرمی همچنان بالا است


کشتی آرای اظهارکرد: طبق اعلام بانک مرکزی، محدودیت ارایه اوراق سکه وجود نداشته و به نظر می‌رسد تا اعلام رسمی توقف، عرضه آن در بورس ادامه داشته باشد تا بازار به تعادل برسد. نکته قابل توجه اینکه نیم‌سکه، ربع سکه و سکه گرمی همچنان دارای حباب بالا هستند و بررسی قیمت آن‌ها نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد به میزان درصد قیمت سکه کاهش نداشته و حباب بالا دارند و اگر اقدامی در خصوص نیم سکه، ربع سکه و سکه گرمی هم صورت گیرد حباب این قطعات از سکه نیز با کاهش مواجه خواهد شد.

استقبال از خرید اوراق سکه بیشتر شد


کارشناس طلا و جواهر در پاسخ به این پرسش که بیشترین خریدار اوراق سکه افراد حقیقی بوده‌اند یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا، تصریح کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند خرید نامحدود داشته باشند، چون معاملات آن‌ها بورسی و به صورت شفاف است. خرید افراد عادی نیز روندی صعودی داشته و در حالی که در روز نخست میزان آن خیلی بالا نبود در معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته و روز شنبه با افزایش بیشتری مواجه شده که نشان می‌دهد استقبال خوبی از این طرح شده و حباب سکه را نیز تحت تاثیر قرار داده است.


وی افزود: هنوز اطلاع‌رسانی گسترده‌ای در مورد اوراق خرید سکه صورت نگرفته و اگر این اقدام شود، می‌تواند استقبال را بیشتر نیز کند. نگهداری فیزیکی سکه در منزل برای مردم بار روانی داشته و خرید اوراق روش راحت‌تری برای مردم است.

نرخ اوراق سکه از نرخ‌های بازار کمتر است


کشتی آرای اظهار کرد: نرخ خرید اوراق متناسب با نرخ بازار ممکن است تغییرات جزئی داشته باشد، اما نرخ آن کمتر از بازار است.


/ نبض بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: