bazarnews

کد خبر: ۱۰۹۳۸۴
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۷
دبیر کل انجمن صنفی کارفرمای صنعت پتروشیمی گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۱۵ میلیارد دلار ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما عرضه شود و مجموع صادرات پتروشیمی نیز به ۱۷.۵ میلیارد دلار برسد.

به گزارش بازارنیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ احمد مهدوی ابهری، دبیر کل انجمن صنفی کارفرمای صنعت پتروشیمی در نشستی خبری اظهار داشت: صنعت پتروشیمی صنعت پر مزیت کشور به شمار می‌رود و برای توسعه پایدار باید توجه ویژه به این صنعت داشته باشیم.

وی ادامه داد: در مواردی صادرات محصولات پتروشیمی مانند اوره پیش‌فروش می‌شود؛ دنیا امروز به سمت استفاده از تکنولوژی‌های جدید و فناوری‌های نوین می‌رود و صنعت پتروشیمی در اقتصاد و زندگی جهان جایگاه خاصی دارد.

دبیر کل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی با بیان اینکه "هر روز مصرف و نیاز دنیا به محصولات پتروشیمی بیشتر می‌شود"، گفت: پلیمرها جای چوب را در دنیا می‌گیرد و روز به روز گسترش پیدا می‌کند.

وی افزود: ایران با توجه به منابع گسترده هیدروکربنی که در اختیار دارد باید صنعت پتروشیمی را توسعه دهد.

مهدوی با بیان اینکه "39.6 درصد صادرات غیرنفتی در 6ماهه امسال متعلق به پتروشیمی است و این جایگاه باید توسعه پیدا کند"، اذعان داشت: مجموع صادرات غیرنفتی در 6ماهه امسال 24.2 میلیارد دلار بوده که 9.6 میلیارد دلار مربوط به پتروشیمی‌ها است.

وی ادامه داد: صادرات غیرنفتی ایران به جز پتروشیمی رشدی نداشته؛ اما صادرات محصولات پتروشیمی از 6.9 میلیارد دلار در 6ماهه سال 1400 به 9.6 میلیارد دلار در 6ماهه امسال رسیده است.

دبیر کل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی تصریح کرد: در 7ماهه 1400 حدود 38.6 میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی بوده که این عدد در 7ماهه امسال به 41.5 میلیون تن رسیده و 7 درصد تولید افزایش داشته است.

وی افزود: از 15.5 میلیون تن صادرات در 7ماهه سال 1400 به 17.5 میلیون تن در 7ماهه امسال رسیده‌ایم که رشدی 13 درصدی داشته است.

مهدوی با بیان اینکه "8.3 میلیارد دلار ارزش صادرات محصولات پتروشیمی در 7ماهه سال 1400 بوده که این رقم در 7ماهه امسال به 10.8 میلیارد دلار رسیده و معادل رشدی 30 درصدی است"، گفت: فروش ارز صادراتی پتروشیمی در نیما در 7ماهه سال گذشته 7.9 میلیارد دلار بوده و امسال به 8.7 میلیارد دلار رسیده است؛ با این حساب عرضه ارز پتروشیمی در نیما امسال 23 درصد بیشتر بوده است؛ همچنین تا 22 آبان امسال 9.6 میلیارد دلار به نیما ارز تزریق کردیم.

دبیر کل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی با اشاره به اینکه در سال 1404 باید به ظرفیت تولید 145 میلیون تن در صنعت پتروشیمی برسیم، خاطرنشان کرد: بیش از 17 هزار واحد صنعتی پایین دستی پتروشیمی وابسته به صنعت پتروشیمی است و بین 6 تا 7 میلیارد دلار محصول در داخل به صنایع تکمیلی می‌فروشیم تا کالای نهایی تولید کنند.

وی ادامه داد: بنابراین به جای فروش نفت و گاز خام، باید در صنعت پتروشیمی به ارزش افزوده تبدیل کنیم و نگران نوسان قیمت دلار نباشیم.

مهدوی با بیان اینکه "پیش‌بینی می‌شود امسال حدود 15 میلیارد دلار ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما عرضه شود و مجموع صادرات پتروشیمی نیز به 17.5 میلیارد دلار برسد"، گفت: در حالی که قیمت گاز در جهان رو به افزایش است، قیمت متانول صادراتی ایران در چین کاهشی بوده است.

وی افزود: در اینجا حاکمیت باید به کمک این صنعت بیاید تا از این مرحله عبور کنند و بازارهای صادراتی خود را از دست ندهند.

مهدوی با بیان اینکه "ایران در آینده قطب تولید متانول در دنیا خواهد بود و باید این را به فرصت تبدیل کند"، گفت: ما اعتقادی به خام فروشی و نیمه خام فروشی نداریم و صنعت پتروشیمی در کل مخالف خام فروشی است.

وی ادامه داد: 30 هزار میلیارد تومان برای تحویل کود اوره از دولت طلبکاریم و سالانه 2.5 میلیون تن اوره تامین می‌کنیم.

دبیر کل انجمن صنفی صنعت پتروشیمی اذعان داشت: تراز گازی کشور در زمستان منفی است و برای حل این مشکل 2 راه وجود دارد که شامل سرمایه‌گذاری در میادین گازی و صرفه جویی است.

وی افزود: صنعت پتروشیمی به عنوان اولین صنعت، وارد توسعه میادین گازی شده و این‌کار را با سرمایه‌گذاری در توسعه میادین در دست انجام داریم.

مهدوی خاطرنشان کرد: اگر  مصرف گاز در منازل مسکونی و صنایع از آذر تا اسفند ماه کاهش یابد، به‌ازای معادل آن هر متر مکعب گاز را 3 هزار تومان می‌خریم و پتروشیمی زیرساخت را با بانک‌ها آماده می‌کنیم و پول به حساب افراد واریز می‌شود؛ اگر با این روش تنها 3 درصد صرفه جویی در بخش خانگی ایجاد شود روزانه حدود 15 میلیون متر مکعب در روز گاز برای خوراک پتروشیمی تامین می‌شود و به این صورت گاز پتروشیمی‌ها در زمستان قطع نخواهد شد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: