bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۳۵۵
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶
سخنگوی صمت در گفتگو با بازارنیوز مطرح کرد؛
سخنگوی وزارت صمت گفت: سیستم بانکی کشور موظف گردیده ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات را صرف نوسازی و بازسازی صنایع و همچنین ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز برای سرمایه ثابت بخش تولید اختصاص دهد.

اختصاص ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای سرمایه ثابت تولید در کشور/فولاد و خودرو، رکوردداران تامین مالی زنجیره‌ای

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «امید قالیباف» سخنگوی وزارت صمت در گفتگو با بازارنیوز پیرامون آخرین وضعیت اعتبارات پرداختی نظام بانکی کشور برای تامین مالی زنجیره‌ای بخش تولید اظهار کرد: در ۸ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱، نزدیک به ۴۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تامین مالی زنجیره‌ای تولیدکنندگان پرداخت شده است. صنایع مرتبط با زنجیره فولاد و همچنین بخش‌های مختلف صنعت خودرو، بیشترین سهم از اعتبارات تامین مالی زنجیره‌ای را به خود اختصاص داده‌اند.


سخنگوی وزارت صمت همچنین درباره رتبه‌بندی تولیدکنندگان برای دریافت تسهیلات، گفت: فرایند اعتبارسنجی تولیدکنندگان برای اخذ تسهیلات بر عهده بانک مرکزی است؛ لذا تولیدکننده‌ای واجد شرایط دریافت اعتبارات می‌شود که از نظر سیستم بانکی، صورت‌های مالی شفاف و سالم داشته باشد.


وی همچنین درباره همکاری بانک مرکزی با وزارت صمت در پرداخت تسهیلات بانکی به تولیدکنندگان توضیح داد: بر اساس توافق وزرای صمت، اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی، نظام بانکی موظف است که بر اساس هدف‌گذاری‌های تعیین شده برای بخش صنعت و معدن در سال ۱۴۰۱، رقمی بالغ بر ۹۳۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات را برای سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی اختصاص دهد؛ در حال حاضر از این میزان وام بانکی، ۲۰ درصد یعنی ۱۸۶ هزار میلیارد تومان آن متعلق به تامین مالی زنجیره بخش تولید است.


قالیباف در پایان خاطر نشان کرد: علاوه بر این ۹۳۳ هزار میلیارد تومان، سیستم بانکی کشور  موظف گردیده ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات را صرف نوسازی و بازسازی صنایع و همچنین ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز برای سرمایه ثابت بخش تولید اختصاص دهد؛ لذا زمانی می‌توان درباره همکاری خوب بانک مرکزی با بخش تولید صحبت کرد که جزئیات این توافق به خوبی عملیاتی شده باشد.

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: